OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) priniesla výsledky z dlhodobého prieskumu, ktorý zisťoval, koľko alkoholu vypije priemerný obyvateľ krajiny za jeden rok. Medzi TOP krajinami sa ocitlo aj Slovensko, hoci množstvom vypitého „zázračného moku“ to už nie je to, čo kedysi. Na úvod je nutné podotknúť, že ide o priemer z 13 zaznamenávaných rokov (2000 – 2013). Výsledné hodnoty OECD zaznamenávala poctivo do grafov, z ktorých napokon vzišli pomerne prekvapivé výsledky. Ako najväčší „pijani“ sa totiž ukazujú obyvatelia Litvy, ktorí podľa prieskumu ročne vypijú priemerne 14,4 litra alkoholu. Zahanbiť sa nedajú ani druhí Estónčania (priemerne 12,2 litra na obyvateľa) či tretí Francúzi (11,7 l).

pijani

Ak sa pýtate, ako je na tom naša krajina, Slovensko obsadilo v rebríčku celkovo 13. miesto. Podľa prieskumov pritom náš občan vypije ročne v priemere 10,1 litra alkoholu. To nás radí za 12. Lotyšsko a pred 14. Švajčiarsko.

Tento prieskum ponúka pomerne presné hodnoty, a to predovšetkým z dôvodu, že v rámci medzivládnej organizácie OECD pracuje približne dvesto výborov, pracovných a odborných skupín. Tie mali dokonalé podmienky na to, aby dokázali vytvoriť pravdivé záznamy, ktoré sa neskôr mohli spriemerovať. Do úvahy sa pritom pri konzumácii alkoholu brali osoby staršie ako 15 rokov.

Zdroj: OECD

 • Marek

  Len by ma zaujímalo ako robili prieskum, lebo len na litre to nie je spravodlivé. Francúzi sú známi pitím vína, Rusi vodky, A je rozdiel keď vypije človek ročne 12 litrov vína a 11 litrov vodky. Takže to nemusí byť výskum úplne tiptop.

  • Suki

   sa to prepočítava na “čistý alkohol”. Napr. Slováci ročne vypijú 5,4 l destilátu a 70.4 l piva za rok (r. 2014)

  • Lukáš Pancurák

   Marek, ako už vravel Suki, tento údaj je braný ako predaj čistého alkoholu osobám starším ako 15 rokov, ktorý bol následne spriemerovaný (liter/osoba).