Musíte ísť do banky? Ou, to vám nezávidíme! Snáď horšie na Slovensku je to už iba s úradmi, kde to je už úplná demoverzia pekla, ktorá nás zrejme všetkých čaká (jedine že by nie). Čo nás ale na bankách úplne najviac vytáča?

 

1. Fakt, že vôbec do banky musíte

Po uvedomení si faktu, že je vlastne rok 2015 a že niečo ako povinnosť „ísť do banky“ je totálny prežitok patriaci do 90-tych rokov. Hrozná myšlienka už len keď si vybavíme tú mramorovú budovu, brr.

2. Parkovanie

Všimli ste si, že klasická banka sídli vždy niekde na pešej zóne? Nie je to do pekla trošku protizákaznícky prístup? Nemá snáď banka dosť (našich) peňazí na to, aby postavila budovu s parkoviskom typu Lidl? Hľadanie miesta a modlenie sa, že nás neodtiahnu, prípadne mastné parkovné. Vitajte v banke!

3. Fronta ľudí od tiaľto až potiaľ

Jasné, v pondelok poobede nie ste jediný, kto potrebuje vkladať, vyberať, prevádzať, úročiť, meniť či sporiť. Ou-môj-bože. Úplne zbožňujeme tie lískočky s číslami poradia. Máme číslo 705 a sme 9-ty v poradí. Potom príde po vás típek, ktorý niečo zázračne naťuká do toho lístkomatu a ide aj tak pred vami. Hajzlíci.

4. Naškrobení úradníci, čo podpísali zmluvu so satanom

Viete, prečo sa bankovým pracovníkom hovorí úradníci? Lebo sú to presne tie typy: upotení típkovia, ktorí sú nasratí, že nemôžu dokončiť svoju partičku Solitare (to je jediná zábavka, ktorú majú v PC, pretože tam nemajú ani internet) alebo dámy v rokoch, ktoré sa tvária brutálne upracovane, fúkajúc si od „nervov“ do ofiny, prehŕňajúc haldu nezmyselných papierov. Keď vy niečo brutálne rýchlo potrebujete, tak sú aj tak všetci na obede.

5. Pri okienku ste ako v prvej triede na základnej

Vy neviete ako to u nás chodí? Spýtala sa ma raz jedna pani za okienkom. Odpovedal som jej protiotázkou, či vie ona ako to chodí u mňa doma. Výrazy, na ktoré musíte mať doktorát s ekonómie (nie Ing. Nestačí lebo dnešní Ing. Vedia aj tak ešte väčšie hovno o tom ako vy), podpisové vzorky, vinkulácia, anuita, SWIFT, BIC, IBAN, debet, devíza, embos či kontokorent. Rozprávajú sa s nami ako keby sme nemali iné záľuby iba si vo voľných chvíľach študovať Malý slovník bankových pojmov.

6. Poplatky za všetko

Už len prídete a niekde tam dole v trezore zaznie „ceng“. Poplatok za vedenie účtu, za vedenia karty, za vklad, za výber, za prevod. Dokonca poplatok za poplatok alebo snáď možno zavedú aj poplatok za pozdrav. Či sa príchod do banky.

Premýšľali ste niekedy nad tým, že titul „Najziskovejšia banka“ je vlastne tá, ktorá má najvyššie poplatky?

7. Všetko strašne dlho trvá

Na toto budete čakať deň, na toto pracovný týždeň na toto kalendárny, na hento mesiac, na hento dva. Na všetko majú čas! Nič nejde rýchlo, nič nejde hneď. Veď aj načo. Čím dlšie sa zdržuje, tým dlhšie môžu vaše peniaze používať na rôznych fondoch a zarábať na nich. Áno, takto to je!

Banka keď niečo urobí neskoro je to „bežný pracovný postup“. Vy keď zaplatíte neskoro poplatok či splátku je to X Euro za nedodržanie zmluvných podmienok.

8. Klimatizácia na plné gule

Nevieme kto to nastavil na 16 stupňov, ale ak by sme mali vonku keď je 37 stupňov byť celý deň zavretý v miestnosti 8 a pol hodiny denne, tak nás asi trafí šľak alebo máme na druhý deň angínu, horúčky, chrípku a zápal švindlov ôsmeho stupňa.

9. Otravné otázky ohľadom „iných bankových produktov“

„Počuli ste už o našom výhodnom sporení?“ „Mohli by sme si prejsť vašu rodinnú finančnú situáciu?“ alebo čerešnička na torte: „Nemáte záujem o výhodné poistenie?“ A keď sa opýtate na aké poistenie tak odpoveď znie „To je jedno, všetky máme výhodné!“. Ešte sme nepočuli o poistení, ktoré je naozaj výhodné aj pre niekoho iného ako pre banku alebo poisťovňu.

10. Obyčajný prevod v tej istej banke niekedy trvá niekoľko (desiatok) hodín

Nevieme akú výhovorku majú niektoré banky na to, že prevod peňazí v rámci ich banky trvá hodiny, či dokonca dni! To je záležitosť, ktorá má trvať maximálne 5 minút!

Prečítajte si tiež:

607Výhody a nevýhody banky mBank: založte si účet a získajte 20 Euro. Info tu.