George R.R. Martin, autor svetoznámej knižnej série Pieseň ľadu a ohňa, podľa ktorej HBO vytvorilo megaúspešný seriál Hra o tróny, sa nedávno stretol so samotným kráľom hororu Stephenom Kingom. Títo dvaja literárni giganti súčasnosti si určite mali čo povedať, minimálne preto, lebo zdieľajú sadistickú záľubu zabíjať postavy, na ktorých čitateľom najviac záleží. To však nie je jediná podobnosť medzi nimi.68-ročný King aj 68-ročný Martin začali svoju spisovateľskú kariéru v približne rovnakom čase. Kingova prvá kniha Carrie vyšla v roku 1974, kým Martinova Pieseň pre Lyu v roku 1976. Obaja sú držiteľmi viacerých prestížnych literárnych ocenení, vrátane Bram Stoker Award, Hugo Award, Locus Award a World Fantasy Award.

grrm
George R. R. Martin

Rozdiel medzi literátmi sa ukáže až vtedy, keď si jednoducho spočítate počet diel, ktoré dali na papier. Kým Martinovi sa podarilo napísať niečo pod tridsať kníh, King ich má na konte takmer deväťdesiat.

Nečudo, že keď sa kráľ hororu a „americký Tolkien“ stretli v Novom Mexiku na Kingovej knižnej tour a Martin s ním robil interview pred publikom, neodpustil si na záver otázku: „Ako dopekla píšeš tak rýchlo? Ja za dobrého pol roka dám dokopy možno tri kapitoly, ty medzitým napíšeš tri knihy!“

King odvetil, že píše šesť strán denne, každý jeden deň. Martina to ohromilo.

king
Stephen King

„Vždy šesť strán? Nikdy nedostaneš zápchu? Nikdy sa nezobudíš s tým, že si vyberieš poštu a pomyslíš si: ‚Možno nemám žiaden talent a mal som byť radšej údržbár.‘?“

Martin sa teda od svojho literárneho súdruha môže učiť disciplíne. Rovnako ako aj všetci začínajúci autori.

Zdroj: wikiofthrones.com | Foto: Facebook, youtube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Benedikt
Optimistický existencialista, ktorý, predtým než ráno vstane z postele, musí dennodenne riešiť otázku, či má jeho život zmysel. Väčšinou to vyrieši ranná káva.