Európskej komisia v týchto dňoch práve rozšírila vyšetrovanie v kauze krátenia daní spoločnosťou Apple na území Európskej únie. Už asi vieme, prečo spoločnosti ako Google, Apple či Facebook majú svoje európske sídla práve v Írsku. Krajina má totiž už od roku 1991 dohodu so spoločnosťou Apple (a zrejme možno následne aj s ďalšími technologickými gigantami), že v jej krajine neodvádza dane v štandardnej výške (ktorá je už tak takmer najnižšia v celej Európe) 12,50 % ale iba, podržte sa, 2,5 %!

Navyše spoločnosť Apple si založila ďalších 5 dcérskych spoločností, z ktorých dve sídlia tiež v Írsku a sú povinné platiť dane tam. Celkovo teda technologický obor a najhodnotnejšia značka na svete vďaka nedokonalosti zákonov ušetrila na daniach obrovské peniaze. Všetko sa však môže čoskoro vrátiť s tučnou pokutou vo výške niekoľkých miliárd eur, ak Európska komisia dospeje k rozhodnutiu, že si spoločnosť Apple naozaj úmyselne krátila svoju daňovú povinnosť.

815

Vynesenie rozsudku malo byť pôvodne už tento rok, na čo mal aj samotný Apple ešte v apríli tohto roka upozorniť svojich investorov. Komisia teraz vyšetruje záležitosti priamo s írskou vládou. Európska komisia je historicky známa vďaka nekompromisným a obrovským pokutám, ktoré už museli zaplatiť spoločnosti ako Microsoft, Google za zneužívanie dominantného postavenia na trhu a rovnako tak aj Fiat a Starbucks za podobné daňové úniky v minulosti na území Holandska či Luxemburska.