Na prvý pohľad sa tento projekt javí ako hrozba ďalšej blížiacej sa katastrofy, ktoré nám tak dôverne podsúvajú filmové produkcie. A možno to tak naozaj je. Možno naozaj potrebujeme chrániť to najvzácnejšie z našej planéty.Hlboko v horách na odľahlom ostrove Svalbard (skupina ostrovov Špicbergy), ktorý sa nachádza medzi Nórskom a severným pólom, bola postavená unikátna vec svetového významu. Ide o trezor so semenami rastlín z celého sveta. Táto novodobá bezpečnostná schránka bola postavená tak, aby odolala všetkým známym prírodným katastrofám spôsobených samotnou prírodou alebo človekom.

Prečo vznikol tento projekt?

Svalbard Global Seed Vault predstavuje najväčšiu svetovú zbierku rôznorodosti plodín a rastlín z celej planéty. Svetové banky, kde sa zhromažďujú semená dôležitých plodín, sú vraj veľmi zraniteľné a nie sú skonštruované tak, aby boli chránené pred živelným pohromami a globálnymi katastrofami. Trvalo zamrznutá zem v tejto lokalite a silná skala zabezpečia, že uskladnené semená zostanú zmrazené aj bez elektriny. Je to poistka pre budúce generácie, ktorá má zabezpečiť potravinovú zásobu v prípadoch súvisiacich so zmenou klimatických podmienok alebo príliš veľkého nárastu populácie na svete.

Kapacita je pre 4,5 miliónov druhov semien

V súčasnosti sa tu nachádza viac ako 860 000 vzoriek z celého sveta, kapacita je však až pre 4,5 milióna druhov semien. Dnes sú tu uložené napríklad významné odrody základných potravín z Ázie, Afriky, Európy, Južnej Ameriky… Semená sú skladované pri teplote -18ºC v uzavretých boxoch uložených na policiach vo vnútri trezoru. Nízka teplota a vlhkosť vo vnútri trezoru zabezpečujú ich nízku metabolickú aktivitu, čo udržuje semená životaschopné po dlhú dobu.

Global Seed Vault #svalbard #globalseedvault #arctic #globalcropdiversitytrust #seeds #preservation #cropdiversity

A post shared by Kristoffer Nelson (@toffernelson) on

The Seed Vault in a warm March.

A post shared by Brian Lainoff (@blainoff) on

Svalbard Seed Vault

A post shared by Benoît Rondeux (@pilok) on

 

Zdroj: Croptrust Foto: Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Petra
Obyčajný človek neustále posúvajúci hranice svojich možností. Má však určitý strop, ktorý vraj neprekročí. Ale, ako hovorí: Nič nie je isté a preto, nikdy nehovorím nikdy, radšej volím slovíčko možno.