Zákony sa menia tak často, že vodičom môžu niektoré zmeny uniknúť, a tak sa vystavujú riziku odobratia papierov. A hoci sú niektoré zmeny voči šoférom benevolentnejšie, iné nie. Čo je teda nové a na čo by ste si mali dávať pozor?

Ministerstvo dopravy informovalo o viacerých zmenách vo vyhláške k zákonu o prevádzke vozidiel.

Čelné sklo

Určite si dávajte pozor na to, aby ste mali dobrý výhľad na vašom čelnom skle. V prípade poškodenia si ho radšej dajte okamžite vymeniť, pretože aj toto je jeden z prípadov, keď vám policajti môžu odobrať papiere.

Podľa najnovšej vyhlášky nesmiete mať v oblasti „A“ (priamo pred očami šoféra) zhoršený výhľad a je povolené maximálne poškodenie vo veľkosti 20 milimetrov. Inak vám policajti môžu okamžite vziať vaše papiere. Je však pravda, že novela je trochu benevolentnejšia v ostatných častiach čelného skla, keďže povoľuje viaceré poškodenia. Môže ich byť dokonca až päť, no nesmú prekročiť veľkosť 50 milimetrov.

Lekárnička

Nejeden vodič sa asi poteší tomu, že lekárnička už viac nemá dobu exspirácie a nezávisí, v akej bude farbe. Doteraz mohla byť iba oranžová, no po novom môže mať akúkoľvek farbu, kým bude krížik v strede. Okrem toho musí byť obsah neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie byť nijako znečistený alebo znehodnotený.

Čo sa k šoférom však možno nedostalo je to, že lekárnička by mala byť po novom uložená na suchom, čistom, ľahko prístupnom mieste, na ktoré nedopadá slnečné svetlo. Miesto, kde však bude, by malo byť označené a v priestore vozidla určeného pre cestujúcich. Ak ste ju teda doteraz mali v kufri, mali by ste po novom problém. Dobrou správou však je, že toto sa týka najmä nových modelov a výrobca bude musieť tejto novele prispôsobiť dizajn auta. Aj tak je asi lepšie mať ju po novom v priestoroch pre cestujúcich.

Zdroj: Autobild.pluska.sk | Foto: Facebook