Keby ste stretli človeka, ktorý vám povie, že na internet vôbec nechodí, a predsa normálne funguje, asi by vám pripadal ako mimozemšťan. Existujú aj takí, hoci je pravda, že to budú mať čoraz ťažšie. Celosvetová virtuálna sieť totiž pomaly, ale isto, ovplyvňuje všetky stránky nášho života. Veľa vecí zjednodušila, na druhej strane nám aj veľa vzala. Že čo? Napríklad toto.

Sloboda

Stratili ste ju v momente, keď sa stal internet vaším každodenným spoločníkom a pri každom jeho výpadku sa cítite akýsi nesvoj.

Súkromie

Každý váš klik myšou či ťuknutie prstom na obrazovku mobilu sú niekde zaznamenané. To isté platí pre vaše komentáre, statusy a ani čet, ktorý sa tvári tak veľmi súkromne, až taký bezpečný nie je. Koľko problémov si už v živote narobili ľudia, ktorí mali pocit, že môžu na nete vystrájať čokoľvek, je na jeden samostatný článok. A ďalšia vec. Koľkokrát ste prerušili nejakú činnosť len kvôli tomu, že vám cinklo bezvýznamné upozornenie na mobile?

Muž s mobilom

Zdravie

Nie, internet ešte priamo nikoho nezabil, teda keď si odmyslíme samovraždy, ktoré ľudia spáchali kvôli virtuálnej šikane, alebo obete, ktoré sa práve cez počítač zoznámili so svojimi budúcimi vrahmi. Máme na mysli bezduché vysedávanie za počítačom, poprípade večné šúchanie prstom po mobile. Keby ľudia tento čas trávili športom, prechádzkou v lese, prácou v záhrade, starostlivosťou o svojich domácich miláčikov alebo inou zmysluplnou činnosťou, nabetón by boli zdravší, šťastnejší a inteligentnejší. Okrem toho, ruku na srdce. Koľkí z vás namiesto toho, aby si dopriali kvalitný spánok, sedia do štvrtej ráno na nete? A čo urobíte, keď vás prepadne hlad? Narýchlo nájdete nejaké jedlo a opäť sa venujete svietiacemu displeju. Také veci, ako kvalitu toho jedla, nemáte čas riešiť, lebo však net.

Vzťahy

Človek je tvor spoločenský a machri, ktorí vymýšľajú sociálne siete a zoznamky, to vedia. Podaril sa im nevídaný kúsok. Dokázali milióny ľudí pripútať k monitorom a dať im pocit, že žijú reálny život. Klobúk dole, chlapci to majú super vymyslené a fakt im to funguje. Ľudia si začínajú mýliť reálne vzťahy s virtuálnymi, teda, aby sme boli presní, zanedbávajú skutočné ľudské bytosti, lebo ich viac fascinujú tie na monitoroch. Napriek tomu, že im nikdy nepozerali do očí, nepočuli ich hlas (skype sa neráta), necítili ich vôňu, sú schopní vyklopiť im o sebe všetko a poslať im fotky, za ktoré sa už o pár dní budú hanbiť aj pred svojim psom.

Pohľad na ženy

Na internete sa to len tak hmýri „kráskami“ vypchatými spredu aj zozadu. Všetky tieto ženy investovali do svojho tuningu kopu prachov, len aby získali čo najviac fanúšikov. A mršky dobre vedeli, čo robia. Ony zarábajú majland a muži sú takí fascinovaní ich lacnou krásou, že reálna pekná baba ich už pomaly ani nedokáže vzrušiť. Je to podobné ako s hamburgerom. Rýchlo sa ním napcháte, možno vám aj chutí, ale vôbec neriešite, čo za humus ste do seba natlačili. Hlavne, že ste sýty, no nie?

Virtuálna žena

Potencia

Áno, internet má prsty aj vo vašich mužských výkonoch. Čím viac si užívate pri péčku, tým menej energie vám ostáva na reálne baby. A vlastne, prečo by ste sa snažili, keď môžete svoje intímne potreby uspokojiť virtuálne, že? Ale potom sa nesťažujte, že nikdy nezažijete ozajstný vzťah so všetkou slasťou aj bolesťou, ktoré k nemu patria. Apropo – péčko. Vlastne je to ako lízať zmrzlinu cez sklo. Dobrú chuť.

Chudák mozog

Najdôležitejší orgán v našom tele je stavaný na to, aby sa na základe prežitých skúseností učil, potrebuje stále nové podnety z okolia, ktoré vyhodnocuje, a tým pádom sa ďalej rozvíja. Lenže načo by sa rozvíjal, keď na webe nájde všetko, hlavne kopec balastu, ktorý ho len zbytočne zaťažuje. Ľudia odtiaľ pasívne prijímajú informácie, a len veľmi inteligentné mozgy dokážu rozlíšiť, čo je realita a čo len obyčajná manipulácia. Ostatní žerú všetko, čo si na webe prečítajú, takpovediac aj s navijákom, namiesto toho, aby sa učili a vytvárali si mienku o svete na základe vlastných, teda odžitých skúseností. Nie div, že hromadne pribúda zúfalcov s psychickými poruchami.

Blázon

Rekapitulácia na smrteľnej posteli

Pozrite sa na svoj život už teraz. Pravdepodobne makáte v nejakej práci, aby ste vôbec prežili, poprípade zabezpečili svoju rodinu. Všetok zvyšný čas môžete venovať blízkym ľuďom, svojim záľubám, skutočným zážitkom. Keď namiesto toho bezducho čumíte na monitor, v podstate nežijete. Lebo na sklonku života si poviete len jednu z týchto dvoch viet: Buď – Tá jazda fakt stála za to! Alebo – Prečo som si ten čas, čo som tu žil, tak pre*ral?

Foto: Depositphotos.com, Pixabay.com