Je tu leto a teploty sa opäť šplhajú nad tridsiatku. Pre väčšinu ľudí to znamená riešiť každoročný nepríjemný problém – potenie. Predstava mokrých máp pod pazuchami či kvapiek potu stekajúcich po čele nie je určite pre nikoho príjemná. Takýto scenár však nie je nevyhnutný!

Aj keď je potenie – teda v podstate telesná termoregulácia – prirodzený proces, ktorému nemožno úplne zabrániť, existujú možnosti, ako ho aspoň obmedziť. Prinášame rady, ktorými by ste sa mali v lete riadiť aj v prípade, že sa až tak veľmi nepotíte. Pri ich dodržiavaní sa totiž určite budete cítiť lepšie a leto zvládnete ľavou zadnou.

1. Výber odevu

Prvá a základná rada znie: zvoľte adekvátne oblečenie! Teraz, samozrejme, nemáme na mysli, že odložíte do skrine kabát a vytiahnete namiesto neho kraťase. Správny výber odevu však dokáže eliminovať potenie a zároveň ochráni vašu pokožku pred vznikom alergií či ekzémov. Z farieb je najvhodnejšia biela a ostatné bledé odtiene, pretože nepriťahujú toľko svetla ako tmavé. Odporúčajú sa voľné strihy, ktoré sú viac vzdušné, a teda príjemnejšie na nosenie. Z materiálov je jednoznačne najvhodnejšia bavlna, pozor však – nie je bavlna ako bavlna! Je dôležité všímať si jej spracovanie a voliť ľahšie materiály s redšou štruktúrou tkaniny. Vhodný je aj denim, teda bavlna zafarbená denimovou (modrou) farbou, ľan a zmesové materiály, v ktorých by podiel bavlny nemal byť nižší ako 50 percent. Naopak, absolútne nevhodné sú nepriedušné syntetické materiály, v ktorých sa telo doslova dusí. Práve v nich sa budete potiť najviac, a navyše si môžete spôsobiť aj podráždenie pokožky. Tip: Ak pracujete na pozícii, ktorá vyžaduje oblek, vyberte si nepodšitý alebo len čiastočne podšitý z ľahkého materiálu (ľan/bavlna + zmesový materiál).

2. Pozor na to, čo pijete…

Piť je v horúčavách dôležité, nie každá tekutina je však vhodná. Napríklad kofeín síce dokáže nakopnúť nervový systém, no v dôsledku toho sa zároveň začnete viac potiť. Jedna šálka kávy, samozrejme, neublíži, ak však káve holdujete vo veľkom, skúste ju v lete nahradiť napríklad čajom. Aby ste obmedzili potenie, tabu by v lete mali zostať aj energetické nápoje.

3. …a tiež čo jete

Podobne ako kofeín pôsobia na ľudský organizmus koreniny a najmä čili. Ak nechcete naštartovať svoj metabolizmus a tým vyvolať zvýšené potenie, obmedzte aj kari a podobné ochucovadlá.

4. S kozmetikou opatrne

Áno, aj kozmetika môže spôsobiť, že sa na niektorých miestach nadmerne potíte! Napríklad niektoré vlasové produkty, hlavne vosky, vlasy zaťažujú a výsledkom je často nadmerné potenie hlavy a čela. Zabudnúť by ste v lete mali aj na mastné krémy, ktoré je vhodné nahradiť ľahkými hydratačnými gélmi.

5. Pomoc na rôznych frontoch

Ak sa aj napriek všetkej snahe stále potíte nadmerne, pomôcť si môžete viacerými spôsobmi. Nemáme teraz na mysli antiperspirant, ktorého používanie by v lete malo byť samozrejmosťou, ale skôr pomoc prírodnú a medicínsku. V rámci prírodnej sú najvýraznejšími bojovníkmi proti poteniu šalvia lekárska, žihľava dvojdomá, praslička poľná a orechovník kráľovský. Pravidelné pitie najlepšie vychladnutého čaju z byliniek prináša viditeľné účinky a okrem iného aj čistí organizmus. Ak sa chcete radšej spoľahnúť na medicínske a kozmetické poznatky, zvoľte botox alebo laserové ošetrenie. Aplikuje sa do oblasti podpazušia a hoci cena je vyššia, percento účinku je vysoké.

Foto: huffingtonpost.com