Pre vojnových veteránov, ktorí prišli počas aktívnej služby o svoj najcennejší “vercajch”, svitá nová nádej. Americkí lekári sa pripravujú na prvú experimentálnu transplantáciu mužského prirodzenia.Štatistiky neklamú. Poranenia pohlavných orgánov medzi vojakmi slúžiacimi najmä v Afganistane a v Iraku sú naozaj časté. Medzi rokmi 2011 až 2013 sa takéto neštastné zranenie prihodilo až 1400 vojakom. Všetko sú to pomerne mladí muži, ktorí majú menej ako 35 rokov. Poranenia sú rôzne, niektorí z nich stratili len určitú časť, niektorí prišli o celý orgán. Strata rozmnožovacieho ústrojenstva je pre muža veľmi traumatizujúca a život bez neho je nočnou morou. Svedčí o tom aj fakt, že po ťažkých zraneniach sa chlapi pýtajú najmä na stav svojich genitálií. Vojenskí veteráni, ktorí žijú v sanatóriach dokonca tvrdia, že by radšej prišli o obe nohy a ruky ako o svoje prirodzenie. Pre všetkých však prichádza nová nádej v podobe transplantácie tohoto dôležitého mužského orgánu.

Nebude to však prvá transplatácia mužskej pýchy. O niečo podobné, avšak neúspešne, sa v roku 2006 pokúsili už aj čínski lekári. V roku 2015 bol experiment zopakovaný opäť, tentokrát bol pohlavný orgán transplantovaný mladému 21-ročnému mužovi v Južnej Afrike, ktorý má dnes dokonca aj vlastné dieťa.

prvá transplantácia penisu

Koncom roka 2015 dala Univerzita Johna Hopkinsa povolenie na vykonanie operácie transplantácie genitálii, ktorá by mala trvať 12 hodín a odhadované náklady sú 400 000 amerických dolárov. Počas operácie sa vhodný orgán od mŕtveho darcu “pripojí” k živému pacientovi. Na operáciu si tím doktorov vybral vojenského dôstojníka menom Aaron Causey, ktorý bol ťažko zranený v Afganistane. Momentálne je na vozíčku, prišiel o obe nohy, semenník a aj o jadro svojho “vercjachu”. Po úspešnej operácii by mal byť Aaron, a potom každý ďaľší operovaný muž, schopný sexuálneho styku, a pokiaľ mu zostanú semenníky, aj splodiť vlastné dieťa. Prečo penis od mŕtveho darcu a nie vymodelovaná náhrada? Pretože tá nie je plne funkčná a neprináša mužovi potrebný pôžitok.

Takto nejako sa pripojí penis od darcu ku prijímateľovi

transnplantácia penisu

Lenže ako to u väčšiny takýchto nových lekárskych postupov býva, aj tu prídu na rad etické otázky a otázky okolo pohlavnej a rodovej identity.

Ako to dopadne, ukáže až čas, momentálne sa čaká na vhodného darcu, ktorého orgán bude operatívne pripojený k telu už vybraného amerického vojenského veterána.

Zdroj: RT, Alterned | Foto: Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Petra
Obyčajný človek neustále posúvajúci hranice svojich možností. Má však určitý strop, ktorý vraj neprekročí. Ale, ako hovorí: Nič nie je isté a preto, nikdy nehovorím nikdy, radšej volím slovíčko možno.