V období, keď sa dymiaci Volkswagen zmieta v problémoch pridusený exhalátmi zo svojich dieselových motorov, Tesla prichádza na trh s novým rodinným vozom s názvom Model X. Načasovanie si lepšie vybrať ani nemohli, veď čo si kúpi pohoršený majiteľ nafťáku, ktorý síce prejde cez emisnú, ale ničí planétu? Určite elektromobil, určite. Ak na to má.Tesla plánovala uviesť Model X do predaja už pred dvoma rokmi. Nestihla to alebo čakala, kým si niekto všimne imaginárny škaredý komín nad nemeckým Fau Vé? Nestihla, priznal to aj samotný šéf Tesly, Elon Musk. Verte však, že sa čakať oplatilo. Všetci si prídu na svoje aj rodinka, aj vaše srdce cestného piráta, aj vaša svokra s logom Greenpeace na vypratom svetri.

tesla model x interier

Pekne po poriadku, prečo rodinka? Tesla Model X prichádza v dvoch verziách usporiadania interiéru, prvé je 7-miestne, druhé pohodlnejšie 6-miestne. Zmenu usporiadania vykonáte dômyselným odstránením jednej sedačky, no povedzte, čo tí inžinieri nevymyslia.

Prečo vaše srdce cestného piráta? Síce z Bratislavy Tatry kvôli dojazdu 400 km asi neotočíte, ale v serpentínach sa vám zaručene povracajú všetci pasažieri. Auto zrýchli z 0 na 100 za 3,8 sekundy, menej výkonná verzia za 4,8 sekundy. Maximálna rýchlosť na úrovni 250 km/h. Ak by ste sa chceli pochváliť kolegom elektrikárom, batéria silnejšieho modelu má 90 kWh.

tesla model x zadok

A teraz tá horšia časť. Spokojná svokra. (Niečo ako mokrý oheň, že?) Zrejme ste už postrehli, že Tesla vyrába iba elektromobily. Vy lišiaci! Rovnako aj Model X je rýdzim elektromobilom, takže si budete môcť každé ráno pri prejazde okolo susedovho Passatu 2.0 TDI posmešne odkašľať. No nestojí to za tú kúpu?

Zdroj: teslamotors

Jakub
Moderný muž, sleduje témy, ktoré hýbu svetom. Žije autami, technikou, ženami. Žije na webe a prináša informácie o všetkom, bez čoho sa žiaden náš čitateľ v dnešnej dobe nezaobíde.
 • Edo

  ako osobne si myslím že elektromobil je skorej hrozbou pre benzín (ktorý je vhodnejší na motkanie po meste) ako pre diesel ktorý je zase vhodnejší na dlhé jazdy. každopádne povedzme si úprimne zaujímajú niekoho z Vás tie emisie tak veľmi že by si kvôli tomu to auto nekúpil ?

  • Edo emisie nás zrejme nebudú trápiť dovtedy, kým nebudeme žiť v mestách ako je Londýn, kde sa na ulici nedá nadýchnuť,… Druhá otázka je, čo sa stane s planétou, ak všetky nerastné suroviny vyťažíme a v podobe emisií tvoriacich (aj) skleníkové plyny ich vypustíme do atmosféry… Ale to samozrejme nemusí zaujímať naše generácie… Možno tak dnes narodené deti…

   • Edo

    to je pravda ale. popri emisiách čo robia napríklad super-tankery a iné dopravné lode sú emisie automobilov zanedbateľné vzhľadom k znečisteniu planéty (jasne aj malé plus je plus ). druhá vec sú mesta ako píšeš tam je to katastrofa aj ked tam keby sa cestovalo efektívnejšie (MHD a nie jeden človek v SUV-čku) tak by bolo po probléme ale je mi jasne kto by utekal na električku keď ma pod oknom auto :)

    • To by chcelo určite detailnejšiu štúdiu. Nevieme odhadnúť koľko takých tankerov je “v obehu” a či ich súčet emisií je väčší ako všetkých áut “v obehu”. A taktiež si myslíme že práve v lodnej doprave by sa mali viac využívať “zelené” energie ako je slnečná a veterná.