Dlho očakávaný dátum premietania druhej časti 50 odtieňov temnoty sa stal realitou. Úprimne musím priznať, že sa mi jednotka istým spôsobom, istou časťou príbehu, odmysliac si maximálnu naivitu celej story, páčila. Od dvojky som teda čakal niečo podobné, ak nie viac.

Kino bolo plné, čo ma neprekvapilo. V porovnaní s jednotkou sedelo ale v obecenstve oveľa menej chlapov. Buď si medzičasom osvojili praktiky pána Greya, a teda ručne stručne vysvetlili, že na dvojku nepôjdu, alebo bolo kino plné nezadaných kamarátok, ktoré si to odkrútili teraz, aby neboli v kine na Valentína v dave zamilovaných viditeľne single.

Medzi mojimi očami a plátnom ma počas celého filmu rušil akýsi imaginárny billboard so slovom NAIVITA. Prerozprávam vám jeden krátky príbeh z úvodu:

Kristiánko: Buď moja, Anastázia.
Anastázia: Nie, veľmi si mi ublížil!
Kristiánko: Prosím, zmením sa.
Anastázia: Och, tak dobre.
Kristiánko: Na, Macbook, iPhone a kľúče od Audi.
Anastázia: Och, to si nemusel.
Kristiánkova ruka na zadku Anastázie: Plésk, plésk!

A v tom momente som si uvedomil, že, do pekla, bude to úplne to isté ako jednotka, a nemýlil som sa. Dovolil som si spracovať aj menšiu grafickú závislosť vystihujúcu priebeh filmu:

Ak pred zhliadnutím 50 šáde dva viete, o čo zhruba pôjde, budete sa nudiť. Celý dej bol rýchly, povrchný, plytký, relatívne až nudný. Naivnučká Anastázia by sa nechala nahovoriť na čokoľvek, čo si Kristiánko zmyslí. Vrcholom bolo, keď sa v deji objavila jeho zľahka pomätená ex so zbraňou a keď uvidela Greya, rozklepala sa ako maturantka pred slovenčinou, pričom ho poslúchala doslova ako hladný túlavý psík.

Celkovo som napočítal až tri vtipné momenty

  1. Pôjdem s tebou na večeru, lebo… som hladná.
  2. Nespomínam si už…
  3. Taylor, trhaj! (Asi tak to vyznelo, keď poslal Christian svojho ochrankára vymlátiť dušu z istého pána, ktorý chcel robiť fuj fuj veci s jeho Anastasiou.)

Čo ale bolo dobré

Hudba, tak ako v jednotke, rovnako aj v dvojke. Soundtrack k filmu bol skvelý, vyzdvihoval dej, tvorcovia stavili na vydarené covery známych hitov alebo novinky od nepriestreľne dobrých interpretov.

Hoci bola postava Christiana Greya valcom pre ego každého chlapa mimo letnej formy a pred výhrou v lotérii, pre tvorcov musí byť jackpotom. Ženy sú z neho skrátka v paf a objektívne treba uznať, že vyzerá dobre.

Posledným pozitívom je estetickosť filmu. Vzhľadom na sociálne pomery jednej z hlavných postáv sa dej neodohráva v otapetovanom trojizbáku v Ružinove, všetky priestory sú krásne, luxusné, dokonale dotvoria sen každej slečny, ktorá by sa rada stala Anastasiou.

Na záver dodávame, že ak chce na to vaša polovička ísť, prežijete to, ale budete sa poriadne nudiť, takže neodporujte, možno jej budete môcť naplieskať. Moja partnerka, našťastie, chcela film vidieť skôr pre zábavu, a tak som si užil viac vtipných komentárov a výbuchov smiechu od nej ako zaujímavých momentov na plátne.

Udeľujem štyri venušine guličky z desiatich.

Foto: YouTube