Upozornenie: Tento článok nie je určený pre vegánov a citovo labilných ľudí, ktorým robí problém pohľad na mŕtve malé prasa vo výklade.Tak hneď pre začiatok, aby sme boli všetci v obraze – istá slovenská umelkyňa menom Hula (áno, ani ja som o nej v živote nepočul) bola nakupovať v nemenovanom obchode (ktorého názov je totožný s pomenovaním mestskej podzemnej železnice) a z toho, čo videla, zostala v obrovskom šoku. Mŕtve malé prasiatko vákuovo zabalené vo fólii! Tu je prepis jej statusu na sociálnej sieti:

„Ospravedlňujem sa, zrejme nie ste u mňa zvyknutí na takéto príspevky… Ale toto je už maximálne cez… Verím, že takýto pohľad aspoň viac otvorí oči, lebo je jedno, či je to v celku alebo nakrájané, je to presne to isté. Každý má právo na život a nie, preboha, skončiť zabalený vo vákuovom sáčku v regáli. Lebo máme na výber, čo bude na našom tanieri.“

hula

Slečna vegánka sa zahrala aj na zvieracieho Martina Luthera Kinga. Jej status predtým, ako prešiel zmenou, totiž obsahoval aj krátke kázanie na tému prasačí rasizmus:

„Predstavte si takto vášho psa alebo mačku. Je to úplne to isté, to, že nadradzujeme niektoré druhy zvierat nad iné, je úplne porovnateľné s rasizmom u ľudí. Každý má právo na život a nie preboha skončiť zabalený vo vákuovom sáčku v regáli. Lebo máme na výber, čo bude na našom tanieri. RIP.“

Milá umelkyňa, ja-všežravec, a teda človek, ktorý je mäso, si myslím, že to vôbec nie je „cez“. Je to úplne normálne a vy, madam, ste asi precitlivená. Pokiaľ zostaneme v reálnom a normálnom svete, v ktorom sa konzumuje mäso, tak tento spôsob balenia je úplne bežný a v poriadku. Ako, doprdele, by ste chceli inak predávať malé prasiatko? Toto prasa je polotovar určený napríklad na pečenie vcelku. Prasa nie je lego a ak ho chcem piecť vcelku, tak si ho predsa z plátkov šunky naspäť neposkladám!

Dostávame sa k druhému problému. Našej rozhorčenej vegánke možno až tak nevadí, že je prasa celé, ale skôr to, že sa nachádza v priesvitnej fólii. WTF? Čo malo mať oblečené maskáče? Každý, kto si ho chce kúpiť, má právo si ho prezrieť. Ak by predávali na tržnici brokolicu v čiernom plastovom vreci bez toho, aby ste ju mohli vidieť, určite by ste si ju nekúpili.

Celý tento nešťastný nákup sa odohral v jednom z obchodov svetového reťazca „podzemná železnica“. Tento veľkoobchod je primárne určený pre podnikateľov, ktorí chcú nakúpený tovar posúvať ďalej, resp. spracovať ho. Nie sú to žiadne potraviny alebo večierka na rohu vašej ulice. Predstavme si situáciu, že majiteľ reštaurácie-podnikateľ organizuje vo svojich priestoroch svadobnú hostinu. Mladomanželia si želali, aby jedným z chodov bolo malé pečené prasa. Preto sa majiteľ reštaurácie vyberie do takéhoto obchodu, a práve vďaka tejto forme balenia si môže byť istý, že nekúpil mačku vo vreci a vybral práve ten najlepší kus.

Čo vlastne chcela bojovníčka za práva vákuovaných prasiat svojím statusom povedať? Podľa vlastných slov chcela vyjadriť postoj súčasnému mäsopriemyslu. Skôr to však vyzeralo ako kázanie o tom, čo je správne a čo nie. Chceš jesť mäso? Daj si. Nechceš jesť mäso? Nejedz, ostane viac pre nás. Vadí ti pohľad na vákuovo balené jedlo? Tak sa nepozeraj a nemoralizuj.

A aby som nepôsobil ako bezcitný zmrd, musím podotknúť, že neznášam týranie zvierat. Je jedno, či ide o psa, mačku alebo o „špinavé“ malé prasa. Toto je však iný prípad, zabíjanie na jatkách sa robí čo „najhumánnejším“ spôsobom a zvieratá to majú pomerne rýchlo za sebou. Nikto nemá záujem ich týrať alebo predlžovať ich smrť.

Mám pocit, že niektorí vegáni sú ľudia, ktorí sa nevedia nikam zaradiť (nehovorím o tých, ktorí si túto cestu vybrali z určitých zdravotných dôvodov) a majú potrebu niekam patriť, vyčnievať z radu, byť zaujímaví, IN alebo fresh. Človek sa živí mäsom a ostatnými živočíšnymi produktami od nepamäti, tak prečo by s tým mal kvôli nejakému „módnemu“ trendu prestať? Ľudia proste jedli mäso, mlieko, vajcia či syry vždy. Preto, milí vegáni, nechajte nás všežravcov jesť mäso v akejkoľvek forme a svoju „osvetu“ si nechajte pre seba. My vám naše rezne tiež neponúkame.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Facebook, Giphy.com

11 KOMENTÁRE

 1. Dobrej píčus :D (myslím, že můj komentář je stejně primitivní, jako autorův článek. U tohodle typu člověka mi přijde rozumný spíš mlčet, nechci skončit tak, že si udělám lidksý jatka… )

 2. „Človek sa živí mäsom a ostatnými živočíšnymi produktami od nepamäti, tak prečo by s tým mal kvôli nejakému “módnemu” trendu prestať?“ Člověk také od nepaměti znásilňoval, vraždil nebo měl otroky. Proč by měl tedy přestat? Zřejmě proto, že se určitým způsobem vyvíjí i morální a etický charakter člověka.

 3. „Prečo nemôžem používať Manmagazin.sk so zapnutým AdBlockom?
  Je to veľmi jednoduché. Ak má byť na Manmagazin.sk ten najlepší obsah, musíme zaplatiť tých najlepších redaktorov. Reklamy tvoria významnú časť nášho príjmu. Nie je možné tvoriť kvalitný obsah bez kvalitných redaktorov. A kvalitní redaktori nebudú pre nás tvoriť zadarmo. Vy tiež nechodíte do práce zadarmo. Prosíme o pochopenie a strpenie inzercie na našich stránkach.“

  AdBlock som nevypla, lebo tento článok určite nepísal kvalitný redaktor. Kvalitný redaktor by si mal aj niečo viac naštudovať o vegánstve, poprípade pozrieť aj nejaké dokumenty pred tým, než napíše takýto článok.

 4. radšej sa venuj tomu štúdiu. a choď sa pozrieť na nejakú farmu, ako tam „humánne“ zabíjajú zvieratá.(ano, ja som sa pozrieť bola;) )

 5. Kamosko, ja som chodila na veterinarnu skolu a vsetkym od narodenia zvierata az po zabitie na bytunku som mala moznost vidiet na vlastne oci….a o niecom humannom ci pri chove alebo zabijani sa hovorit neda…. u nas teda vobec nie….zamestnanci su obicajni bezcitni idioti ktori sa nestitili udriet kravu po hlave zeleznou trubkou len preto ze nevedela stat na mokrych kachlickach tak ako potrebovali…o nevyhovujucom zariadeni priestorov nehovoriac….

 6. to už čo za deb.la toto napíše? ako normálny si ty … Veru radšej bež študovať..skús začať tým čo je pre ludí naozaj PRIRODZENÉ konzumovať a ako sa dá humánne zabiť..ako to ,,mňam´´ masko pôsobí na náš organizmus…atď… A keď si tieto veci naštuduješ potom píš a možno o tebe bude niekto počuť, lebo ty si tiež len niekto neznámy čo sa vyjadruje…

  • Aké pekné za iný názor hneď používať invektíva…. :D O strave mám naštudované dostatočne, takže viem že aj ako masko pôsobí na organizmus…. ;) Ešte začni tvrdiť, že nie je prirodzené jesť mäso a sme bylinožravci a dáš tomu korunku :D Lebo máme tráviacu sústavu prežúvavcov, však :D

 7. Ako sa prestalo s vela nehumannymi srackami v minulosti, tak by sa malo prestat aj s konzumovanim mrtvol… Ved to je nechutne dpc…

 8. Jednoduché, boli také časy, že človek nemal čo žrať, tak zjedol čo bolo…teraz, keď v každom ročnom období máš v supermarketoch všetkej zeleniny atd. celý rok plné regály na čosa chceš vyhovárať než na ignoranciu voči utrpeniu a vlastnú nenažranosť?! :-)

KOMENTÁRE

Please enter your comment!
Please enter your name here