Aha, Tesla! Často počuť aj na slovenských uliciach či cestách. Autá kalifornskej revolučnej automobilky vizionára Elona Muska sú zaiste magnetom na oči. To, čo ich robí naozaj zvláštnym, je nielen ich uhladený a futuristický dizajn, ale najmä fakt, že ide o automobil, ktorý zahájil elektromobilovú revolúciu. A ešte sú drahé, pekelne drahé.

Ak k tomu pripočítame fakt, že majitelia Tesly sú ochotní dlhé desiatky minút čakať na ich nabitie, často sú naše pohľady spojené s počudovaním, že tie autá naozaj jazdia, naozaj si ich niekto kupuje (aj na Slovensku) a dokáže za ne zaplatiť nemalé peniaze i napriek tomu, že najbližšie servisné stredisko pre Slovákov je v inom štáte.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Prečítajte si tiež: Redakčný test: Tesla Model S P85+: Nasadli sme, odpadli sme!

K tomu servisovaniu jedna perlička. Nedávno sa český biznisman a majiteľ Tesly Model S Tomáš Čurp posťažoval na svojom twitterovom účte priamo Elonovi Muskovi, že na opravu tak elementárnej „závady“, ako je rozbitné okno spolujazdca, sa čaká na servis 1 mesiac. A cena? 9000 Eur!

Poďme však k spomínanej novej Tesle Roadster. Nemýľte si ju so „starou“ teslou Roadster z roku 2008, čo je vlastne prvý model automobilky Tesla. Tá síce nebola už na dnešné parametre nijako úžasná, no bola tiež pomerne predražená. Elon Musk ňou chcel ale ukázať niečo ako „kadiaľ vedie cesta“.

Nový model Tesla Roadster, predstavený v uplynulých dňoch, má mať úplne iné parametre, na prvý pohľad až z ríše snov. Veď predsvečte sa sami.

5 šokujúcich faktov o novej Tesle Roadster

1) Z nuly na stovku za menej ako 2 sekundy

Táto hodnota skôr z ríše motoriek by dala do smútku aj najrýchlejšie auto dneška Bugatti Chiron, konkrétne ide o 1,9 sekundy. Elon Musk sa ale vyjadril, že číslo bude dokonca ešte nižšie, v odborných kuloároch sa diskutuje hlavne o použitých pneumatikách. I s tými najlepšími pneumatikami, ktoré sa dnes bežne používajú na športiakoch, je táto hodnota totiž diskutabilná.

2) 1000 km na jedno dobitie

Nič nereálne. Otázkou však je, aké veľké budú musieť byť batérie (hovorí sa o hodnote 250 kWh), ako veľmi budú ťažké (a aký následok to potom bude mať na vyššie uvedené zrýchlenie) a najmä ako dlho sa budú dobíjať.

DOBITIE BATÉRIÍ ZA 1 MINÚTU

Pred niekoľkými dňami oznámila automobilka Fisker (pokračovateľ skrachovanej elektro-automobilky Fisker, vyrábajúca Fisker Karma, automobil, ktorý sa objavil v obľúbenom seriáli Dva a pol chlapa – vlastnil ho seriálový Walden Schmidt na začiatku 9. série), že vyvýja batériu, ktorá bude mať dojazd 800 km a nabije sa za, podržte sa, MENEJ AKO JEDNU MINÚTU! Aktuálne Má Fisker v ponuke model Fisker Emotion s dojazdom 634 km a na dobitie batérií potrebuje presne 9 minút.

3) Maximálna rýchlosť: 402 km/h a 10 000 (slovom desať tisíc) Nm

Čo k tomu dodať? Pokorený bude nejeden superšport, no nepôjde o revolúciu. Teda minimálne nie tú elektro-mobilovú, tam drží prvenstvo Tesla so svojim modelom Tesla Model S, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť, treba však podotknúť, že obmedzenú, 250 km/h. Najrýchlejším automobilom vôbec je aktálne Koenigsegg Agera RS s rýchlosťou 444 km/h.

Koenigsegg Agera RS

PREDSTAVENIE TESLA KAMIÓNA

Pred niekoľkými dňami Tesla predstavila elektro-nákladiak so samými šokujúcimi parametrami. Pozrite si video z predstavenia, ktoré vedie samostný Elon Musk.

4) Nová Tesla Roadsternie je roadster

Aj keď názov hovorí jasne, v podstate klame. V zadnej časti sa totiž nachádzajú ďalšie dve sedadlá, na ktorých však sedieť je tak veľmi nepohodlhé, že dostali prívlastok „núdzové“. Roadsterom sa tiež nazývajú veľmi ľahké autá. Nová Tesla Roaster má ale iba batérie o váhe viac ako 800 kilogramov. Jediné, čo označenie „roadster“ spĺňa, je to, že ide o auto bez strechy.

5) Cena novej Tesla Roadster bude 200 – 250 tisíc dolárov

Vozidlo je aktuálne možné si iba predobjednať. Žiadna informácia o tom, kedy by vám tento super mega výkonný novučký kabriolet mohol okupovať vašu garáž, neexistuje. Jediné, čo je jasné je, že si môžete objednať tzv. „Founder Series“ (dostupný je limotovaný počet 1000 kusov), za ktorý musíte zaplatiť vopred plnú sumu 250 000 dolárov, alebo klasickú verziu za 200 000 dolárov, pričom vopred musíte zaplatiť 50 000 USD.

Zdroj: Trend.sk, Tesla.com | Foto: Tesla