Na naše otázky odpovedal pán Miloš Buček, odborník na inteligentné domácnosti z firmy Home System.

Čo je vlastne inteligentná domácnosť?

Ide o automatizáciu domácnosti. Osvetlenie, spotrebiče, kúrenie a všetka domáca elektronika sa bude ovládať sama, automaticky podľa určitých vopred nastavených scenárov. Navyše takáto domácnosť vám šetrí aj náklady na elektrinu a kúrenie.

Čo si presne máme predstaviť pod „nastavenými scenármi?“?

Predstavte si, že prídete domov a otvoríte dvere. Ak v tom momente nie je v byte dostatok svetla, automaticky sa vám zapne svetlo na chodbe, v tom istom momente sa zapne kúrenie, v kávovare sa začne robiť káva, pustí sa rádio, zrolujú žalúzie, atď. Jednoducho veci, ktoré by ste za normálnych okolností pozapínali a ponastavovali ručne, udejú sa automaticky.

Musí byť niečo takéto náročné na inštaláciu?

Naša riešenie Home System ponúka automatizáciu domácnosti iným spôsobom, s akým ste sa mohli stretnúť doteraz. Ide o revolučnú technológiu, kde nie je potrebné naťahať káble z každého vypínača do rozvodnej skrine atď. Toto celé sa vynecháva a funguje  bezdrôtovo.

06

Ako si môžeme niečo také zaobstarať do bytu?

V prvom rade potrebujeme domáce Home System centrum, ktoré je mozgom tejto automatizácie. Používame domáce centrá od značky Fibaro. Sú dve verzie podľa toho, aké náročné scenáre chcete ponastavovať. Cena tej lacnejšej verzie je 279 €. Umožňuje automatizáciu  osvetlenia, kúrenia, elektrických zariadení… Ak však vyžadujete automatizáciu bez kompromisov, je pre vás určená verzia Home Center 2 za cenu 599 €.

Ako sa napríklad nainštaluje modul na ovládanie osvetlenia v byte?

Do vnútra vypínača sa nainštaluje malá krabička – modul ovládania osvetlenia. Jednoducho otvoríte vypínač, existujúcu kabeláž napojíte do maličkého modulu, ktorý sa vmestí do priestoru za vypínač. Modul jednoduchým spôsobom napárujete na domáce centrum a máte hotovo. Inštaláciu zvládnete aj sami a nezaberie vám viac ako 5 minút na jedno svetlo.

Budeme teda môcť svetlo ovládať už iba „inteligentne“?

Vypínač neprichádza o žiadnu svoju doterajšiu funkciu – stále je ním možné svetlo zapínať a vypínať aj ručne, ale teraz vie toho oveľa viac. Napríklad mu viete pridať ďalšie funkcie – spárovať ho s iným zariadením a zapnutím svetla povedzme aj stiahnuť žalúzie. Taktiež je možné funkciu nastaviť i na dvojklik, ktorý nám napríklad vráti svetlo na 100% prípadne spustí určité scenáre.

05

Čo sa udialo s vypínačom, keď sme doň pripojili tento modul?

Teraz je váš ovládač automatizovaný. Viete ho ovládať cez mobil, cez tablet či počítač. A nech ste kdekoľvek s prístupom na internet, viete všetky takto napojené spotrebiče ovládať. Trebárs aj z opačnej strany zemegule. Samozrejme,  hlavné je, že sa ovláda inteligentne podľa rôznych scenárov, ktoré si nastavíte a tiež  ho môžete spojiť s pohybovým senzorom, ktorý svetlo rozsvieti. Váš dom sa tak rozsvieti vždy tam, kde to potrebujete a tak, ako si zaželáte.

Aké môžu byť tieto scenáre?

Napríklad senzor teploty alebo senzor pohybu spustí scenár, a tým sa automaticky vykonajú udalosti, ktoré sú nastavené k danému scenáru. Najjednoduchší príklad: senzor zaznamená pohyb, a tým sa zapne svetlo – to je najzákladnejší scenár. Tam to však ešte len začína.

Môžeme nastavovať komplikovanejšie scenáre?

Samozrejme, možností je takmer neobmedzene. Ak máte nejakú rutinu toho, čo robíte a čo chcete, aby sa stalo, teraz sa vám to všetko udeje automaticky. Napríklad si pridáte scenár FILM: nastavíte si, čo všetko sa má nastaviť, keď pozeráte film. Môže sa udiať trebárs toto: osvetlenie sa stíši na 30%, vypne sa lampička v rohu obývačky, kúrenie sa nastaví na príjemných 23 stupňov, žalúzia sa automaticky zastrie a LED pásik, ktorý máte na stolíku pod TV, sa rozsvieti na červeno. V tom istom momente sa zapne TV, DVD prehrávač a v ňom sa aktivuje režim, aby vysunul „jazyk“ na miesto, kde vložíte DVD. To všetko sa stane automaticky stlačením jediného tlačítka „film“.

Všetky moduly tejto služby, ktorú ponúkate sa dajú inštalovať už do zariadených bytov? Netreba počítať so žiadnymi stavebnými úpravami?

Práveže náš systém je najvhodnejší pre inštaláciu už do zariadených bytov či domov, to je segment, v ktorom dominujeme. Všetky naše moduly sú bezdrôtové a s domácim centrom komunikujú bezdrôtovou technológiou Z-Wave, ktorá je podobná ako WiFi, len funguje na inej frekvencií. Žiadne veľké krabice, žiadne stavebné úpravy, žiadne vŕtanie.

Aké všetky senzory sa používajú?

Napríklad pohybový senzor (fungujúci ako multisenzor – pohyb, teplota, sila osvetlenia), ktorý používame, vyhral už druhý rok po sebe ocenenie Inovation Award  – cenu za inovácie v kategórií Smart Home na svetovej výstave technológií CES 2014 a 2015 v Las Vegas. Ďalej je to spomenutý senzor otvorenia dverí, senzor vlhkosti, senzor vytopenia alebo napríklad dymový senzor. Vďaka binárnemu senzoru sa však do systému dajú integrovať aj iné senzory, ako napríklad senzor sily vetra, vlhkosti…

Akým spôsobom sa takáto inteligentná domácnosť ovláda / nastavuje?

Existuje aplikácia do smartfónu, aplikácia do tabletu a cez webové rozhranie – čiže cez akýkoľvek počítač doma alebo pripojený na internet. Bezpečnosť tohto systému je vyriešená niekoľkými úrovňami prihlasovania a prelomiť jej zabezpečenie je niekoľko násobne zložitejšie oproti štandardnému WiFi. Aplikácie tiež, samozrejme, fungujú kdekoľvek, kde ste pripojený na internet, čim môžete ovládať a kontrolovať spotrebiče a celú domácnosť alebo cez kamery sledovať, či je doma všetko v poriadku.

Čo všetko je možné ovládať cez aplikácie?

Aplikácia do smatrfónu je jednoduchšia – jej ovládacie prvky sú viac sústredené na ovládanie. Samozrejme, môžete cez ňu ovládať všetky zariadenia, spúšťať scenérie aj sledovať kamery. V tabletovej aplikácii je toho už viac a je to zamerané aj na štatistiky, reporty spotreby. Po prihlásení sa cez počítač máte k dispozícií všetky funkcie systému vo veľmi peknom a na užívanie jednoduchom rozhraní. Pridávanie zariadení a tvorba scenérií je veľmi jednoduchá a je určená pre koncového spotrebiteľa, takže nepotrebujete volať technika vždy, keď chcete váš dom naučiť novým „trikom“.

Veľa ľudí od automatizácie odrádza, keď sa pozrú na cenu. S naším riešením to však nestojí desiatky tisíc eur. Rozprávame sa tu o 1900 € za zautomatizovaný 3 izbový byt.

V akých cenových reláciách sa pohybuje riešenie Home System?

Ak by ste chceli celý byt ponastavovať do automatizácie vrátane osvetlenia, kúrenia, elektrických zariadení a senzorov, hovoríme o cene približne 1800 až 2000 Eur bez ďalších nákladov. Malý rodinný dom vieme zautomatizovať do 2300 – 2500 Eur, tam je zarátané aj vonkajšie osvetlenie, zautomatizovanie garážovej brány. Sedemizbový dom vieme vybaviť do 4000 Eur. Zaujímavé je, že konkurenčné produkty sú aj desaťnásobne drahšie. Vzor cenovej ponuky pre trojizbový byt nájdete tu.

Zvládne inštaláciu aj bežný spotrebiteľ alebo je potrebný zásah technika?

Štandardne počítačovo gramotný človek si vie celú inštaláciu urobiť sám. Samozrejme, že ponúkame aj inštaláciu našim technikom pre ľudí, ktorí sa toho boja alebo na to nemajú čas. Všetko je ale veľmi intuitívne a tiež poskytujeme support na diaľku – stačí nám zavolať či napísať.

Sú zákazníci, ktorí chcú mať nastavené, že keď odídu z bytu, všetky elektrické zásuvky, svetlá aj kúrenie sa deaktivujú. Aj toto je možné, samozrejme, nastaviť.

Plní Home System aj nejaké funkcie ochrany majetku?

Často sa stáva napríklad ženám, že si ráno žehlia vlasy a zabudnú vypnúť žehličku. Samozrejme, žehlička za celý deň spotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie, okrem toho, že vzniká riziko požiaru. Ak máte Home System, môžete si cez aplikáciu v telefóne skontrolovať, či sa kdekoľvek v byte nachádza elektrický spotrebič, ktorý je zapnutý, viete ho identifikovať, vypnúť, ale aj zapnúť. To všetko na diaľku. Sú zákazníci, ktorí chcú mať nastavené, že keď odídu z bytu, všetky elektrické zásuvky sa deaktivujú. Aj toto je možné, samozrejme, nastaviť.

A čo nejaká prevencia voči zlodejom?

Home System má v sebe integrovaný aj alarmový systém. Môžete si nastaviť, že ak máte byt v režime „nie som doma“ a senzory zistia vo vašom byte pohyb, môžu vyvolať blikanie svetiel, zapnutie sirény či vytiahnutie žalúzií. Samozrejme, ste o alarmovom stave okamžite informovaný prostredníctvom aplikácie v mobile. Ak už však máte nainštalovaný alarmový systém (napríklad Jablotron alebo Satel), je možné tieto systémy s automatizáciou prepojiť. Po aktivovaní alarmu sa vám tak môže dať dom napríklad do režimu „nie som doma“.

Čo ovládanie kúrenia?

Dodávame termostat, ktorý sa ovláda aj manuálne  prostredníctvom automatizovaných režimov či cez mobilnú aplikáciu. Tiež dodávame radiátorovú hlavicu, ktorá má v sebe motorček, ktorým dokáže radiátory regulovať. Ak má zákazník podlahové kúrenie, taktiež ho vieme ovládať.

04

Môže sa stať, že domácnosť, kde by sme chceli nainštalovať Home System, používa tak zastaralé ovládače spotrebičov, že nebudú so systémom Home System kompatibilné?

Zatiaľ sme sa s tým nestretli. Home System je tak jednoduchý a jeho moduly univerzálne, že je to prakticky vylúčené. Inštalovali sme Home System aj do 60 ročnej budovy a všetko fungovalo bez najmenších problémov. Náš systém si naozaj nevyžaduje žiadnu špeciálnu kabeláž ani iné doplnky. Jediná prekážka, s ktorou sa stretávame, sú malé krabičky so zabudovanými vypínačmi. To sa ale dá, samozrejme, rýchlo a ľahko vyriešiť.

Ako sa rieši ovládanie zariadení ako je televízia a iné, ktoré vyžadujú tlačenie tlačidla na diaľkovom ovládači?

Máme v ponuke zariadenie, ktoré je možné naprogramovať ako akékoľvek univerzálne diaľkové ovládanie. Cez vaše diaľkové ovládanie „naučíte“ toto zariadenie  tlačítka z vášho ovládania a od toho momentu môžete na diaľkové zabudnúť. Zariadenie bude po stlačení príslušného tlačítka vysielať signál do miestnosti. Tento signál si už nájde cestu tam, kam patrí – TV, DVD, HiFi alebo aj klimatizácia…

Znie to všetko fantasticky, no povedzte nám nejaké nevýhody vášho Home System-u?

To je možno zaujímavé, ale nevýhody tu nevidíme žiadne. Tento systém sám dlhodobo testujem a on skutočne spoľahlivo funguje.

02

Ako vás zákazníci môžu nájsť?

Môžu si pozrieť ďalšie informácie na našej webovej stránke www.homesystem.sk alebo nás priamo kontaktovať telefonicky či e-mailom:

Mgr. Miloš Buček
CEO a technická podpora

0948/499 659
[email protected]