Jeden z najvýznamnejších Afričanov vôbec a muž, ktorý zmenil Juhoafrickú republiku, Nelson Mandela, sa dožil úctyhodného veku 95 rokov. To aj napriek tomu, že kus života prežil vo väzení. Mandelov život rozhodne nebol jednoduchý, no jeho meno navždy ostane výrazne zapísané v našich dejinách. My vám prinášame niekoľko zaujímavostí o jeho osobe, o ktorých ste doposiaľ zrejme nevedeli.1. Nelson Mandela bol vymazaný z amerického “teroristického” zoznamu až v roku 2008.

2. 27 rokov strávil vo väzení, pričom väčšinu času spával na tenkej podložke na kamennej podlahe.

3. Nelson dostal pri narodení meno Rolihlahla, čo môžeme preložiť ako problémový človek.

4. Do väzenia sa dostal po tom, čo ho vypátrala CIA a následne do Juhoafrickej republiky nahlásila, kde sa Mandela nachádza.

5. Slávny Afričan spoločne s Fidelom Castrom napísali knihu “How far we slaves have come!” (Ako ďaleko sme sa my otroci dostali!).

nm2

6. Mandelon syn zomrel na AIDS.

7. Vo filme Malcolm X z roku 1992 je maketa Nelsona Mandelu v scéne, kde učiteľ prednáša o právach aktivistov a ich prejavoch.

8. Mandela bol blízky priateľ lýbijského revolucionára Muammara Gaddafiho.

9. Mandelov otlačok dlane sa podobá na africký kontinent.nm1

10. Nelson Mandela sa oženil za vdovu po mozambickom prezidentovi.

11. Do roku 2008 mal zakázané navštíviť USA.

12. Keď  v roku 1997 po prvýkrát stretol členky ženskej hudobnej skupiny Spiced Girls, vyhlásil, že to je jeden z najväčších okamihov jeho života.

nm5

Zdroje: factslides.com, lifenews.com, wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba