Určite nikomu z vás neunikli posledné informácie o Paríži, ktoré, žiaľ, boli negatívneho charakteru. Avšak skúste sa od nich aspoň na chvíľu odosobniť a opäť sa pozrieť na túto metropolu ako na mesto lásky a romantiky, ba priam tej najväčšej romantiky, ktorú tu hľadajú páry z celého sveta. Neoddeliteľnou súčasťou ich návštev je, samozrejme, aj Eiffelova veža. Vedeli ste ale o nej napríklad týchto dvadsať zaujímavostí?

1. Istá žena sa pokúsila o samovraždu skokom z Eiffelovej veže. Na tom by nebolo nič zaujímavé, ale po skoku pristála na aute, nezomrela a neskôr sa vydala za osobu, ktorá vlastnila toto auto.

2. Tu je Eiffelova veža v číslach: zamestnáva 300 pracovníkov, tvorí ju 18 038 kusov tepaného železa, ktoré sú spojené 2,5 miliónmi nitov, váži 10 000 ton a má výšku 324 metrov, vrátane antény.

3. Eiffelova veža je v lete o 18 centimetrov vyššia, pretože pôsobením tepla má oceľová konštrukcia tendenciu expandovať.

4. Na Eiffelovej veži nájdete až 5 miliárd svietidiel! Ročná spotreba elektriny tohto nezanedbateľného počtu predstavuje 7,8 miliónov kW/h. To musí byť účet!

eifelovka5. Z Eiffelovej veže je najkrajší výhľad na Paríž, ale musíte si naň počkať poriadne dlhú chvíľu. Cez najväčší nával turistov to bude počas dňa jediná vec, ktorú v tomto meste stihnete.

6. Jeden muž sa raz pokúsil vyhodiť do povetria Eiffelovu vežu, pretože jej svetlo mu svietilo priamo do jeho spálne a on tak nemohol v noci spať. Ivan Chtcheglov mal v pláne použiť dynamit ukradnutý zo staveniska, ale polícia ho našťastie zatkla skôr, ako stihol svoj plán uskutočniť.

7. Eiffelova veža má svetelnú show, ktorá beží po dobu 5 minút, každú hodinu, každú noc. Na Nový rok trvá predstavenie až desať minút a opakuje sa každú hodinu.

8. Výhľad z veže bol vždy závratný, ale aj veľkým lákadlom pre samovrahov. Eiffelova veža má jeden z najvyšších počtov samovrážd.

9. Eiffelova veža bola pôvodne namaľovaná na červeno.

10. Jedna žena sa zosobášila v roku 2007 s Eiffelovou vežou, a tak sa z Eriky LaBrie stala Erika Eiffel…

eifelovka11. Eiffelova veža nebola určená na to, aby zostala na tomto mieste. Podľa plánov ju mali v roku 1909 dopraviť na nejaké iné miesto. Nakoniec z tohto plánu upustili a začali používať vežu ako obriu rádiovú anténu.

12. Eiffelova veža je najnavštevovanejšou platenou vežou na svete. Priemerne ju navštívi vyše 7 miliónov ľudí ročne.

13. Počas druhej svetovej vojny, keď Hitler navštívil Paríž, Francúzi schválne skrátili výťahové káble tak, aby musel posledné kroky na vrchol spraviť sám. Výťahy boli opravené v roku 1946, pretože počas nacistickej okupácie bola veža pre verejnosť uzavretá.

14. Victor Lustig „predal“ Eiffelovu vežu predajcovi kovového šrotu. Victor bol notoricky známy podvodník, ktorý „predal“ vežu dokonca dvakrát!

15. Eiffelova veža mohla byť pôvodne postavená aj v Barcelone, ale jej obyvatelia hlasovali proti tomuto projektu. Dnes to asi ľutujú…

16. Vynálezca Franz Reichelt zomrel skokom z Eiffelovej veže pri testovaní padáka, ktorý sám navrhol. Ako sa ukázalo, prevedenie tohto padáka nebolo až také dokonalé…

17. Na Eiffelovej veži sa koná závod s názvom „Vertical“, počas ktorého ľudia súťažia v tom, kto najrýchlejšie zvládne vybehnúť k jej vrcholu po 1 665 schodoch.

eifelovka18. Po celom svete existuje viac ako tridsať replík Eiffelovky. Môžete ju nájsť v Amerike, Japonsku, Rusku, Mexiku, Nemecku, Pakistane, Číne, Guatemale, Rumunsku, Veľkej Británii a dokonca aj v Českej republike.

19. Gustave Eiffel mal na vrchole Eiffelovej veže svoj vlastný byt. Avšak nepoužíval ho na bývanie, ale stretával sa v ňom s elitou z vedeckého sveta.

20. V roku 1891 v Londýne postavili štruktúru navrhnutú tak, aby prekonala výšku Eiffelovej veže. Stavba však bola nestabilná a nebola nikdy dokončená, preto ju v roku 1907 zbúrali.

Zdroj: bestpictureblog.com/