Keď vstúpite zo slobodného sveta do väzenia, zrazu sa ocitnete v celkom inom prostredí. Hlavne v zahraničných väzeniach má lojalita k určitému gangu cenu života. Trestanci majú vo svojich celách kopec času na premýšľanie a potom neraz dostanú nápad, ako si vyrobiť efektívne pomôcky na svoju ochranu, v horšom prípade útok.V roku 2005 sa fotograf Marc Steinmetz rozhodol, že nafotí album skonfiškovaných vlastnoručne vyrobených zbraní z nemeckých väzníc, ktorými chcel obyčajným ľuďom ukázať detailnejší pohľad na drsný život v nápravnom ústave. Toto je jedenásť z nich!

1. Brokovnica

brokovnica

V máji 1984 sa dvaja väzni v nemeckom Celle rozhodli pre útek. Žalárnika vzali ako rukojemníka a utiekli ukradnutým autom. Kľúčom k ich slobode bola práve táto improvizovaná brokovnica vyrobená z konštrukcie postele. Náboje boli vyrobené z olovených krúžkov, ktoré držali záclony. K samotnému výstrelu malo dôjsť vďaka AA batériám a vláknam z rozbitej žiarovky, ktoré mali zapáliť zápalku. Zbraň skutočne strieľala, pretože pri úteku ňou prestrelili sklo ukradnutého auta.

2. Zamaskovaný bodák

bodák

Tento bodák ukrytý v nástennom kríži bol náhodne objavený pri prehliadke väzenskej cely v meste Wolfenbüttel.

3. Boxer

boxer

Opäť kúsok z nemeckej väznice Wolfenbüttel. Boxer s vypolstrovanou rukoväťou, ktorý si vyrobil jeden z trestancov vo väzenskej dielni.

4. Dvojhlavňová pištoľ

pistol

Táto strelná zbraň bola nájdená v bunke dvoch väzňov v meste Celle. Vyrobili si ju v kovospracujúcej väzenskej dielni a nabitá mala byť kovovým šrotom.

5. Palcát
palcát

Extrémne nebezpečná zbraň nájdená v hamburskom Santa Fu v roku 1997. Tento kyjak, resp. palcát mohol byť použitý ako účinný nástroj v ceste za slobodou.

6. Bič

bič

Bič je sám o sebe nebezpečná zbraň, no ak sa na jeho koniec pripevnia žiletky, naháňa hrôzu ešte viac. Tento donucovací prostriedok si vyrobil hamburský trestanec, ktorý si chcel týmto spôsobom vynútiť vyššie dávky metadónu (liek používaný pri liečbe heroínovej závislosti).

7. Pílkapíla

Nemecký armádny príbor z druhej svetovej vojny niekto prepašoval do nápravného zariadenia vo Wolfenbütteli. Tam už si z neho šikovný zločinec vyrobil pílku. Použiť ju však nestihol, keďže mu ju včas objavili.

8. Malokalibrová pištoľ

pištoľ

Tento parádny kúsok bol nájdený ešte v roku 1984 v dielni vo wolfenbüttelskej väznici. Väzeň vraj plánoval zastreliť dozorcu a pokúsiť sa o útek.

9. Zbierka nožov

nože

Zbierka nožov hamburských zločincov zo Santa Fu. Extra pozornosť si zaslúži nôž zamaskovaný v gulôčkovom pere.

10. Záchytný hák

hák

Tento nástroj pôvodne nebol vyrobený ako zbraň. K tejto kovovej konštrukcii bol upevnený ešte 4,5 metrový povraz z kože a reťazí. Hák mal byť prehodený cez stenu, zachytiť sa a trestanci sa po ňom mali postupne vyšplhať a preliezť múry väznice. V prípade neúspešného úteku mal hák slúžiť ako smrtiaca zbraň s dlhým dosahom. Cesta na slobodu však skončila fiaskom, pretože 19. augusta 1987 boli väzni z Ludwigsburgu odhalení.

11. Prak

prak

Opäť výrobok šikovných väzňov z Wolfenbüttelu. Prak si tajne vyrobili v kovovej dielni a kovové skrutky a matice mali slúžiť ako munícia. Najvtipnejšia bola reakcia zločinca po objavení tohto praku dozorcami. Ten totiž neúnavne vyhlasoval, že sa nejedná o zbraň, ale o kus abstraktného umenia s názvom Jazvečík!

Zdroj: unbelievable-facts.com, marcsteinmetz.com | Foto: marcsteinmetz.com