Ak ste sa práve rozhodli, že začnete znovu po dlhšej dobe lyžovať a nemáte doma žiadny lyžiarsky výstroj alebo lyžujete už dlhšiu dobu na muzeálnych kúskoch, pokúsime sa Vám poskytnúť zopár užitočných rád, ako sa vybaviť na perfektnú lyžovačku.Väčšina ľudí si hneď spomenie na lyže, ale v prvom rade treba myslieť na to, aby Vám na svahu nebola zima. Na to slúži špeciálne lyžiarske oblečenie – a to hlavne lyžiarske nohavice a bundy. Podstatné je, aby to boli ozajstné lyžiarske bundy s parametrami vodného stĺpca  a paropriepustnosti aspoň 8000/8000 mm/24 hodín. Veľmi dôležitá je aj mechanická odolnosť materiálu, aby ste boli dostatočne chránení pred odreninami aj pri pádoch vo vysokej rýchlosti.

Ďalšou nevyhnutnou výbavou je lyžiarska obuv tzv. lyžiarky a zjazdové lyže s viazaním.

Venujte maximálnu pozornosť hlavne výberu lyžiarok, ktoré okrem ovládateľnosti lyží prispievajú aj k tepelnému komfortu počas lyžovania. Lyžiarky odporúčame nakupovať iba nové, pretože moderná lyžiarska obuv má vnútornú papuču vyrobenú zo špeciálnych materiálov, ktoré sa postupne vytvarujú na Vašu nohu. Pri výbere lyží nič nepokazíte, ak sa rozhodnete pre jazdené lyže zo špecializovaného bazáru, ale dbajte na to, aby boli tieto lyže v dokonalom technickom stave, teda hlavne aby neboli prešliapnuté, alebo nemali už príliš prebrúsené hrany. Ešte jeden dôležitý tip: Vždy si vyberajte aspoň o triedu lepšie lyžiarky ako lyže, lebo ak to prirovnáme k automobilu, tak lyže sú motorom a lyžiarky podvozkom a brzdami, čiže bude asi každému úplne jasné, čo všetko sa pri nesprávnej kombinácii týchto lyžiarskych komponentov môže počas jazdy prihodiť.

Lyžiarske prilby a chrániče boli donedávna veľmi neobľúbenou súčasťou lyžiarskeho výstroja, ale v posledných rokoch sa to hlavne vďaka správam o hrôzostrašných následkoch lyžiarskych pádov rapídne mení. Zásadne používajte lyžiarsku prilbu pri každej jazde, lebo aj keď ste dobrý lyžiar a jazdíte opatrne, môže do Vás niekto nečakane vraziť a zdravie máme iba jedno.

Lyžiarske doplnky Vám dokážu zásadným spôsobom spríjemniť lyžovačku, preto nezanedbajte aj výber takých na prvý pohľad menej podstatných vecí ako sú lyžiarske palice, lyžiarske okuliare, lyžiarske kukly a kvalitné termoprádlo.

Ak nemáte času nazvyš, najlepšou voľbou je zveriť sa do rúk profesionálneho personálu špecializovanej lyžiarskej predajne, kde určite nezabudnú na žiadnu súčasť perfektnej výbavy na lyžovačku. Určite si však vyhraďte dostatok času na návštevu lyžiarskej predajne, pretože správny výber kompletného výstroja nie je spravidla záležitosťou niekoľkých minút.