Závideli ste niečo niekedy našim západným susedom? Po týchto 15-tich bodoch zistíte, že jediné, čo im treba závidieť, je asi iba to, že sú bližšie na západ a to je tak asi všetko. :D

Dodnes tam funguje vekslácka mafia

Pamätáte si na film Bony a klid? Starší čitatelia si budú pamätať, že keď ste chceli za bývalého režimu niečo kúpiť, čo nebolo vyrobené na Slovensku (t.j. všetko čo bolo „moderné“), museli ste mať akési „bony“, virtuálne peniaze, s ktorými pred Tuzexom, čo bol obchod, kde tieto zahraničné šmakotinky mali, obchodovali na čiernom trhu takzvaní „veksláci“. Slovo vekslák je odvodené z nemeckého „wechsel“, teda „zmeniť, vymeniť“. Títo polomafiánčekovia vám vtedy predali Bony, Marky či Doláre za cenu, často úplne mimo oficiálneho kurzu – výhodnejšie pre nich. A ešte vás vedeli šikovnými trikmi pri počítaní peňazí okradnúť aj o polovicu vašich peňazí, alebo vám popritom šlohnúť ešte niečo iné.

Dodnes funguje na Staromestskom námestí v Prahe zmenáreň, ktorá vám predá koruny v kurze 15 Kč k Euro, pričom oficiálny kurz je 27 Kč k Euru…

Za prezidenta majú čudného starého tučného uja

Ale hlavne prefajčeného, prepitého, mega arogantného a vulgárneho uja. Pamätáte si na nášho predchádzajúceho prezidenta? Aj my sme ho volali „starý ujo“ a prevažne sme sa za neho hanbili, ale to nie je nič oproti tomu, čo majú v ČR. To je asi svetový unikát.

2016-11-03-14-08-39Uber Taxi? Pozor, aby vás niekto nezastrelil…

Jazdíte v Bratislave Uberom? Samozrejme, prečo by ste nejazdili, keď je to výhodné a pohodlné. V Prahe fungujú zabehnuté taxislužby, ktoré sú zvyknuté zdierať, najmä turistov – keďže turistický ruch je v Prahe niekoľkonásobne väčší ako v Bratislave, obrovskými sumami za kilometer. Oproti tomu je Uber vlastne „zadarmo“ a berie tento obrovský kšeft týmto dlhoročne dobre si privyrábajúcim taxikárom. A preto sa aj patrične bránia. Na dennom poriadku tam taxikári „robia zle“ vodičom Uberu a vyparaťujú im rôzne veci. Od prepichnutých gúm až po potyčky, do ktorých už boli zapojené aj strelné zbrane. V takom taxíku by sme sa, nevieme ako vy, naozaj neradi ocitli…

Zdroj foto: Lidovky.cz
Zdroj foto: Lidovky.cz

Polícia, ktorá vás zatkne len tak zo špásu

Policajti sú samostatná kapitola. Naša redakcia však zatiaľ nenatrafila na početných cestách po ČR na žiadneho zákerného policajta. Ale na nasledovnom videu spred niekoľkých dní nastala situácia, ktorá má obdobu asi iba v Rusku a krajinách podobných…

Stará česká koruna stále žije

Už len samotný fakt, že Česi stále používajú korunu ako platidlo, je pre Slováka dosť často nepochopiteľná až absurdná vec. Voči Euru sme možno boli chvíľku skeptickí, ale dnes je to možno tá najlepšia vec, ktorú pre nás naša vláda urobila. Jednotná mena v Únii nielen že zjednodušuje cestovanie, ale napomáha zahraničnému obchodu, zvyšuje lukrativitu Slovenska ako turistickej destinácie, atď.

1856

Diaľnica D1

Išli ste niekedy po českej déjednotke? Áno, tá cesta, ktorá dostala nálepku „najväčšia offroad dráha na svete“. Za cestu, kde si reálne poškodíte auto a užijete si pár hodín natriasania ako na pokazenej práčke, Česi ešte pýtajú aj poplatok vo forme diaľničných známok. To je absolútny výsmech.

1855

Všade vo svete Čechov poznajú a robia si z nich srandu

Veční sťažovači, požierači konzerv, frfloši, či ľudia, ktorí sa nevedia správať. To je meno českých turistov prakticky v akomkoľvek letovisku. Väčšinou sú to oni, ktorým sa hodia hotelové uteráky aj domov, alebo tí, čo si zo švédskych stolov berú jedlo do vreciek či kabeliek mimo reštauráciu. Na vlastnej koži sme zažili sťažovanie si českého turistu v Tunisku pri mori, v päťhviezdičkovej rezidencii s tromi bazénmi, vrátane obrieho so slanou vodou, že „čo je to za dovolenku, keď sa človek nemá ani kde vykúpať“. O tom, že títo „ľudomili“ cestujú tisícky kilometrov za teplom, aby sa potom celý pobyt sťažovali na „to je ale vedro todlencto“, radšej asi už aj pomlčme.

Rízek s pivom musí byť

Samostatnou kapitolou sú turisti, ktorí prídu niekam na ubytovňu, kde sa podáva jedlo doslova za pár centov, ale oni si tam rozbalia svoje řízky s chlebem a zapijú to pivom. Jak jinak. No a nezabudnúť: vokurky, zaváraný, jo? A kdyžtak si k tomu dej ješte tu paštiku, jo? Nezapomeň, ať se to sní, drahý to bylo.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj foto: Pixabay

Hluční a lakomí ohovárači

Keď Česi prekročia hranice svojej matičky země, kde sú tie „najšikovnejšie ručičky české“, okamžite si myslia, že sú v nejakom neohrozenom vesmíre, kde sa im nič nemôže stať, ale hlavne majú veľmi mylnú domnienku, že im nikto nerozumie. A tak chodia po ulici a hlasno po sebe kričia či často ohovárajú a komentujú všetko, čo vidia. Lebo oni môžu, sú predsa príslušníci národa českého, najnadradenejšieho v celom vesmíre. Potom sa bežne stane, že si niekde v cudzine niečo kupujete a zrazu za vami stojaci párik cez celú predajňu kričí „Táto, podívej se, kolik to tady stojí, tak to by sem si doma udelala sama za pár korun“.

 

Športoví antitalenti s obrovským, typicky českým, štestíčkom

Keď sa českého športovca opýtajú, ako dosiahol svoje víťazstvo, odpoveď je väčšinou „Tak nevím, sem to chtel zahrát co nejlíp a na konci jsem tak nejak dojel a byl sem nakonec první no“. A keď Česi prehrajú, prídu na tlačovú konferenciu a povedia novinárom „Tak kluci ptejte se ať múžem jíť do pí*i“. To je realita, to sa stalo. Nič neprifarbujeme, ani si nevymýšľame.

1854

Ponožky v sandáloch

Áno, typicky česká záležitosť. Veď nepôjdu hádam niekde na túru bez ponožiek. Veď by im mohla byť zima. K tomu tričko zapravené do gatí a nezabudnúť na ladvinku. Ladvinka musí byť!

1852

 

Najznámejší sebevrahovia

Poznáte tento vtip: Idú dvaja Slováci v Tatrách pod riadne zasneženým vrchom a jeden hovorí tomu druhému „Teraz jedno slovo po česky a sme v prdeli!“. Áno, frantíci si väčšinou myslia, že ak sa im nič nestane v Krkonošiach, tak ani v Tatrách. Rozdiel vo výške najvyššieho vrchu na Slovensku a v Čechách je jeden kilometer. Vzdušnou, priamou cestou ;-). Preto „českí turisti utrpeli zranenie / sú nezvestní či nedajbože zahynuli v Tatrách“ je pomerne tradičná slovenská spravodajská informácia, ktorá nikoho už nijako veľmi neprekvapí.

 

Národné jedlo je vyprážaný syr

Alebo ak chcete, česky slangovo: smažák. Alebo: guláš a pět knedlikú, jo? Nehovoríme, že vyprážaný syr nie je šmakocinka, ale mať to za národné jedlo a hlavne jesť to v tých ich „hospodách“, kde vám to naservírujú s litrom už týždeň prepáleného oleja. Hmm…

 

Minister financií vlastní takmer všetky médiá a polku republiky

A čo je pre Čechov najväčší tŕň v oku: je to vlastne Slovák. :D. Toľko škodoradosti, koľko v sebe skrýva tento fakt, je vlastne pomerne dosť vtipným, no pre Čechov asi najmä trpkým konštatovaním. Nechceli by sme.

1853

Najviac p*rnoherečiek je Češiek

Počkať, vlastne, to je dobre nie? :D. No veď áno, ale položili ste si niekedy otázku, prečo to tak je? Nie náhodou preto, že sú to jednoducho najviac po peniazoch bažiace ženy, ochotné urobiť čokoľvek (vrátane tých najnechutnejších praktík), aby dostali svoje bubáčiky? Prečo nie sú najznámejšie herečky z filmov pre dospelých trebárs Rumunky? Tiež veľmi pekné dievčatá a ich krajina je niekoľkokrát väčšia, a teda je tam určite ešte viac dievčat?

1859

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Depositphotos, Wikipedia, Pixabay, Lidovky.cz