Prinášame vám voľné pokračovanie miniseriálu o vodných športoch, o ktorých väčšina z vás ani len netušila, nie to videla na vlastné oči. Pre tých odvážnejšíš je to námet, ako sa stať hviezdou na miestnom jazere.

Doma sme sa počas zimy nasedeli dosť, je načase naskočiť do člnov, schmatnúť pádla a napnúť svaly. Nebude reč o splavovaní riek či raftingu na divokej vode, to predsa každý z vás pozná. Ak chcete byť naozaj originálny, potrebujete to oživiť niečím novým. Čo tak skúsiť hru zvanú CANOE POLO?

Čo potrebujete:

  • kajak aj s pádlom (bez neho by ste veľa vody nenamútili),
  • prilbu s prednou maskou,
  • loptu, aká sa používa na vodnom póle,
  • mali by ste si nájsť vodnú plochu, kde dokážete označiť ihrisko 35×23 metrov a viete umiestniť stabilné bránky rozmerov 1,5×1 m (musia byť vo výške 2 m nad vodnou hladinou)
Na tréningy postačí aj rybník za dedinou  (zdroj: wikipedia.org)
Na tréningy postačí aj rybník za dedinou (zdroj: wikipedia.org)

Keďže tu máme bránky a loptu, cieľ hry je jasný – nasúkať súperovi viac gólov, ako on vám. Proti sebe sa postavia dve pätice hráčov, pričom každý tím môže mať k dispozícii ďalšiu trojicu na striedačke. Lopta sa hádže rukou alebo triafa pádlom, preto je tu dôležité mať prilbu (prečo, pochopíte v tej chvíli, keď si protihráč pomýli vašu hlavu s loptou). Tu platí veľmi dôležité pravidlo – ak hrajete loptu rukou, protihráč nesmie hrať pádlom (seknutie po prstoch tiež nikoho nepoteší).

Už viete, načo je hráčom tá prilba? (zdroj: wikipedia.org)
Už viete, načo je hráčom tá prilba? (zdroj: wikipedia.org)

Ako je vidieť, pravidlá sú jednoduché – ich hlavným účelom je, aby sa hráči na ihrisku nepozabíjali. Hra je vcelku svižná a dokáže preveriť manévrovacie schopnosti kajakárov, ktorí sa musia vedieť na vode veľmi dobre obracať (pri nepodarenej otočke aj pod hladinou – preto je dôležité, aby bolo dno minimálne 90 cm hlboko, inak by ho vyšší hráči poorali čelom). Zápas sa delí na polčasy, každý s trvaním desať minút (ak sa vám to zdá málo, najprv si to skúste a až potom mudrujte).

Tento šport nie je len trochu šialenou kratochvíľou niekoľkých nadšencov, ale oficiálnou disciplínou Medzinárodnej kanoistickej federácie. Každoročne sa konajú majstrovstvá sveta (aktuálnymi majstrami sú Francúzi, vicemajstrami Nemci a bronzom sa chvália Španieli).

Majstrovstvá Európy 2013 v Poznani, Poľsko (zdroj: wikipedia.org)
Majstrovstvá Európy 2013 v Poznani, Poľsko (zdroj: wikipedia.org)

Ak rozmýšľate, ako naložiť s načatým letom a máte okolo seba dosť bláznov, ktorí sa nechajú ukecať na hocijakú blbosť, neváhajte a založte si svoj tím. Možno sa vám podarí čo to natrénovať a ukázať sa aj na medzinárodnom turnaji (predsa len na Slovensku je zatiaľ táto hra v tieni klasických vodáckych športov). Ak by aj nie, ešte stále môžte svojím majstrovstvom ohurovať kočky vypekajúce sa na pláži :)

Držíme palce!