Letné olympijské hry v Riu sú už minulosťou a športovým fanúšikom na ňu ostanú len spomienky. Všetky cenné kovy boli rozdané a pár z nich sa ušlo aj slovenským reprezentantom. Okrem bronzu, striebra a zlata je tu však ešte čosi navyše. Veľmi málo ľudí vie, že existuje aj štvrtá olympijská medaila, ktorá je mnohonásobne cennejšia než zlatá!

Okrem troch cenných olympijských medailí existuje aj štvrtá – najcennejšia. Je tak vzácna, že doteraz ju získalo len 19 športovcov. Reč je o medaile Pierra de Coubertina, ktorá je pomenovaná po zakladateľovi novodobých olympijských hier. Udeľuje sa za preukázanie športového ducha, slušnosti, férovosti a takmer vždy sa k nej viaže silný príbeh.

Jeden z najzaujímavejších príbehov spojených s touto medailou bol napísaný v roku 2004, keď sa brazílsky bežec Vanderlei de Lima nezadržateľne blížil k zisku olympijského zlata v maratóne. V tom sa však stalo niečo nepredvídateľné. Na trať skočil írsky chuligán Cornelius Neil Horan a nepochopiteľne odstrčil Vanderleia medzi divákov. Útočník ho spomalil natoľko, že brazílsky maratónec nakoniec dobehol do cieľa „až“ na treťom mieste.

Incident zasiahol celý svet a vzbudil takú vlnu empatie, že brazílsky volejbalista Emanuel Fernando Rego, ktorý v Aténach vyhral zlato, ponúkol Vanderleiovi svoju medailu. Ten ju však odmietol so slovami: „Nemôžem prijať Emanuelovu medailu. Som spokojný s mojou, je to bronz, ale znamená zlato,“ a následne mu bolo udelené ocenenie Pierra de Coubertina.

Vôbec prvýkrát bolo toto ocenenie dodatočne udelené Nemcovi Luzovi Longovi za jeho pomoc Jessemu Owensovi. Long pomohol afroameričanovi Owensovi na neslávne známych olympijských hrách v Berlíne v roku 1936 zlepšiť svoju techniku v skoku do diaľky. Jeho pomoc bola natoľko výrazná, že Jesse Owens vyhral zlato. Po víťazstve sa kamaráti na znak rasovej rovnosti objali, a to priamo pred zrakom Adolfa Hitlera.

luz long

Táto medaila nesie aj československú stopu, posmrtne ju totiž získal Emil Zátopek. Nesmierne vzácne ocenenie sa udeľovalo aj v roku 2016. Touto poctou sa najnovšie môžu pýšiť Nikki Hamblinová and Abbey D’Agostinová za ich fantastický príbeh počas behu na 5000 metrov. Medaila Pierra de Coubertina je dokonalým dôkazom toho, že ľudskosť v nás ešte úplne nevymrela.