Pre mnohých boli Vianoce tento rok už 12. 9. Nie, nie, Santa či Ježiško si nezmýlili dátumy, to iba Apple oznámil konanie jesennej konferencie, na ktorej sa už tradične predstavujú nové produkty a svet z toho šalie. Konferenciu som sledoval tiež, najmä kvôli chystanému novému iPhonu. To, čo ale Apple vytiahol z vačku ako revolučný produkt, ma sklamalo.

Displej v štýle Slunce seno

Keď Samsung vo svojej S8 predstavil displej siahajúci prakticky do všetkých kútov prednej strany telefónu, svet sa zbláznil. Veď to nemá tlačítko! Musím uznať, že kvôli mojej minimalistickej náture ma dizajn naozaj uchvátil, nulové bočné okraje displeja, krásne súmerné horné a dolné olemovanie o veľkosti iba niekoľko milimetrov. Dokonalá elegancia.

V prezentácii nového iPhonu padol tiež výraz „bez okrajov“ a vyznelo mi to zhruba ako „sociálne istoty“ od istého pána, čo si hovorí premiér. Takto podľa Apple vyzerá displej bez okrajov:

Mne tento pokus o bezokrajový displej pripomína film Slunce seno, konkrétne správanie susedov v dedine v zmysle „Oni, že majú displej bez okrajov? Budeme mať aj my! Ale… Žiadne ale, budeme a basta!“

Čo ale nepredýcham, je vytŕčajúci priestor na predné kamery, snímače, reproduktor a mikrofón. Som si istý, že ak by Steve Jobs žil, tento polostrov ohavnosti by sa v oceáne dokonalosti Super Retina displeju nenachádzal! Poprvé, vyzerá to hrozne, asi ako fúziky na modelke Victoria´s Secret. Podruhé, načo mi je ten horný priestor po bokoch? Aby som si povedal, že uff, displej ide až po horný okraj? Aby som videl úroveň signálu a nabitia batérie a neboli na primárnej ploche obrazovky? Načo? Intenzitu signálu aj tak veľmi neovplyvním a baterku musím nabíjať každý večer, takže by mi úplne stačilo, ak by sa tie informácie zobrazili dočasne hocikde po odblokovaní a potom zmizli.

Čo je teda najrevolučnejšie? Rozprávajúce ho*no!

iPhone X mal byť rovnakou revolúciou, ako bol pred desiatimi rokmi prvý iPhone. Ten naozaj bol, bol niečím krásnym, moderným, čo sme dovtedy nevideli. Nové v X-ku je: bezdrôtové nabíjanie, rozpoznávanie tváre, OLED displej, kamera. O bezdrôtové nabíjačky som v Ikea zakopával už pred dvoma rokmi, rozpoznávanie tváre, áno, to je revolúcia hodná sci-fi filmu, ale predstavená už v Samsungu pred pár mesiacmi. Na obranu Apple treba povedať, že je sofistikovanejšia a bezpečnejšia, keďže je jedinou formou ochrany. Je bezpečnejšia, však Apple? OLED displej nie je najnovšou technológiou pri displejoch, vetu „konečne máme OLED“ Cook pekne zaobalil do marketingového „prvý OLED displej hodný iPhonu“. Nepochybujem však, že Super Retina Displej využívajúci OLED technológiu bude dokonalý, nejde predsa o OLED displej vyhrabaný zo zaprášených skladov.

Čo zatiaľ nikto nemá a má to iba nový iPhone X, je využívanie rozoznania tváre pre animáciu emotikonov, animoji. Čo to znamená? Môžete si vybrať klasické prasiatko, sliepočku či kôpku trusu a zmeniť jej výraz tým, že sa jednoducho zaksichtíte na telefón. Milé, pre textové komunikácie použiteľné, ale ako revolučné je pre mňa, že sa môžem zmeniť na usmiaty alebo zamračený exkrement? Týmto Apple iba ukazuje, kto je pre neho prioritnou skupinou, – trubky, ktoré sa budú v kaviarni ksichtiť do najnovšieho iPhonu od tatka.

Apple ovcou ostanem stále

Hoci by som si pravdepodobne (nikdy nehovor nikdy) iPhone X nekúpil, stále si neviem predstaviť, že by som mal iný telefón, ako je iPhone. Nie pre fanatické sympatie k značke, to vôbec, iba kvôli užívateľskému dojmu z iOS, ktorý neprekoná žiaden operačný systém. Mal som high-end Samsungy s Androidom, ale Android je skrátka iba Android s nadstavbami a tonou aktualizácií. V Apple je vždy všetko tam, kde to hľadám, vždy to funguje a to je pre mňa prioritou.

Foto: Apple, Samsung