Z chlapca sa nestane muž šibnutím čarovného prútika. Zvyčajne tomu predchádza niečo, čo preverí jeho fyzickú aj psychickú zdatnosť. Už od nepamäti sa vykonávali rôzne obrady, ktorým bola pripisovaná značná dôležitosť, pretože pri nich chlapci dokázali svoju silu a odvahu. Keď obradom prešli, boli zrelí a keď neprešli, v horšom prípade zahynuli (čo nie je nič výnimočné), prirodzenou cestou sa odstránili slabší jedinci z kmeňa.

Zatiaľ čo v našom svete zrelosť chlapca určujú len jeho vlastné pocity alebo poriadna opíjačka pri dosiahnutí veku dospelosti, v mnohých kultúrach sa stále konajú rituály mužnosti. Poďte sa s nami pozrieť na niektoré z nich.

Lovec alebo trpiteľ

Skúšať telesnú aj duševnú vyspelosť sa dá rôznymi spôsobmi. V niektorých kultúrach je typické vyslať chlapca na lov. Kmeň Masajov, žijúci v Afrike, dá chlapcovi do rúk oštep a pošle ho uloviť leva. Pokiaľ sa vráti domov s usmrteným levom, stáva sa plnohodnotným členom kmeňa. Nesmie pri tom siahnuť na život chorému či zranenému levovi a ani levici, ak ho ona nenapadne prvá.

Kmeň_Masajov

Vyspelosť sa však dá preveriť aj iným spôsobom. Chlapci z brazílskeho kmeňa Satere-Mawe by o tom vedeli rozprávať. Ich rituál mužnosti spočíva v tom, že si ruku musia na desať minút vložiť do pripravenej rukavice, kde už na nich čakajú rozzúrené mravce. Pri obrade nesmú preukázať žiadnu emóciu, aj keď ich mravce bodajú často až do bezvedomia. A nemyslite si, nejde o hocijaké mravce, ale Paraponera clavata, ktorých jed obsahuje silný neurotoxín bolestivejší ako niekoľkonásobné bodnutie sršňom.

Kmeň_Satere Mawe

V africkom kmeni Fulani je zase bežné bičovať a nechať sa zbičovať. Ide o zápas, kedy chlapec udrie iného a vzápätí od neho dostane ranu. Takto je skúšané ich sebaovládanie a vyhrá ten, čo neprejaví bolesť.

Bungeejumping

Domorodý kmeň Vanuatov zrejme obľubuje adrenalín. Skúška dospelosti tamojších chlapcov totiž spočíva v skoku z asi tridsaťmetrovej veže. Ak si myslíte, že je to v pohode, však u nás sa bungee bežne skáče, sklameme vás, až taká oddychovka to nie je. Pri rituáli je dôležité dotknúť sa lebkou zeme a ocitnúť sa tak na hranici života a smrti. Samozrejme, žiadne profesionálne laná týchto mladých mužov neistia. O nohy majú priviazaný provizórny povraz z liany. Napriek tomu sú zranenia veľmi ojedinelé.

Kmeň_Vanuatov

Telesné mrzačenie

Mardudjara, pochádzajúci z Austrálie, odvedú chlapca na opustené miesto, kde ho oboznamujú s mužským svetom a po niekoľkotýždňovom zasvecovaní sa proces ukončí obradom, kedy mu starší muži vykonajú obriezku a prepichnú penis pri koreni. A aby sa otvor nezrástol, vložia do neho drievko. Účelom tohto rituálu je, aby spermie a moč vychádzali vytvoreným otvorom a pokiaľ chce muž splodiť dieťa, jednoducho dierku uzavrie prstom.

Na Papue Novej Guinei je kmeň, ktorého vstupenka do dospelosti urobí z muža krokodíla. Chlapcov rituálne skarifikujú tak, aby ich koža pripomínala šupiny tohto jaštera. Celý akt trvá niekoľko hodín a účastník často od bolesti odpadáva, no po ukončení sa môže pýšiť svojou jazvou.

skarifikácia

Zabudnutie na detstvo

Väčšinou si chvíle detstva chceme zapamätať navždy a počas ďalších období života sa k týmto spomienkam radi vraciame. Avšak indiánsky kmeň Algonquinov praktizuje rituál, pri ktorom musí chlapec na svoje detstvo definitívne zabudnúť, aby sa mohol stať mužom. A to doslovne. Najčastejšie chlapca odvedú na opustené miesto, kde je zavretý v klietke a je mu podávaná silne halucinogénna droga. Po dvadsiatich dňoch sa vracia medzi ostatných, no pokiaľ si na detské okamihy stále spomína, musí sa rituál zopakovať.

Obrady u nás

Aj v našich končinách sa kedysi z chlapca stal muž po absolvovaní nejakej výzvy, ktorá ho mala zoceliť. Najčastejšie si zobral tašku na plece, mamka mu napiekla buchty a vybral sa do sveta. Môže sa to zdať bizarné oproti obradom, ktoré popisujeme vyššie, ale rozhodne to nebolo jednoduché. Jednak musel prekonať svoju samotu a jednak bojoval s nástrahami vonkajšieho sveta. Pri takejto príležitosti dospel každý chlapec, pretože nutnosť spoľahnúť sa sám na seba a vďaka tomu prežiť, je silný zážitok. Dnes to poznáme už len z rozprávok a máloktorý muž (nieto ešte chlapec) by sa na to asi odhodlal.

Okrem toho sa tiež vykonávali aj iné obrady. Často sa spomína chodenie po rozpálenej pahrebe, čo je starodávny šamanský rituál, ktorý sa praktizoval aj u nás a dnes sa teší z návratu do našich končín. Avšak málokedy bol práve tento obrad spájaný so skúškou dospelosti, skôr išlo o očistenie človeka a vykonávali ho rovnako ženy aj muži.

slovania

K najsilnejším obradom spojeným s prechodom do dospelosti bolo u nás prijatie dospelého mena. Pri narodení dieťaťa sa totiž dávalo meno na ochranu, preto ak aj bolo často vyslovované, dieťaťu nehrozilo nebezpečenstvo. Na prahu dospelosti prijal dospievajúci nové meno, ktoré si sám vybral a ktoré odrážalo to, kým je. Toto meno s ním bolo tak spojené, že sa nemohlo len tak ledabolo vyslovovať, aby mu niekto neuškodil. Dospelý však už má dostatočnú silu na to, aby sa vedel prípadnému urieknutiu brániť.

Druhý rituál patriaci k dospievaniu bolo odstrihnutie pramienku vlasov. Slovania verili, že vo vlasoch je sila a vôľa človeka, preto sa deti nesmeli strihať až do chvíle tohto obradu. Potom sa už pri oslavách každoročne (najčastejšie Slnovratu) do ohňa vhadzovali pramienky vlasov na znak očisty. Nikdy sa však nesmeli ostrihať úplne – krátke vlasy boli znakom zotročenia.

V súčasnosti sú všetky tieto rituály pre náš, údajne vyspelý svet, nepochopiteľné a ich aktérov považujeme za zaostalých. No pravdou je, že nemôžeme pochopiť ich zmysel, keďže máme odlišné vnímanie. To ale neznamená, že práve naše nazeranie na svet je to jediné správne. Napriek tomu, páni, podnikli by ste cestu k mužnosti v niektorej zo spomenutých kultúr?

Foto: Youtube, Internet