Je ťažké prebádať celý vesmír. Doslova nemožné. Vedci sa ho neustále snažia skúmať, lietajú doň, objavujú nové planéty a sondujú ich povrch. Dokonca sa ľudstvo zaoberá otázkou, či sme vo Vesmíre sami alebo či existuje aj nejaká iná forma života.  Jedno je ale isté, že existuje planéta, ktorá sa na 92 % podobá na Zem.Vďaka škále, ktorou sa meria podobnosť iných planét so Zemou, sa planéte Gliese 581g podarilo vyšplhať až na 92 %. Gliese 581g je 3 až 4-krát väčšia oproti Zemi a ťažšia približne 1,9-krát.

Vedci odhadujú, že by toto teleso mohlo v budúcnosti poskytnúť vhodné podmienky pre život. O planéte sa pokúšajú zistiť viac a domnievajú sa, že planéta by mala mať vlastnú atmosféru a čo je najdôležitejšie – vodu v tekutom stave. Je v tom ale jeden háčik! Tým je teplota na planéte. Teplota sa pohybuje od -37°C do -12°C, čo je vcelku nepredstaviteľné pre niektorých ľudí, ktorí žijú v teplých oblastiach.

Ďalším problémom je striedanie dňa a noci, ktoré tu nefunguje. Je to v dôsledku tzv. synchrónnej rotácii – obeh okolo materskej hviezdy (Gliese 581) a rotácia okolo vlastnej osi trvajú rovnaký čas (37 dní).

Mimochodom, už spomínaná materská hviezda Gliese 581 je od Slnka vzdialená približne 21 svetelných rokov.

To, či život na planéte Gliese 518g bude v budúcnosti možný, nedokážeme odhadnúť. Každopádne, vedci neustále pracujú na nových zisteniach a budú sa pokúšať prísť na spôsob, ako rozbehnúť život a civilizáciu na tejto planéte. Možno o niekoľko rokov bude ľudstvo obývať a kolonizovať iné planéty. Uvidíme.

Foto: pics-about.space

Radovan K
Zábava, fakty, ženy, motivačné články a hudobné/filmové novinky - to sú prednosti nášho redaktora Rada. Nikdy mu neunikne aktuálna zaujímavosť, ktorá hýbe svetom. Vždy je zábavný, dobre naladený a spoľahlivý. A ešte zaujímavosť, Rado je členom jednej z top slovenských tanečných skupín - Phantoms Crew.
  • Pete

    Negri pojebani

  • Filip Kevin Havlíček

    Tak dobře, že tu jsou informace o navštěvnosti pornostránek a podobně, dobře, je to přece jen asi tak trochu smysl tohoto webu. Ale pokud tu zbulvarizovávátě něco podobného, ještě s naprosto chybnými ůdaji, doporučoval bych autorovi článku, aby příště navštívil nějaký serióznější web než začne psát článek o něčem podobném. V konkrétním případě kdyby navštívil například web http://www.exoplanety.cz , dozvěděl by se že exoplaneta Gliese 581g na 99% neexistuje a šlo o pouhý “šum” při měření radiálních rychlostí hvězdy Gliese 581.