Čo sme my, Slováci, menší chlapi ako tí v Amerike? 

Vybrali sa naši junáci odchovaní na vyprážanom syre a kofole na klasické futbalové ihrisko, rozdelili si ho čiarami na časti podľa amerického vzoru, futbalové brány si nadstavili žrďami tak, aby vznikla obdoba bránky pre americký futbal, nahodili sa do plastového brnenia, zatvárili sa drsne a mohlo sa začať hrať.    

V Spojených štátoch, kde tento šport vznikol (či skôr konvertoval z britského rugby na zaoceánsku verziu), je dlhodobo na prvom mieste v sledovanosti. Bodaj by nie, partia 11 novodobých rytierov sa naháňa s protivníkmi za šišatou loptou, pričom neraz praskajú kosti a trhajú sa šľachy. A do toho im počas prestávok sekundujú nádherné roztlieskavačky.

Napriek tomu, že samotná hra vyzerá drsne (čo je určite jednou z jej najväčších devíz), je to hlavne o taktike tímov. Generál (tréner mužstva) vydáva svoje pokyny veliteľovi roty (rozohrávač alias quarterback) a ten ich tlmočí svojim vojakom (hráčom) na bojovom poli (ihrisku). Pokyny sú presne tie nezmyselné čísla, ktoré si medzi sebou odovzdávajú futbalisti na ihrisku, ako to poznáme z amerických filmov. Každé číslo určuje spôsob útoku.

Cieľom je dostať loptu za nepriateľovu líniu na koniec ihriska do takzvanej endzone (vtedy dá hráč touchdown). Občas sa môže lopta aj kopať do brány, čo však nie je so šišatou loptou až tak jednoduché ako s tou klasickou. Na to majú profesionálne mužstvá v zámorí extra hráčov, ktorí si raz za čas počas hry idú kopnúť, inak si veselo celý zápas lebedia na lavičke a sledujú svojich spoluhráčov, ako potia krv a zrážajú sa so 150-kilovými horami mäsa.

V skratke by sa dalo povedať, že nevyhráva zákonite ten tím, ktorý ma najlepších hráčov, ale ten, ktorý dokáže svojou taktikou prechcať protivníka.

V roku 1996 vznikol prvý oficiálny klub na Slovensku – Bratislava Monarchs. Rok na to ich nasledovali Nitrania pod príznačným názvom Knights. Aby sa mali vôbec s kým zahrať na zlých chlapcov, museli vycestovať za hranice na rôzne turnaje či do Čiech, ktoré majú už dlhšie svoju ligu. Až po roku 2006 začali postupne vznikať mužstvá vo Zvolene, Trnave a iných mestách. Konečne v roku 2010 sa zahájil prvý ročník rýdzo slovenskej ligy.

Doteraz sa hrali tri sezóny, pričom dvakrát vyhrali majstrovský titul Bratislavčania a raz ovládli slovenské bojiská patrioti zo Zvolena. Po krátkej histórii našej súťaže sa po troch rokoch rozpadla kvôli nízkemu počtu prihlásených klubov. Tie väčšie sa preto znova obzerali po zahraničí.

Ak vaše srdce piští po tom, aby si pozrelo americký futbal na našej pôde, nezúfajte. Tento rok sa rozbieha bezkontaktná soft verzia futbalovej ligy, takzvaný Flag futbal, kde sa proti sebe postavia okresané tímy po siedmich hráčoch. Tušili ste však, že máme aj vlastné národné družstvo? Dokonca sa môže pochváliť aj troma medzinárodnými stretnutiami.

Bohužiaľ, zo všetkých duelov ani raz nešli pod sprchy s víťazným popevkom na perách. Dvakrát si s nami kruto pohrali Česi  ̶  ale netreba zúfať, aj v hokeji a klasickom futbale trvalo nejaký čas, kým sa nám podarilo nad nimi sporadicky vyhrávať, takže nádej tu je. Raz si nás podali Slovinci.

Nám neostáva nič iné, len popriať chlapcom veľa šťastia v nastávajúcich zápasoch, pevné kosti a plný chrup. Pevne veríme, že si čoskoro náš slovenský divák bude môcť prísť pozrieť plnokrvný americký futbal s víťazným koncom pre naše národné farby.