Severná Tanzánia ukrýva neďaleko svojich hraníc s Keňou jedno z najfascinujúcejších miest na svete. Je ním 3 metre hlboké jazero Natron, ktoré disponuje špeciálnou schopnosťou. Dokáže totiž zvieratá premeniť na „kameň“. Jazero Natron nepatrí ku klasickým jazerám, ktoré by boli nebezpečné kvôli svojej hĺbke. Má však iné vlastnosti. Nebezpečným ho robí predovšetkým teplota vody, ktorá miestami vystupuje až k 60 °C v kombinácii s veľkým množstvom minerálov, solí a pH 10,5. Tieto hodnoty znamenajú, že voda v jazere sa blíži k vlastnostiam čpavku.

karačajPrečítajte si tiež:
Karačaj – jazero smrti, ktoré vás zabije do 5 minút!

Tvrdenie, že v takomto probléme môžu bez väčších ťažkostí zahynúť vtáky a menšie cicavce, nie je preto ničím prekvapujúcim. „Ak vták spadne kdekoľvek inde, jeho telo sa rozloží veľmi rýchlo. Ak však spadne na okraj jazera, jeho telo sa navždy zachová,“ vysvetľuje ekológ David Harper z University of Leicester. Dôvodov je pritom hneď niekoľko, tým hlavným je fakt, že pri brehu sa nachádza najväčšie množstvo vyplavených solí a minerálov, ktoré telo obalia.

Jazero ďalej pracuje na princípe starých Egypťanov, slanosť a zásaditosť jeho vody tak spôsobí, že telo uhynutého živočícha sa nerozloží, ale naopak zachová. Ostane takzvane mumifikované, a teda v dokonalom stave. Samozrejme, nie každé zo zvierat v jazere umrie. Naopak, existuje mnoho druhov rýb a vtákov, ktoré sa aklimatizovali a život bez jazera Natron si nevedia ani predstaviť. Za spomenutie stojí napríklad početná skupina plameniakov.

Vtáky, ktoré leteli okolo a potrebovali si odpočinúť, už toľko šťastia nemali. Ich telá totiž neboli stavané na zloženie vody a uhynuli. Napokon ich voda vyplavila na breh, kde ich zozbieral fotograf Nick Brandt. Nick pritom živočíchy rozmiestnil a odfotil ich v prirodzenej polohe tak, akoby žili. Výsledkom sú fantastické umelecké zábery, na ktorých vyzerajú vtáky ako skameneliny.

Clipboard04 Clipboard06 Clipboard07 Clipboard08

Zdroj: Businessinsider.com | Foto: Businessinsider.com, Howitworksdaily.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.