O Antarktíde sa veľmi nehovorí a možno aj preto je tento kontinent taký záhadný. Samozrejme, je tam sneh a ľad, ale čo viac? Prečítajte si 20 najzaujímavejších faktov, ktoré vám trochu priblížia tento najmenej preskúmaný kontinent na Zemi.1. V Antarktíde nemôžete pracovať, ak nemáte odstránené zuby múdrosti a slepé črevo. Ordinácie tieto úkony na kontinente nevykonávajú, takže si ich musíte zariadiť pred odchodom.

2. Hudobná skupina Metallica odohrala koncert v Antarktíde, ktorý sa volal Freeze ‘Em All a stala sa tak prvou kapelou, ktorá odohrala koncert na všetkých kontinentoch. Metallica navštívila dokonca všetkých sedem kontinentov počas jedného roka!

Metallica3. Antarktída je najväčším najsuchším svetovým miestom. Najsuchšie miesto na planéte sa nachádza v Antarktíde a volá sa Dry Valleys.

4. Antarktída má tiež svoju vlastnú internetovú doménu najvyššej úrovne a je to .aq

5. Pred 53 miliónmi rokov bola Antarktída tak teplá, že palmy rástli pozdĺž jej brehov. Teplota na kontinente bola v priemere tesne nad 20 °C.

6. V Antarktíde sa nachádza bývalá jadrová elektráreň, ktorá je súčasťou stanice McMurdo. Je to najväčšia komunita v Antarktíde a od roku 1962 je prevádzkovaná USA.

7. Antarktída (technicky) obsahuje každé časové pásmo na našej planéte. Všetky poludníky, ktoré používame na definovanie časových pásiem, sa schádzajú na oboch póloch.

98. Antarktída má svojich hasičov. Patria pod stanicu McMurdo, ktorá je spomenutá vyššie a zamestnáva profesionálnych hasičov.

9. Aj napriek extrémnym teplotám, existuje 1150 rôznych druhov húb, ktoré tu žijú. Huby sa dokonale adaptovali extrémne nízkym teplotám a sú tak jednými z mála živých rastlín, ktoré tu nájdete.

10. A teraz niečo pre milovníkov alkoholu. Ani na takomto opustenom mieste nechýba bar! Je to šokujúco najjužnejší bar na našej planéte a nachádza sa na výskumnej stanici Vernadsky.

11. 99 % Antarktídy je pokrytých ľadom.

12. V Antarktíde nenájdete žiadne ľadové medvede. Ak ich chcete vidieť, musíte ísť do Akrtídy alebo Kanady.

1013. Najchladnejšia teplota, aká kedy bolo na Zemi nameraná, bolo mínus 89,2 stupňov Celzia. Bola zaregistrovaná 21. júla 1983 na stanici Vostok v Antarktíde.

14. Antarktída je piaty najväčší kontinent, ktorého plocha je veľká 14 miliónov kilometrov štvorcových.

15. Priemerná hrúbka ľadu v Antarktíde je asi 1,6 km.

16. Antarktída má približne 70 % zásob všetkej sladkej vody na Zemi!

17. Nórsky polárnik Roald Amundsen bol prvý človek, ktorý dosiahol južný pól a to 14. decembra roku 1911. Predbehol tak anglického prieskumníka Roberta Scotta.

1818. Existencia Antarktídy bola úplne neznáma až do roku 1820. Ľudia do tej doby predpokladali, že sa tu nachádza len skupina ostrovov.

19. V nadväznosti na tajné rokovania dvanástich krajín sa v roku 1959 podpísala zmluva o Antarktíde, ktorá ustanovila, že tento kontinent nebude patriť žiadnej krajine, ale bude sa využívať na výskumnú činnosť. Dnes je zmluva podpísaná už 48 národmi.

20. V januári 1979 sa Emile Marco Palma stal prvým dieťaťom narodeným na najjužnejšom kontinente. Bola to plánovaná akcia Argentíny, ktorá si robila nárok na časť Antarktídy. Krajina posiela tehotné ženy do Antarktídy zámerne.

Zdroj: bestpictureblog.com