Ak ste si mysleli, že Alica z krajiny zázrakov alebo Barón Prášil sú len vymyslené filmové postavy, teraz sa presvedčíte o opaku. Predstavujeme vám prvých 5 najšialenejších duševných porúch, ktoré budú mimo vaše chápanie. Hold, mozog je vec záhadná a o jeho fungovaní vieme stále len útržky. 

Syndróm vybuchujúcej hlavy

Viete si predstaviť, že by vám večer pri hlave vybuchovali bomby, strieľali po vás či púšťali ohňostroje? Ľudia s týmto syndrómom si to predstavovať nemusia. Počas zaspávania alebo krátko pred prebudením postihnutý vníma presne tieto výrazné zvukové halucinácie, ktoré sú pravdepodobne spôsobené poruchou časti mozgu zodpovednou za prechod tela zo stavu bdelosti do spánku. Tento stav nie je život ohrozujúci ani nebolí, ale je to viac ako nepríjemné a často vedie k nespavosti zo strachu z ďalších halucinácií.

Nesmiem zaspať, nesmiem zaspať…

Capgrasov syndróm

Ide o syndróm (pomenovaný podľa francúzskeho psychiatra), pri ktorom vzniká ilúzia rovnako vyzerajúcich osôb. V preklade, takýto pacient žije v domnienke, že jeho blízki priatelia alebo rodina boli niekým vymenení za identického dvojníka. Choroba býva spôsobená organickým poškodením mozgu a v chronickom štádiu trávi postihnutý celý čas hľadaním tých pôvodných a originálnych osôb a dokonca nemusí spoznávať ani sám seba v zrkadle. V extrémnych prípadoch sa môže dokonca pokúsiť takéhoto „dvojníka“ aj zabiť.

Ktorá je do pekla originál?

Syndróm anarchistickej ruky

Aj toto ochorenie je spôsobené poškodením určitej časti mozgu a prejavuje sa neschopnosťou ovládať svoju ruku v určitých situáciách, kedy pacient prežíva silnú emóciu alebo začuje neobyčajný zvuk. Tento syndróm nemá nič spoločné s tým, keď vidíte na ulici prudké emócie spúšťajúcu slečnu, ktorú pacnete po zadku. Pri tejto poruche môžete skôr rozbiť okno alebo hodiť po niekom pohár. V horších prípadoch sa môže taká anarchistická ruka pokúsiť zadusiť svojho majiteľa alebo mu vypichnúť oko.

sialene dusevne poruchy
Aj Jim Carrey má jednu anarchistickú ruku.

Syndróm Alice z krajiny zázrakov

Touto poruchou trpia prevažne deti, ale môže sa vyskytovať aj u dospelých. Je spôsobená abnormálnym prietokom krvi v časti mozgu, ktorá spracúva vnemy. Prejavuje sa skresleným vnímaním veľkosti priestoru. V praxi to teda znamená, že môžete mať strach vstúpiť do výťahu, lebo sa vám bude zdať príliš maličký alebo sa naopak vydesíte hmyzu, ktorý vám bude pripadať gigantický. Ak vám teda ešte niekedy povie nejaká žena, že máte malý penis, pošlite ju pokojne ku psychiatrovi.

Cotardov syndróm

Pacienti s touto poruchou žijú skoro ako v horore. Domnievajú sa totiž, že sú mŕtvi, neexistujú, stratili veľa krvi alebo im chýbajú niektoré orgány. Môžu dokonca začať konať ako nesmrteľní, keďže v ich hlave už mŕtvi sú. Asi nemusíme vysvetľovať, aké riziká takéto presvedčenie prináša. Títo ľudia pokojne prejdú cez cestu počas najväčšej premávky alebo sa odhodlajú skočiť z najvyššej budovy v meste. Osobná hygiena im nič nehovorí, okolie presviedčajú o zápachu ich rozkladajúceho sa mäsa a detailne popisujú vlastnú smrť.

Clark ale vie, že skákať z budov môže len on a Spiderman.

Zdroj: snazorem.cz  Foto: Youtube, Pinterest, heavy.com, womenhealthmag.com, forums.superherohype.com, hdwallpapers.in