Vysoký, vyšší, najvyšší. V športe sa dajú dosahovať najrozmanitejšie druhy rekordov. Od počtu bodov, gólov, cez počet odohratých minút, počet trestných minút. Okrem týchto štatistických rekordov sa dá do histórie zapísať však aj inak, napríklad vekom či fyzickými parametrami. My sme si tentokrát pre vás pripravili rebríček najvyšších futbalistov všetkých čias, ktorí niekedy hrali profesionálnu futbalovú súťaž a ich výška bola oficiálne potvrdená.

Priemerná výška futbalistov je, samozrejme, rovnaká ako výška normálnych ľudí. Aj keď predsa na tej profesionálnej úrovni je v dnešnej dobe tento parameter dôležitý. Zatiaľ čo na krídlach či na krajoch obrany nájdu využitie často aj tí nižší, v bráne alebo v srdci obrany je potrebné byť o niečo vyšší, aj keď pravidlom to nie je… Nájdu sa však jedinci, ktorých možno ťahali za uši, možno polievali vodou, možno proste svoju výšku zdedili. Reč je o pánoch, ktorí sa musia pri prechádzaní cez dvere zohýbať. Slávnymi obrami sú napríklad najlepší strelec v histórii českej reprezentácie (Jan Koller) či anglický reprezentant Peter Crouch, ktorí vyrástli do výšky 202 cm. No história pozná aj vyšších, väčšina z nich hrá aj v súčasnosti. Tu sú ich mená.

10. miesto Kjell Petter Opheim

203 cm – brankár, Stryn Football, 3. nórska liga

h109. miesto Even Iverson

203 cm – stopér, ukončil kariéru

h98. miesto Oyvind Hoas

203 cm – útočník, Kristiansund, 3. nórska liga

h8

7. miesto Costel Pantilimon

203 cm – brankár, Watford, anglická Premier League

h76. miesto Lacina Traore

203 cm – útočník, AS Monaco, francúzska Ligue 1

h65. miesto Tor Hogne Aaroy

204 cm – útočník, ukončil kariéru

h5Tento nórsky útočník strávil takmer celú kariéru v nórskom Aalesunde, v ktorom v roku 2014 aj karíeru ukončil. Počas nej si zahral aj za ďalšie kluby v domácej súťaži. Okrem toho si na rok odskočil do 2. japonskej ligy a stal sa tak najvyšším hráčom, ktorý kedy hral profesionálnu japonskú futbalovú ligu. Počas kariéry výrazne prekonal 100-gólovú hranicu.

4. miesto Yang Changpeng

205 cm – útočník, Yinchuan Helanshan, 3. čínska liga

h4

Najvyšší ázijský futbalista všetkých čias pochádza z Číny a má 26 rokov. Počas kariéry vystriedal už 5 čínskych klubov a vyskúšal si aj 2. ligu.

3. miesto Vanja Iveša

205 cm – brankár, Istra 1961, 1. chorvátska liga

h3

Už 38-ročný obor medzi tromi žrďami sa pred sezónou po 18 rokoch vrátil do materského klubu a stal sa brankárskou jednotkou. Počas kariéry vyskúšal viacero klubov, okrem Chorvátska pôsobil dlhšiu dobu v Turecku, kde odchytal cez 200 zápasov a rok bol aj v Austrálií za Sydney FC.

2. miesto Paul Millar

207 cm – útočník, Elgin City FC, 4. škótska liga

h2Najvyšší hráč v poli, aký kedy hral, je škótsky obor Paul Millar, ktorý má 28 rokov a nikdy nehral za iný klub ako Elgin City. Počas kariéry mal vážne zranenie kolena, kvôli ktorému nehral viac ako 2 sezóny. Je však najvyšším človekom, ktorý kedy strelil gól v profesionálnej súťaži.

1. miesto Kristof van Hout

208 cm – brankár, Westerlo, 1. belgická liga

h1

Absolútne najvyšším registrovaným futbalistom je belgický brankár Kristof van Hout, ktorý sa narodil v roku 1987 v belgickom meste Lommel. Aktuálne je na súpiske belgického Westerla. Okrem tohto klubu chytal aj v druhom najslávnejšom klube z rodnej krajiny Standarde Liége či dokonca v indiskom Delhí Dynamos.

Zdroj, foto: sporteology.com, wikipedia.en, fotbalovalvicata.cz