Vybrať ten správny oblek je niekedy zložité. Musí byť vhodný pre vami požadované účely a musí vám dokonale padnúť ako druhá koža na tele. V každom šatníku muža by mali byť aspoň 2 obleky. Jeden ležérny na denné nosenie a druhý večerný do spoločnosti. Využitie je rôznorodé:  spoločenská udalosť, svadba alebo akcia ,ktorá si vyžaduje špeciálny dress code. Každá žena si všimne a vie oceniť krásny oblek na mužovi. Skúste ísť jeden večer do baru v tričku a rifliach a na druhý deň v saku  ̶ uvidíte ten rozdiel sami.

Ako má vyzerať správny oblek?

Oblek by mal byť celý z jedného materiálu a vzoru. Kvalitný oblek je z vlnených alebo hodvábnych materiálov. Kvalitný vlnený oblek býva označený slovom Super a číslom. Čím je toto číslo vyššie, tým je jemnejšia a kvalitnejšia jeho látka. Obleky vyrobené zo 100 % vlny sú krčivejšie, ale je vidieť ich vysoký štandard. Oblek musí dokonale padnúť na postavu. Vtedy vieme, že sme vybrali správne. Veľa mužov má tendenciu vybrať si väčší oblek, ale neuvedomujú si, že v ňom nebudú cvičiť a pod. Na obmedzenú voľnosť si  treba zvyknúť. Veľmi veľký oblek dáva najavo, že bol nesprávne vybraný a pôsobí veľmi lacno. Treba si dať záležať. Dôležité je, aby správne sedel na ramenách a veľmi zaváži aj dĺžka rukávu  ̶  má siahať až po zápästie. Z rukávu saka má vytŕčať centimeter rukávu košele. Necháme tak vyniknúť kvalitnú košeľu, hodinky a manžetové gombíky. Dĺžka nohavíc bez topánok siaha až po zem. Ponožky majú byť v rovnakej farbe ako nohavice. Nezabúdajme na doplnky, ako kravata, motýlik a vreckovka. Topánky by mali tiež ladiť a dokonale dotvárať celý outfit. Sponu opasku vždy zladíme s manžetovými gombíkmi a hodinkami. Vreckovka vytŕčajúca zo saka má mať odlišnú farbu a vzor ako košeľa, kravata alebo motýlik. Kvalitné doplnky vytvárajú prestíž a dávajú celému outfitu šmrnc.

SUIT-STYLES-FOR-MEN-1038x576

Kam budete oblek nosiť?

Pracovný oblek

Súčasná doba kladie veľký dôraz na profesionálny vzhľad. Klasické spoločenské farby sú čierna, modrá a všetky odtiene sivej. Ak sa pohybujete a pracujete v business oblasti, veľmi dôležitá je kvalita oblečenia. Ak máte vyššiu pracovnú pozíciu, v tejto sfére sa očakáva, že budete mať najvyššiu kvalitu obleku. Kvalitný materiál, dokonalý strih a pod. Svojím vzhľadom prezentujete svoj spoločenský status. Ak máte to správne sako, lepšie pôsobia argumenty, ktorými budete presviedčať napríklad svojich nových klientov alebo spoločníkov. Ak budete pôsobiť neupravene, nebude to najúspešnejšie pracovné stretnutie.

Ležérny oblek

Je na každodenné neformálne nosenie a dá sa kombinovať s rifľami alebo nohavicami. V dnešnej dobe je už široká škála oblekov od vlny až po teplákovinu. Takýto ležérny oblek nemá pôsobiť stroho, ale skôr uvoľnene s rozopnutými gombíkmi.

P1020202

Smoking

Smoking je formálny večerný oblek. Je o stupeň slávnostnejší ako spoločenský oblek. Mal by sa obliekať až po šiestej hodine večer. Vždy sa odvíjame od toho, čo je na pozvánke napísané. Farba obleku je čierna v kombinácií s bielou košeľou s dvojitými manžetami na manžetové gombíky. K smokingu je neodmysliteľný aj čierny motýlik. Vysoko elegantné obleky do spoločnosti sú trojdielne. Trojdielny oblek tvorí sako, vesta, nohavice a samozrejme doplnky.