Ako ten čas letí. Mnohým z pamätníkov sa to môže zdať akoby sa to stalo včera, no realita je iná. Čas je neúprosný a hlavička legendárneho futbalistu dnes „oslavuje“ 10 rokov. Nejednalo sa však o žiadnu bežnú hlavičku, dokonca ani o hlavičku, ktorá by bola víťaznou.

Táto kontroverzná situácia znamenala nielen Zidaneov koniec v zápase, no aj záver jeho skvelej kariéry. Prebiehala 111. minúta finálového zápasu MS 2006 medzi Francúzskom a Talianskom. Stav zápasu bol 1:1 a schyľovalo sa ku penaltovému rozstrelu. K tomu aj na napokon prišlo a z titulu sa napokon radovali Taliani. No napriek tomu, tento okamih je zrejme pamätateľnejší ako samotné talianske zlato. Prečo? Tu je niekoľko faktov, ktoré táto hlavička znamenala:

• znamenala koniec kariéry jedného z najlepších futbalistov všetkých čias
  • ovplyvnila zvyšok predĺženia a možno aj následný penaltový rozstrel
  • pošpinila záver kariéry uznávaného a čestného futbalistu
  • bola udelená na základe videozáznamu, ktorý sa v tej dobe nepoužíval a tak defacto Zidane nemal byť vylúčený, pretože ani jeden z rozhodcov si incident nevšimol svojimi očami
  • pomohla k diskusiám o využívaní techniky vo futbale

Mimochodom, „napadnutým“ bol taliansky futbalista Materazzi, ktorý podľa výpovedí krátko pred incidentom vyprovokoval legendu tým, že urážal jeho rodinu nevyberaným spôsobom. Matku aj sestru Zidana mal titulovať pojmami ako k*rva či s*ka.

Aj preto sa netreba čudovať, že Zidane zareagoval tak, ako zareagoval. No, bohužiaľ, tým prišiel o posledných 10 minút zápasu. On však navždy ostane vzorom pre tisíce futbalistov!

Mimochodom Zidane odohral v kariére za Francúzsko 108 zápasov, získal s ním titul majstra sveta i Európy (1998, resp. 2000). Na klubovej úrovni hral za Cannes, Bordeaux, Juventus a Real Madrid, do ktorého prestúpil v tej dobe za rekordnú sumu.

Zdroj: Youtube | Foto: Facebook