P*rno je fenoménom posledných rokov. Vďaka jeho ľahkej dostupnosti na internete sa stalo úplne bežnou súčasťou našich životov. Možno aj to motivuje rôznych vedcov a psychológov zaoberať sa štúdiami, ako (časté) sledovanie p*rna vplýva na náš (sexuálny) život.Podľa stránky projectknow.com je na internete až 420 miliónov webových stránok venujúcich sa p*rnu, čo nám pripomína starý vtip:

„Predám celý obsah internetu vypálený na 478 597 524 101 DVD, prípadne bez p*rna na 4 DVD. Cena dohodou“.

Ako sa píše v článku na GQ.com, vedci na univerzite v Cambridge sa poslednú dobu zaoberajú štúdiom „p*rno závislých“ (ako sa stanovuje táto diagnóza?, pozn. red.) a zistili, že ich správanie je veľmi podobné ako u drogovo závislých. Nespočetné množstvo p*rna, ktoré máme k dispozícii, ako sa ukazuje podľa pracovníkov z vedeckých výskumov, zanecháva následky na našom mozgu, resp. premýšľaní, ale tiež na našich vzťahoch a tiež (POZOR!) na našich telách! A nie je tu reč o slepote alebo chlpatých rukách, s ktorými nás strašili rodičia :-).

222

Nedávny prieskum z Reddit komunity s názvom NoFap, ktorá sa zaviazala k tomu, že sa zdržia p*rna a masturbácie (zaujímalo by nás, ako boli kontrolovaní a koľko dní to vydržali, pozn. red.), pomohol otvoriť vedcom dvere k lepšiemu pochopeniu vplyvu p*rnografie na naše životy. Ako píše zdroj, aj keď žiadny z výsledkov nie je presvedčivý, niektoré dáta z nich predsa len stoja za pozornosť.

Tu sú niektoré, ktoré vás možno donútia porozmýšľať, či nebude lepšie napísať do prehliadača miesto svojej obľúbenej p*rnostránky radšej ManMagazin.sk:

1. Závislí na p*rne mali problém so vzrušením pri sexe s tým istým partnerom, zatiaľ čo tí, ktotí pravidelne striedali partnerov, dosahovali vzrušenie pravidelne. Vraj sa tomu hovorí Coodline efekt alebo správanie „hľadačov noviniek“. P*rno totiž vychováva užívateľov hľadať vždy „niečo nové“.

2. Jeden z piatich ľudí, ktorí pravidelne sledovali p*rno, sa priznal, že sa cíti ovplyvňovaný svojimi vlastnými sexuálnymi túžbami.

3. 12 % zo skupiny NoFap sa priznalo, že sledovalo p*rno 5 a viac hodín každý týždeň. 59 % sa priznalo k sledovaniu p*rna medzi 4 a 15-timi hodinami každý týždeň.

4. Takmer 50 % z nich nemalo nikdy predtým reálny sex, čo znamená, že všetky ich skúsenosti sú čisto digitálne.

5. 42 % mužských vysokoškolákov sa priznalo k pravidelnému sledovaniu p*rna.

6. 53 % zo skupiny NoFap si vytvorilo návyk sledovať pravidelne p*rno medzi 12-tym a 14-tym rokom života a 16 % uviedlo, že začalo p*rno sledovať vo veku 12 rokov.

7. 64 % respondentov uviedlo, že ich sexuálne chúťky pri sledovaní p*rna sa stali časom viac extrémnymi či deviantnými.

8. Ľudia zo skupiny NoFap vo veku 27 až 31 rokov sa priznali, že 19 % z nich trpí predčasnou ejakuláciou, 25 % sú bez záujmu o sex so svojím partnerom, 31 % má problémy s dosiahnutím orgazmu a 34 % má skúsenosti s erektilnou dysfunkciou.

9. Až 60 % ľudí zo skupiny NoFap vyhlásilo, že ich sexuálny život sa zlepšil potom, čo prestali masturbovať / sledovať p*rno.

10. 67 % z nich pociťovalo pri abstinencii zvýšený pocit energie a produktivity práce.

Ako sama štúdia uvádza, tieto dáta nie sú vedecky podložené, ide čisto o štatistický prieskum na určitej vzorke dobrovoľníkov. Za ManMagazin.sk by sme k tomu povedali, že je to trochu ako test na žabe, ktorá nepije z rieky, pretože sa naučila piť vodu zo studne. A keď jej túto studňu zoberieme, naučí sa aj chodiť k rieke, aj piť vodu z nej :-).

To, že môže mať p*rno negatívny vplyv na naše životy, sexuálne zdravie či zdravý sexuálny život pripúšťame, no jedným dychom dodávame, že za zdravý sexuálny život sa len pred 50-timi rokmi považovalo úplne niečo iné, než sa považuje dnes.

Z redakcie však určite odporúčame, aby ste aspoň sem-tam oprášili svoje „staré vlajky“ bežným aj „staromódnym“ spôsobom. Niekedy stačí iba osloviť to správne dievča. Určite to však nerobte takto.

Zdroj: GQ.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ondrej
Šéfredaktor a zakladateľ. Stará sa o štruktúru magazínu, robí väčšinu hlavných rozhovorov, technologických a auto-moto článkov. O to, aby boli naši čitatelia spokojní sa stará osobne a dlho do noci odpovedá na ich e-maily a správy na Facebooku.