Nejako začať musíme. Svet sa topí v odpadkoch a situácia sa neustále zhoršuje. Sú však aktivisti venujúci svoj voľný čas a úsilie projektom, ktoré by túto situáciu mohli zlepšiť. Malý a neápadný, no v konečnom dôsledku dokáže robiť veľké veci. Aj taký je vynález Seabin – zberač nečistôt, ktoré plávajú na hladine alebo tesne pod hladinou morí a oceánov. Seabin je odpadkový kôš, ale nie hocijaký. Je to v podstate automatizovaný zberač nečistôt, ktorý pláva na hladine vody a priťahuje k sebe plávajúci odpad ako plastové fľaše, igelitové vrecká a tašky, ale tiež olej, palivo či čistiace prostriedky. Je určený na zber odpadkov v prístavoch, pri súkromných plávajúcich pontónoch, vnútrozemských vodných cestách, na rekreačných  jazerách, v jachtárskych kluboch a na iných miestach blízko pobrežia a brehov, kde vplyvom ľudskej činnosti vzniká odpad a kde sa dá Seabin kontrolovať.

Austrálčania Andrew Turton a Pete Ceglinski predstavili verejnosti dokonale funkčný prototyp, ktorý sa im spoločnými silami podarilo vytvoriť. Prostredníctvom crowdfundingovej kampane na stránke Indiego sa títo dvaja aktivisti snažia získať peniaze na rozbehnutie celého projektu, ktorý má podľa komentárov na sociálnych sieťach naozaj dobrý ohlas.

With the new year beginning, plastic pollution needs to be something of the past. Plastic pollution has detrimentally impacted our oceans: filling waters with chemicals, creating unforgivable garbage patches in the gyres, causing the fatality of marine life through consumption, and becoming quite an eye-sore for beach goers. Australian surfers Andrew Turton and Pete Ceglinski were sick of all the plastic litter floating around in local harbors and marinas. They quit their jobs to design and create the @seabin_project, an innovative trash consuming machine more efficient than dedicated trash boats and human collection. The Seabin is a floating trash bin made from 70-100% recycled plastic. It uses a water pump to suck water and trash into it's interior, where garbage can be filtered out of the water through a natural fiber bag. Cleaner water is then pumped out (without harming fish). Seabins are being used at marinas, ports, and yacht clubs where wind and currents bring in floating litter debris from our oceans. The Seabin inventors successfully raised $244,844 through Indiegogo for their project. It may not solve the entire ocean's plastic problem instantly, but it's an incredible start. Follow @seabin_project for updates and to support their mission. Choose methods that reduce your plastic consumption and essentially stop this litter from happening in the first place. How will you help our oceans in 2016? 🐚🐙🐠🐟🐬🐳🐋🐌 #ocean #seabin #beach #plasticpollution #australia #underwater #saveouroceans #surfersagainstsewage #oceana #coralreef #snorkeling #scubadiving #surf #surfer #surfboard #mermaid #inspired #motivated #sharks #whales #seals #dolphins #racingextinction #polarbear #fish #seafood #banthebead #sustainable #recycle #microbeads

A photo posted by Sustainable Ocean Advocacy (@sustainable_ocean_advocacy) on

Seabin, ako už bolo spomenuté, pláva na hladine a prostredníctvom čerpadla nasáva nečistoty okolo seba. Tie zostávajú zachytené v odpadkovom vreci, voda potom ide ďalej cez čerpadlo, kde sú nainštalované filtre na zachytenie oleja a prefiltrovaná voda sa vracia späť do oceánu. Vrece s odpadkami sa po naplnení jednoducho vymení.

Start of a very cool "info graphic"#swimwithoutplastics #seabinproject

A photo posted by Pete Ceglinski (@seabin_project) on

Projekt má naozaj dobrý potenciál a, povedzme si na rovinu, jeho služby by sa zišli aj v niektorých prímorských letoviskách, ktoré sú z roka na rok znečistenejšie a niekedy dokážu pokaziť aj príjemný pocit z dovolenky.

Zdroj: Instagram, Youtube