Páni, povoľte si kravaty, je tu čas firemných vianočných večierkov! Konečne môžete svojich kolegov spoznať aj inak, ako serióznych profesionálov. Možno vás prekvapí, že váš večne uhundraný šéf je v skutočnosti celkom zábavný chlapík a prísna personalistka z druhého poschodia to na parkete dokáže poriadne roztočiť…Vianočné a novoročné večierky patria do kategórie obľúbených firemných akcií. Pravda, obľubujú ich skôr extroverti, no aj tí tichí a samotárski introverti s odporom k teambuildingu by sa v tomto prípade mali prekonať a vianočnú párty poňať ako príležitosť na nadviazanie neformálnych vzťahov a budovanie nových kontaktov. Veď kedy inokedy budete mať takú možnosť uvoľnene pokecať s kolegami, zoznámiť sa s ľuďmi z iných oddelení a ukázať, že ste nielen dobrý zamestnanec, ale aj šarmantný spoločník?

Desať pravidiel

Ak sme vás v tejto chvíli navnadili a už premýšľate nad tým, ako to na vianočnom večierku roztočíte, radšej pribrzdite! Vianočný večierok totiž môže byť nocou príležitostí, ktorá dokonca vašu kariéru posunie dopredu, ale aj veľkým fiaskom, po ktorom budete mať sto chutí zahrabať sa pod čiernu zem a do firmy už nikdy viac nevkročiť. Čo teda robiť (a nerobiť), aby ste sa predviedli v tom najlepšom svetle? Tu je desať základných pravidiel:

Nalaďte sa

Nie je nič horšie, ako prísť na vianočný firemný večierok s náladou pod psa, a ešte k tomu všetkým naokolo dávať najavo, že ste tu len preto, lebo je to povinné. Starosti a problémy nechajte za dverami, správne naladenie je totiž polovicou úspechu. Tak teda vystrite chrbát, usmejte sa, a smelo vykročte. Pravou, samozrejme…

Outfit reprezentuje

Nezabudnite – staré známe príslovie hovorí, že šaty robia človeka. Ak máte typ oblečenia uvedený na pozvánke, nie je nad čím špekulovať. Ak nie, voľte zlatú strednú cestu. Nie je nutné prísť na párty v officovom obleku s kravatou, no rozhodne to nie je ani vhodná príležitosť predviesť sa v nových motorkárskych nohaviciach či vyvetrať obľúbené tričko na golf. Ešte stále si neviete rady? Spýtajte sa kolegov, v čom idú oni. Ak by to bol náhodou trapas, nebudete v tom sami.

Kto neskoro chodí…

…sám sebe škodí. Príďte rozhodne včas, aby ste nezmeškali slávnostný prípitok svojho šéfa. A nezabudnite na to, že umením je včas aj odísť. Ideálne tak dve hodinky po začiatku voľnej zábavy, určite by ste sa však nemali vypariť ešte počas stolovania či oficiálneho programu.

Počasie to istí

Aj keď je na večierku uvoľnená atmosféra, niektoré konverzačné témy zostávajú tabu. Zabudnite na pracovné záležitosti, skrachované vzťahy aj politiku. A rozhodne si odpustite vulgarizmy, se*istické vtipy i ohováranie kolegov (nikdy totiž neviete, kto stojí za vami). Keď už budete mať pocit, že ste všetky témy prebrali, začnite o počasí táto téma je predsa večná…

Šéf je šéf

S konverzáciou súvisí aj tykanie. Hoci sa k vám šéf dnes chová obzvlášť priateľsky, nie je to dôvod na to, aby ste naňho vybafli: Jožo, poď si potykať! Spoločenská etiketa hovorí, že tykanie vždy navrhuje žena, starší a nadriadený. Iniciatívu teda prenechajte šéfovi.

Alkohol s mierou

Počítať poháriky sa vyplatí. Je rozdiel byť trochu pod parou a skončiť pod obraz boží. Nezabudnite, že väčšina situácií, ktorým by ste sa chceli oblúkom vyhnúť, vzniká práve v dôsledku straty kontroly kvôli alkoholu. Ak si neveríte, dohodnite sa radšej vopred s kolegom, aby vám zabezpečil odvoz domov, keď to náhodou s pitím preženiete.

Najedzte sa – doma…

Mieru by ste mali dodržať aj v jedle. Bohaté švédske stoly, a ešte k tomu zadara, zvádzajú k obžerstvu, vy ale určite nechcete zostať zapísaný ako ten, čo sa prišiel najesť. Zobnite si niečo ešte pred odchodom z domu, potom budete vedieť zachovať striedmosť a na tanieri vám skončia len tie naozaj vybrané lahôdky.

Nie ste Karel Gott!

Vianočný večierok je o zábave, pokojne si teda zatancujte aj zaspievajte. Ideálne vtedy, keď to robia aj ostatní. Dať si ale sólo na parkete a predvádzať tam svoje divoké tanečné kreácie – na to radšej zabudnite, ak sa nechcete strápniť. A vyhnite sa aj karaoke. Ak vám doteraz nikto nepovedal, že ste skutočný talent na spev, potom talent naozaj nie ste a máte len prehnane vysoké sebavedomie.

Flirt áno, se* nie

Keď stúpa hladina alkoholu v krvi, padajú zábrany. A všetky ženy sa zrazu zdajú byť krajšie. To je možno príležitosť na príjemný flirt, ale určite nie na vášnivú aféru. Večierkový se* v alkoholickom opojení by vás neskôr mohol mrzieť, stačí si predstaviť to následné napätie na pracovisku. Ak sa vám dotyčná bude páčiť aj po vytriezvení, pozvite ju radšej na rande.

Každá senzácia trvá tri dni

Keď dodržíte všetkých deväť vyššie spomínaných pravidiel, mali by ste tohtoročný vianočný firemný večierok zvládnuť so cťou. Ak by si vás ale nejaké to faux pas predsa len našlo, neprepadajte zbytočne depresii. Hovorí sa predsa, že každá senzácia trvá tri dni. Vo vašom prípade tak maximálne do decembra budúceho roka.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.