Je pekná slnečná sobota a my sa blížime ku komplexu starých opustených továrenských objektov v Petržalke.
Kamarát Peso vedľa mňa v aute si so sebou vezie prilbu, maskáče a samopal, ja som pre zmenu vyzbrojený foťákom a nemalou dávkou zvedavosti. Ochranné okuliare a chránič na tvár mi požičia. Ani som si neuvedomil, že také niečo budem potrebovať. Až neskôr som zistil, že hej. Ideme sa pozrieť na boj airsoft maniakov…

P1100853

Vchádzame dovnútra a víta nás zaujímavá atmosféra chátrajúcej fabriky. Ako vytiahnuté z akčného filmu. Dostávame sa na tretie podlažie a blížime sa k „základni“. Tu stretávame rôzne typy mladých chalanov, ako si pripravujú zbrane. Ja si pripravujem foťák, preberáme s organizátorom pár dôležitých pravidiel o bezpečnosti a ideme na to.

P1100857

Chalani sa rozdelili na dva tímy, vysvetlili si pravidlá a ja som si zmapoval, kde sa asi budem môcť pri fotení bezpečne pohybovať. Tesne pred začatím prvého kola hovorím Pesovi, nech ma strelí do nohy. Myslí si, že srandujem, ale chcem vedieť, čo ma čaká, keď sa pripletiem do rany. Nabije, namieri… Au! Čakal som trošku slabšiu ranu.

P1110063

Ani sa nenazdám a už lietajú guľky okolo. Je to o dosť rýchlejšia hra, ako som si myslel. Musím ísť na to takticky. Pomerne hladko som sa dostal do deja a začína to byť zábava, guľky svištia všade okolo a musím si premyslieť každý pohyb. Po chvíli to už ani tak nevnímam, asi vďaka adrenalínu a aj celkom fajn zábave.

P1100787

Ani neviem, ako mi ujde čas a už si dávame prestávku a ja si odchytávam Pesa na rozhovor…
Predstav nám pár vetami miesto, kde sme sa stretli.

Práve sa nachádzame v PAPA CQB Aréne v bratislavskej Petržalke. Je to bývalá továreň, ktorá je perfektne stvorená na boj zblízka – CQB. Ideálne je, že ihrisko je indoor, takže sa tu dá kvalitne zahrať za akéhokoľvek počasia, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť kvalitu hry.

P1100804-2

Aké druhy súťaží sa tu konajú?

Hráva sa na 3 poschodiach, zvyčajne boje o vlajku alebo hry na jeden život – Deadmatch, kde je cieľom eliminovať celý nepriateľský tím. Zvyknú sa tu konať aj rôzne scenárové akcie podľa filmov či PC hier.

P1100787

Má airsoft nejaké pravidlá, alebo sa len tak zídete a strieľate?
Samozrejme, má pravidlá. Vraví sa, že airsoft je hra pre džentlmenov, keďže po zásahu hráč nie je nijako označený. Musí zakričať „mám“ alebo podobné dopredu dohodnuté heslo, zložiť zbraň a zdvihnúť ruku, či obliecť si reflexnú vestu. Podľa druhu hry sa hráč vracia na respawn, kde čaká do otvorenia respawnu a hrá ďalej, alebo čaká napríklad na medika, ktorý ho vráti do hry. Pri hre na jeden život hráč po zásahu končí. Pravidlá zvyknú byť  rôznorodé v závislosti od organizátora, typu hry a druhu ihriska, no základné pravidlá platia všade rovnaké: Nosíš ochranu tváre, hlavne očí, v celom areáli. Dostaneš – priznáš. Mimo hracieho poľa máš zbraň zaistenú. Všetky pravidlá sú v infe k udalosti a sú viackrát zdôrazňované pred aj počas hry. Porušovaním pravidiel hráč riskuje permanentné vyhostenie z ihriska.

Ako si sa dostal k airsoftu (odkedy sa mu venuješ)?

Odpoveď na túto otázku ako aj celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom júnovom SLOVAK MAN práve v predaji.

Elektronická verzia: https://www.manmagazin.sk/elektornicka-verzia