Niektorí Slováci náš štát z duše nenávidia, iní naňho nedajú dopustiť. Napriek tomu, že nie každý je zarytý národniar, keď hrá Slovensko hokej či futbal, vieme sa zomknúť a fandiť spolu ako jeden národ. A to nie je jediný dôvod, prečo byť na Slovensko hrdý. Pripravili sme si pre vás 5 jednoduchých dôvodov, ktoré vás len utvrdia v tom, že život v tejto krajine skutočne nie je taký zlý.

Slovenky sú najkrajšie

Fráza, ktorá sa veľmi často spája práve so Slovenskom. Avšak treba poznamenať, že je to pravda ako hrom. Ak by sa nejaký turista stratil v našom štáte, stačilo by sa mu pozrieť okolo seba a hneď by vedel, kde sa nachádza. Tam krásny zadok, hentam krásna žena, na každom kroku slovenská deva. Snáď lepšie to už vystihol len Milan Lasica svojim výrokom: „Všade na svete sa muži otáčajú za krásnymi ženami. Na Slovensku nemusia, oproti už ide ďalšia.“

lasica-vyrok-zeny-manmagazin

Športovci

Aj vďaka športovcom dokáže vyniknúť i tak malá krajina, akou je Slovensko. Radosť nám robia najmä hokejisti hrajúci výborný hokej v zámorí, futbalisti, Dominika Cibulková či fenomenálny Peťo Sagan, ktorý na bicykli valcuje svojich súperov jedna radosť a každoročne vzorne reprezentuje Slovenskú republiku na prestížnej Tour de France. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na reprezentantov, ktorí Slovensko zviditeľnili na Olympijských hrách – Peter a Pavol Hochschornerovci, Martina Moravcová, Michal Martikán, Elena Kaliská, Danka Barteková, Jozef Gönci, Ladislav a Peter Škantárovci, Matej Tóth, Matej Beňuš či štvorkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr, Denis Myšák, Tibor Linka. Ak si to zhrnieme, Slovensko má mnoho aktívnych športovcov, ktorí dosahujú skvelé výsledky a veríme, že týmto spôsobom to bude pokračovať aj v budúcnosti, k čomu veľmi môže dopomôcť investícia do športu a mládeže.

slovensko-futbal

Príroda a kultúrne pamiatky

Zdá sa, že v posledných rokoch mnoho Slovákov zisťuje, že dovolenkovať sa dá aj doma. Už nemusíte lietať do Turecka, ktoré ponúka „bombovo“ výhodné ceny. Veď čo je viac ako vyložiť si nohy na terase drevenej chatky, pochlipkávať kávičku a pozerať na scenériu Vysokých Tatier či otvoriť si pivko pri praskajúcom ohni. Malé Slovensko ponúka krásne prírodné zákutia, zelené lúky, dominantné vrcholce a historické pamiatky. Dokonca sem cestuje mnoho turistov, ktorí na Tatry nedajú dopustiť. Na svoje si prídete v zime na lyžiach a v lete zase treba okúsiť turistiku. Tak prečo cestovať do zahraničia, keď  tú krásu máme rovno pod nosom?

slovenska-priroda

Folklór a kultúra

Tak ako každá krajina má svoje tradície a zvyky, tak aj Slovensko má svoj typický folklór, ktorý sa zachoval po mnohé generácie a traduje sa dodnes. Krásne vyšívané kroje, klobúky, vybíjané opasky, valašky a, samozrejme, aj krásne slovenské devy v krojoch. To neodškriepiteľne patrí k slovenskej kultúre. Neoddeliteľnou súčasťou je aj náš národný hrdina. Žiadny americký typu Spiderman alebo Superman. Juraj Jánošík z Terchovej – slovenský zbojník a národná legenda. Ten, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Slovenskú kultúru dodnes nájdete na rôznych podujatiach, ktoré si uctievajú našich predkov a tradície, a takýmto spôsobom ich šíria medzi mladšiu generáciu.

slovenska-kultura-a-folklor

História

Územie Slovenska bolo osídlené už od nepamäti. Expanzia Keltov, germánsko-rímske súperenie, Samova ríša, Veľkomoravská ríša či Uhorský štát, Slovenský štát alebo povojnové Česko-slovensko. Všetky tieto udalosti formovali slovenský národ až do jednej jedinej chvíle, 1. januára 1993, kedy vznikla samostatná Slovenská republika. Mnoho Slovákov sa zaslúžilo o to, aby štát, ktorý dnes existuje, vôbec vznikol. Medzi nich patrí Anton Bernolák, Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik. Ale to nie je všetko! Zdá sa, že Slováci sú aj veľmi inovatívni, pretože mnohí z nich zmenili svojimi vynálezmi chod svetových dejín. Napríklad taký Štefan Banič, ktorý vynašiel padák. Alebo Jozef Murgaš, priekopník bezdrôtovej telekomunikácie, ktorý pravdepodobne uskutočnil prvý rádiový prenos hovoreného slova. Slovensko je dôkazom toho, že aj tak malá krajina, ktorá si počas svojej histórie toho vytrpela veľa, si vo svete zaslúži miesto.

Foto: Jozef Sadecký, kosicednes.sk, Facebook.com