Čo by mohli dosiahnuť a ako by vyzerali dnes, keby nezomreli pred tým, ako nadišiel ich čas? K zodpovedaniu týchto otázok sa ujala spoločnosť verejných záležitostí Sachs Media Group, ktorá spolu s reštauračnou skupinou Phojoe vytvorila galériu fotografií možných podobizní známych hudobných interpretov, ktorí odišli z tohto sveta skôr, než sa dožili dôchodku. Jedná sa o pamiatku umelcov, ktorí pomohli k formovaniu generácie hudobných fanúšikov a k živej pamiatke pre budúcu generáciu.Kurt Cobain

Hudobné nebo_cobain

Gitarista a textár kapely Nirvana

Zomrel: 1994 Vek: 27

Kurt Cobain (20. február 1967 – 8. apríl 1994) podľa mnohých je jeden z najväčších rockových umelcov deväťdesiatych rokov. Gitarista a textár Cobain doniesol miestnu siettlovskú kapelu Nirvana na vrchol hitparád s piesňou „Smells Like Teen Spirit“ z albumu Nevermind. Album obsahoval sériu ďalších hitov ako “In Bloom”, “Come As You Are” či “Polly”, čím uviedol nový žáner rocku s názvom grunge. Cobain bol často označovaný ako hlas nespokojnej generácie. Rok po vydaní nadväzujúceho albumu In Utero spáchal 27-ročný Kurt samovraždu strelou z brokovnice. Cobain, ako súčasť Nirvany, bol zvolený v roku 2014 do Siene slávy Rock and Rollu.

Čo by nasledovalo keby…: vzhľadom k jeho averzii byť celebritou, Cobain by naďalej vystupoval so svojou kapelou Nirvana, ale produkovali by menej komerčné projekty. V textoch by vychádzal stále zo svojej umeleckej slobody. Bohužiaľ, životným štýlom v drogách by pokračoval a vyhýbal by sa tak výslniu.

Bob Marley

Hudobné nebo_bmarley

Najvplyvnejší umelec reggae hudby

Zomrel: 1981 Vek: 36

Bob Marley (6. február 1945 – 11. máj 1981) pochádzal z Jamajky, hlavného mesta Kingstone zo štvrte Trench Town. Marley sa stal najznámejším a najvplyvnejším predstaviteľom štýlu reggae. Založil kapelu Wailers spolu s P. Toshom a B. Wailerom a vytvorili najuznávanejšie piesne tohto štýlu ako “Get Up, Stand Up” či “I Shot the Sheriff”. Následne však obaja spolučlenovia opustili tím, a tak Marley pokračoval v produkcii sám. Vytvoril hity “Exodus”, “One Love” a “Three Little Birds“. Bob mal obrovský vplyv na Jamajke v sedemdesiatych rokoch a predstavoval vzor vzopreniu sa vláde ako politickej sile. Marley zomrel na rakovinu v Miami v roku 1981 vo veku 36 a bol pochovaný na Jamajke so štátnym vyznamenaním. Do hudobnej Siene slávy bol uvedený v roku 1994.

Čo by nasledovalo keby…Marleyho úspech predstavoval celosvetovú inšpiráciu, čo sa nepodarilo žiadnej predchádzajúcej superstar. Keby žil, nepochybne by jeho tvorba presiahla spolupráce s americkými a britskými hudobníkmi a stal by sa ústrednou postavou svetovej hudby, ktorá by vytvárala nové spolupráce s umelcami z Latinskej Ameriky alebo Afriky. Vzhľadom k jeho medzinárodnému renomé a oddanosti rozmanitým štýlom, určite by spolupracoval s hviezdami ako Fugees alebo Kanye West.

John Lennon

Hudobné nebo_lennon

Zakladateľ skupiny Beatles, skladateľ, textár a priekopník v boji za mier

Zomrel: 1980 Vek: 40

John Lennon (9.10. 1940 – 8.12. 1980) vytvoril spolu s Paul McCartneym najúspešnejšie textárske duo, ktoré zložilo desiatky number one hitov. V päťdesiatych rokoch minulého storočia Lennon založil skupinu Quarrymen vo svojom rodnom meste Liverpool, kde zapojil kamaráta McCartneyho a gitaristu George Harrisona. Následne Lennon zmenil meno kapely na Beatles a pripojil sa bubeník Ringo Starr. V sedemdesiatich rokoch sa však kapela rozpadla, ale Lennon pokračoval v sólovej kariére. Vydal hity ako “Instant Karma”, “Imagine”, “Mind Games”, “Whatever Gets You Through the Night” a “Woman”. Avšak krátko po vydaní albumu Double Fantasy bol vo veku 40 rokov zastrelený cestou domov z nahrávania. Do hudobnej Siene slávy sa dostal ako člen kapely Beatles v roku 1988 a ako sólový umelec v roku 1994.

Čo by nasledovalo keby…popri venovaní výchove syna by sa určite naďalej podieľal na tvorbe piesní a v sociálnom aktivizme. Určite by spojil svoje sily s Bonom a vznikli by veľké hity. Vzhľadom k tomu, čo dosiahol, je ťažké povedať, o čo by sa ešte pokúsil. Možno by experimentoval, možno by sa vrátil k začiatkom Beatles. A áno, určite by zostal s Yoko Ono.

Elvis Presley

Hudobné nebo_elvis

Kráľ Rock and Rollu

Zomrel: 1977 Vek: 42

Elvis Presley (08.1. 1935 – 16.8. 1977) univerzálne oslavovaný ako kráľ rock and rollu. Explodoval na hudobnej scéne v polovici päťdesiatych rokov. Presley bol šofér kamiónu a prišiel do štúdia, aby nahral pesničku pre svoju matku a tým začala jeho kariéra speváka. Inšpiroval sa country, gospelom, westernom a blues. Nahral s kapelou album a vydal niekoľko hitov. V 1958 bol povolaný do armády, kde strávil dva roky. Po návrate sa sústredil na filmy a nahrávanie soundtrackov. Objavil sa v 33 filmoch a chystal veľký hudobný comeback, keď vo veku 42 rokov zomrel na infarkt. Do Siene slávy bol uvedený v roku 1986.

Čo by nasledovalo keby…je nad slnko jasné, že kým by zostal Parker jeho manažérom, Presley by nijak dramaticky nič nemenil. Po smrti Parkera by určite odišiel z lejblu a dal by sa na sólo kariéru. Spolupracoval by možno s Johnny Cashom alebo Frankom Sinatrom. Predpokladá sa, že by sám založil štúdio a stal sa producentom pre budúcich rockerov alebo blues interpretov, čo by viedlo k pokračovaniu jeho odkazu.

Jim Morrison

Hudobné nebo_morrison

Spevák a textár kapely Doors

Zomrel: 1971 Vek: 27

Jim Morrison (8. december 1943 – 3. júl 1971) bol charizmatický spevák a textár kapely Doors. Kapela vystrelila na národnej hudobnej scéne v polovici šesťdesiatych rokov s úspešnou piesňou „Light My Fire” a vytvorili niekoľko poetických, intenzívnych a revolučných rockových piesní. Piesňou “The End” položili základ pre acid rock. Kapela prešla viacerými štýlmi, od blues hitov cez pop až po éterické single. Morrison často vystupoval proti autoritám. Mal niekoľko kontroverzných zatknutí či zakázaní. Zomrel vo vani v Paríži vo veku 27 rokov na zlyhanie srdca. Do Siene bol zvolený v 1993.

Čo by nasledovalo keby…zo všetkých rockerov´60-tych rokov je práve Morrison najväčšou záhadou, ktorým smerom by sa uberal a kam by ho jeho umelecká múza vzala, vzhľadom k jeho širokému spektru záujmov nielen v hudbe, ale aj vo filme, divadle či poézii. Nepochybne by bol zapojený do nezávislej filmovej tvorby a možno by bol jediná rocková hviezda svojej generácie, ktorá by stála na čele punku v sedemdesiatych rokoch. A možno by sa utiahol a naplno venoval poézii a dnes by bol z neho uznávaný experimentálny avantgardista.

Janis Joplin

Hudobné nebo_joplin

Talentovaná speváčka rock-blues

Zomrela: 1970 Vek: 27

Janis Joplin (19. január 1943 – 4. október 1970) bola mimoriadna bluesová speváčka, ktorej vplyv na hudobný priemysel cítiť ešte dnes. Rodáčka z East Texasu sa presťahovala do San Francisca, kde si získala celonárodný ohlas ako vedúca speváčka kapely Big Brother and the Holding Company. Skupina sa stala svetoznámou vďaka druhému albumu Cheap Thrills. Joplin sa predviedla aj ako sólo speváčka, avšak jej sólo kariéra trvala len rok – našla sa mŕtva na zemi z predávkovania drog. Jej posledný album Pearl vyšiel posmrtne a stal sa štvornásobne platinový. Do Siene bola uvedená v 1995.

Čo by nasledovalo keby…rýchlosť a intenzita jej životného štýlu boli neudržateľné a takmer určite by skôr či neskôr skolabovala. Možno s vekom by jej prišla múdrosť a sústredila by sa plne na sólo kariéru, kedy by konkurovala Tine Turner alebo Joe Cockerovi. Jej hlas by nepochybne stratil na sile, ale ju by to neodradilo. Jej hudobné skúsenosti ju predurčovali na tvorbu divokej, večne mladej, hĺbavej a vášnivej hudby.

Jimi Hendrix

Hudobné nebo_hendrix

Svetovo cenený ako najväčší rockový gitarista

Zomrel: 1970 Vek: 27

Jimi Hendrix (27.11. 1942 – 18.9. 1970) bol považovaný za najlepšieho hráča na elektrickej gitare. Jeho vplyv v hudobnom priemysle je badateľný aj dnes. Jeho prvý album Are You Experienced definoval novú generáciu. “Purple Haze”, “The Wind Cries Mary” a “Foxey Lady”. Ľavoruký gitarista postavil vlastné nahrávacie štúdio Electric Lady Studios. Smutné však je, že Hendrix podľahol drogám a umrel na predávkovanie v r. 1971. Do Siene slávy bol uvedený v 1992.

Čo by nasledovalo keby…v čase jeho smrti bol Jimi frustrovaný kvôli limitom v rocku a určite by spojil svoje sily s Miles Davisom. To by sa otvorili nové svet& a vzniklo by majstrovské jazz-rockové duo. Nepochybne by pokračoval vo svojej inovatívnej a ambicióznej tvorbe. Určite by zasahoval do prúdu rock-pop a tiež by bol neoddeliteľnou súčasťou funk-jazz scény, kde by patril medzi priekopníkov a majstrov.