Snáď každým mestom sa už začal šíriť zvuk píšťal, zvončekov, rapkáčov a spev či krik. To sa vysmiata mládež lúči so svojim študentským životom. Máj nie je len mesiacom lásky, ale tiež maturitných skúšok. Ak už máte tieto časy za sebou, zaspomínajte si spoločne s nami, ako hrdo ste sa niesli mestom v ten posledný školský deň. 

Zelená vraj upokojuje

Od chvíle, kedy vám pripnú na šaty zelenú stužku, sa študentské dni míňanú, akoby ste mali na krku stopky. Tik-tak-tik-tak. S vidinou otvorenej školskej brány pribúdajú pocity, že škola brzdí, že kradne voľnosť. Preto chce každý zrýchliť čas, nech už je to nezáživné učenie minulosťou. A čím ste bližšie k vytúženému cieľu, tým častejšie narážate na zelenú farbu. Zelená je farba nádeje a upokojuje, takže sa k študentom hodí. A pre nás, dávno odmaturovaných, je aj farbou spomienok.

Maturanti

Vysvedčenie dospelosti

Slovo maturita pochádza z latinského slova maturitas, čo znamená zrelosť, dospelosť. Aj preto sa maturitnej skúške často hovorí – skúška z dospelosti. Možno ste ale nevedeli, že práve tento výraz bol až do začiatku druhej svetovej vojny oficiálny a na maturitnom vysvedčení ste mohli nájsť výslednú známku ako „dospelý s vyznamenaním“, „dospelý“ alebo „nedospelý“. Škoda, že to tak nezostalo, veď byť nedospelým znie omnoho lepšie ako suché NEPROSPEL.

Maturanti v uliciach

Maturitou život nekončí ani nezačína

Pri rozpomínaní sa hádam aj zasmejete, no v momente, keď ste si sadli pred komisiu a očakávali znenie témy, ktorú ste si vytiahli, to také veselé istotne nebolo. Dolovať z pamäti poznámky, ktoré ste si počas akademického týždňa snažili vtĺcť do hlavy, nebolo jednoduché. O to ťažšie, ak ste akademický týždeň využili na predĺženie lúčenia. A v deň maturít ste stres a paniku umocňovali zvolávaním: „Ja nič neviem.“ Zvláštne, čoho sa v rôznych obdobiach života bojíme a neskôr nad tým len mávneme rukou.

Po zmaturovaní ste vyšli z budovy, kde ste trávili svoju mladosť a cítili ste sa slobodný. A to sú chvíle, ktoré sa oplatí prežiť, hoci netrvajú večne. Dnes by sme snáď už ani ten čas nechceli zrýchľovať. Pri „vyčínaní“ súčasných maturantov v uliciach sa len pousmejeme a v duchu si zanôtime starú známu „Vždy, keď idú maturantky mestom..“

Mimochodom, spomeniete si, aké otázky ste si na maturite vytiahli?