Možno patríte medzi tých, ktorým tiež batéria na ich smartfóne vydrží ledva – ledva. My v redakcii sme si pred pár dňami nechali vymeniť batériu v kiosku PC Expres profesionálnym technikom. Prekvapilo nás, že výmena batérie trvala asi 2 minúty a mohli sme sa na ňu počas práce technika pozerať. Vyzeralo to nejako takto:

Dostali sme aj pár užitočných a cenných rád, ako batériu nabíjať a vybíjať tak, aby nám vydržala čo najviac. Zistili sme, že sme robili chybu v tom, že sme telefón mali na stolnej nabíjačke (v stojane) a počas dňa sme ho neustále vyťahovali a znova pripájali na zdroj elektrickej energie.

Ako sme sa dozvedeli, práve toto našej batérii najviac ublížilo a trošku jej z toho “hrablo”. Smartfón nám potom so zapnutými všetkými funkciami vydržal asi tak pol dňa. S novou batériou vydrží pri extrémnej záťaži až do večera, kedy mu stále zostáva 20 – 30 %. Ak telefonujeme striedmo, vydrží pokojne dva dni (stále máme zapnuté všetky funkcie ako GPS, Bluetooh, WiFi, dáta…)

Ako správne nabíjať a vybíjať batériu na smartfóne?

– mala by sa nabíjať pri zhruba 10 – 20 % a to doplna (ideálne 90 – 100 %)

– batéria nemá rada krátke doby nabíjania

– častá chyba je, že máte napríklad 60 % batérie a dobíjate počas dňa na znova čo najviac percent – “keby čosi”, aby ste boli s nabitou batériou

– najlepšie je: večer nabíjať, ráno vybrať z nabíjačky a počas dňa, ak to nie je životne nutné, nedobíjať

– pre vysvetlenie: batéria má obmedzený počet nabíjacích cyklov, teda ak nabíjate 5 minút zbytočne uberiete batérii zo životnosti jeden nabíjací cyklus

TIP: Ak idete autom a používate na svojom smartfóne GPS navigačnú aplikáciu, ktorá naozaj extrémne vybíja batériu, majte smartfón počas celej trasy na autonabíjačke. Miniete síce jeden nabíjací cyklus, ale na konci jazdy máte 100 % batérie a nijako výrazne ste batérii neublížili.

Ak si potrebujete aj vy vymeniť novú batériu na vašom smatrfóne, redakcia ManMagazin.sk odporúča rýchloservis PC Expres.