Na tomto svete by ste našli asi minimum ľudí, ktorí by nemilovali conversky. Nosia ich nezávisláci, modelky, športovci, vplyvní manažéri. Skrátka každý, kto má pozitívny vzťah k štýlovým veciam a zároveň svoje nohy rád rozmaznáva v pohodlnej obuvi. Zaiste však existuje množstvo informácií, ktoré ste o tejto kultovej značke nevedeli. Pozrime sa teda spoločne na niektoré z nich.1. Prvé conversky sa zrodili v roku 1908 v Massachusetts, v továrni Converse Rubber Corporation. Firmu založil a neskromne pomenoval podľa svojho priezviska Maher Converse.

2. Boom okolo conversiek nastal v roku 1917, kedy sa zrodili legendárne basketbalové tenisky Converse Chuck Taylor All Star. V roku 1921 sa však na ne prišiel sťažovať sám slávny basketbalista Chuck Taylor. Jeho drzosť mu však pomohlo k tomu, aby sa svojim menom pod ne podpísal. Vylepšil totiž ich koncept a začal tieto tenisky predávať a propagovať, čomu sa venoval až do svojej smrti – rok 1969. Podľa neho získali tenisky i guľatú nálepku s logom hviezdy a Chuckovým podpisom, ktoré sú pre ne príznačná a taktiež na základe jeho mena sa Conversky v Amerike nazývajú aj Chucks.

3. Vďaka Chuckovi sa conversky stali dôležitou súčasťou outfitov aj filmových a hudobných interpretov ako napríklad Jamesa Deana, Kurta Cobaina či členov Metallicy.

converse1 4. Converse sa spája i s druhou svetovou vojnou, počas ktorej boli vojaci a piloti odetí a obutí do tejto značky.

5. Do 70. rokov, kým sa neobjavilo Nike, Reebok a Adidas, bola v Amerike značka Converse považovaná takmer za monopol v rámci výroby obuvi.

6. Rok 2001 bol pre firmu Converse zrejme najhorším. Musela vyhlásiť bankrot, továrne v Amerike sa zrušili a výroba sa presunula do Ázie.

boty 11
13 najdrahších tenisiek všetkých čias!

 

7. Od roku 2003 patrí Converse pod najväčšieho výrobcu športovej obuvi a oblečenia na svete Nike, ktorý ju odkúpil za 305 milióna dolárov.

8. Od roku 1914 do konca minulého roku sa na svete predalo viac ako 800 miliónov párov tenisiek Converse.

9. V módnom svete, ktorý neustále podlieha novým trendom, si tenisky Converse ako jedny z mála produktov zachovali svoj pôvodný koncept, ktorý bol zasiahnutý len minimálnymi  zmenami.

converse2

10. Dve malé dierky na vnútornej strane tenisiek tam nie sú len tak pre parádu. Majú zabezpečiť vetranie nôh, ktoré tam do roku 1932 chýbalo, a preto sa nohy v tomto type obuvi potili.

11. V roku 2011 zabrdla firma Converse aj do hudobného biznisu a stala sa majiteľkou nahrávacieho štúdia v brooklynskom Williamsburgu.

12. Výrobcovia svetoznámych conversiek zažalovali 31 konkurenčných spoločností v USA, ktoré od nich odkukali legendárny model Chuck Taylor All Star. Prestížne módne domy ako Skechers, Ralph Lauren či Ed Hardy totiž na svoje plátenky aplikujú taktiež veci, ktoré sú charakteristické práve pre tenisky Converse – čierny pruh na bielej podrážke, gumové špičky alebo kosoštvorcový vzor na podrážkach.

13. Ak v dnešnej dobe zatúžite po páre conversiek, na výber máte vyše dvesto rozličných farieb.

13. Na svete sa môže každých 43 sekúnd niekto pochváliť novým párom tenisiek tejto značky.