Obdobie dovoleniek sa blíži a vo vašom batohu či kufri určite nesmie chýbať dobrá kniha. Pripravili sme pre vás výber siedmich kníh, ktoré vás jednoznačne potešia.  

1. JOSEPH HELLER – HLAVA XXII

Keď vidíte muža s knihou, ktorý sa chichoce, uchcechtáva a občas aj vybuchne smiechom, môžete si byť takmer istý, že v rukách drží Hlavu XXII. Nehovoríme už len o kultovom románe, táto kniha je doslova mužskou Bibliou humoru v podobe satiry a irónie. Veľa chlapcov po nej siahne už na konci základnej školy, aby ukázali svojim rovesníkom, že sú intelektuálne vyvinutejší. Sú však aj páni, ktorí si na prečítanie tejto knihy vyčlenia dvadsaťštyri hodín svojho života a prenajmú si hotelovú izbu v cudzom meste, aby si ju nerušene prečítali a v jednom ťahu s povoleným kofeínovým dopingom. Protivojnový román je absurdným rozprávaním dôstojníka americkej armády Yossariana, ktorý s humorom a nadhľadom opisuje nezmyselnosť druhej svetovej, ale vlastne aj akejkoľvek vojny.

2. VLADIMÍR NABOKOV – LOLITA

Nabokovov román vyvolal kontroverzie na celom svete. V päťdesiatych rokoch, po ťažkostiach s jej vydaním v Amerike vyšla pre svoj obsah vo Francúzsku. Kritikmi bola označená za najzvrátenejšiu knihu či po*nografiu. V príbehu Nabokov opisuje dospelého muža, ktorého priťahuje dvanásťročné dievča a bol dokonca aj dvakrát sfilmovaný. Meno Lolita sa stalo synonymom pre se*uálne atraktívne mladé dievča.

Intimate young couple during foreplay in bed

3. ÚSTAVA SR

Tento dokument má aj svoj vlastný štátny sviatok. Kvôli Ústave školopovinné deti prišli o prvý september a prázdniny trvajú o deň dlhšie. Ústavu našej republiky by si mal prečítať každý občan, ktorý chce prehĺbiť svoju skepsu, vidiac rozdiel medzi konceptom štátu a jeho realitou. Zároveň konečne zistíte, na čo všetko máte na Slovensku právo a možno ste o tom ani netušili. Ústava garantuje napríklad aj zdravé životné prostredie a vďaka nej nemáme kráľa, kráľovnú a princezné, ale prezidenta a národnú radu.

4. MICHELLE HOLLEBECQUE – MOŽNOSŤ OSTROVA

Ak bažíte po kvalitnom súčasnom románe, ktorý ironicky a cynicky komentuje strach a obavy spoločnosti, v ktorej žijeme, ženy, ktoré chcú byť večne mladé a mužov, ktorí na svoje uspokojenie potrebujú vagínu, po*no, rýchle autá, diaľnice, uznanie, honenie, peniaze, rýchle autá, diaľnice…. len aby otupili svoje zmysly, bolesť a smútok, určite siahnite po tejto knihe jedného z najzaujímavejších románopiscov dneška. Príbeh o možnostiach ľudstva a o možnostiach bytia je hlbokou úvahou o svete, v ktorom sa má najlepšie pes.

5. IĽJA IĽF A JEVGENIJ PETROV – 12 STOLIČIEK

Tento šialený ruský roadtrip zo začiatku dvadsiateho storočia je jednou z najzábavnejších a najobľúbenejších kníh od svojho vydania až po dnešok. Tipy a triky podvodníčkov naháňajúcich sa po celom Rusku za stoličkami, v ktorých je ukryté dedičstvo, vás zaskočia, pobavia a prekvapia svojou dôvtipnosťou.

Intimate young couple during foreplay in bed

6. M. DOSTOJEVSKIJ – BRATIA KARAMAZOVOVCI

Spoločensko- filozofický román je posledným a vrcholným Dostojevského dielom, inšpirovaný skutočným príbehom. Zavraždenie otca spúšťa sériu udalostí a medzi bratmi sa hľadá jeho vrah. Postavy sa riadia heslom – Ak nie je Boh, všetko je dovolené. Medzi zaujímavé spracovania tohto románu patrí  český film Karamazovi Petra Zelenku.

7. BIBLIA

Spisovateľ Milan Kundera povedal, že kto sa do tridsiatky nenaučí štyri svetové jazyky a neprečíta si Bibliu, tak sa mu to nepodarí už nikdy. Bibliu nemusia čítať len veriaci, je zdrojom archetypálnych príbehov a úvah o morálke a hodnotách a tiež plná symboliky, ktorá nás denne obklopuje. Túto knihu môžete čítať niekoľkými spôsobmi, ako bádateľ a historik, ako porovnávač a hodnotiteľ, ako milovník poézie, archeológ dešifrujúci starý jazyk a lúštiaci jeho význam či ako človek, ktorý túto knihu neobíde pri svojom hľadaní o zmysle bytia.

Autor: Dunčo