Ako to už zvykom býva, všetko zlé sa hádže na Ameriku. V minulosti boli Američania v produkcii odpadu na prvom mieste, ako je to ale teraz? Kto sa dnes viac topí v odpade Amerika alebo Európa?Na začiatok treba povedať, že v odpade sa topí celý svet a situácia sa aj napriek úsiliu (alebo snáď akože úsiliu) stále zhoršuje. A za všetko toto môže príliš bezohľadná vysoko konzumná doba.

smeti sú problém tohto tisícročia

Podľa štatistík, ktoré sa neustále robia, bola ešte v roku 1965 Amerika krajinou, ktorá skutočne vyprodukovala najviac odpadu. Priemerný Američan vyhodil až štyrikrát viac odpadkov ako priemerný Európan. Dnes je však situácia iná. Európa sa pod tlakom súčasných trendov topí v odpadkoch a odpad sa stáva veľmi diskutovanou a problematickou témou.

na výhode Európy je najvias smetísk

Prečo?

Nuž preto, že sme začali používať polotovary a tiež preto, že sme akosi zleniveli.  Podľa štatistík až 87 % vyhadzovaných obalov je z jedla a pitia. A podľa štatistík len málo Európanov kompostuje. Inak najviac odpadu v Európe vytvárajú Dáni, Švajčiari, Holanďania a Nemci. Ale pozor, Nemci síce produkujú veľa odpadu, ale na druhej strane ho aj veľa recyklujú (až 42 %).

Nemci recykluju najviac

Vysoko konzumné spoločnosti recyklujú najviac

Dnes sa veľa hovorí o recyklácii. Recyklácia sa stáva akousi alfou a omegou tejto doby. Čo sa týka tejto veľmi prospešnej činnosti, napríklad Británia dnes recykluje viac ako Fínsko alebo Portugalsko. V minulosti boli v recyklovaní odpadu, čo sa týka Európy, na prvom mieste Nemci (a nezaostávajú ani dnes). Východné Nemecko ešte pred rokom 1989, kedy padol Berlínsky múr, recyklovalo až 40 % všetkého, čo ľudia vyhodili. Toto niektoré krajiny nezvládnu ani dnes. Nemci, ale netriedili odpad kvôli ochrane životného prostredia, ale pre potreby surovín v ťažkom priemysle. Malo to však niekoľko “zádrheľov”, pretože priemysel o tento materiál nestál, a tak napríklad veľké množstvo železa zhrdzavelo.

Východná Európa je v triedení odpadu najhoršia

V recyklácii je najlepšia severná časť Európy, kde je síce veľa odpadu, ale málo skládok, pretože sa tu veľa recykluje. Horšie je na tom stredná Európa, kde sa recykluje omnoho menej, s veľkým počtom skládok a úplne najhoršie je na tom východná Európa, kde takmer všetko končí na skládkach, čo je veľmi smutné.

najmenej recyklujú vo východnej Európe

Doba sa zmenila

Dnes je teda situácia v triedení odpadu úplne iná. Bohaté krajiny recyklujú, triedia odpad a ich ekologická uvedomelosť sa neustále zvyšuje. Pomaly si k tejto uvedomelosti (ale naozaj veľmi pomaly) nachádzajú cestu aj ľudia v našej krajine. Nie je to žiaden novodobý trend, je to nevyhnutná súčasť prežitia, s ktorou sa musí stotožniť celá ľudská spoločnosť.

Zdroj: Theatlantic | Foto: Pixabay, venturebeat.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Petra
Obyčajný človek neustále posúvajúci hranice svojich možností. Má však určitý strop, ktorý vraj neprekročí. Ale, ako hovorí: Nič nie je isté a preto, nikdy nehovorím nikdy, radšej volím slovíčko možno.