Auto sa dokáže správať niekedy horšie ako dieťa – spotreba rastie a rastie, potrebuje stále nové „hračky“ a topánky derie rýchlejšie, ako by ste chceli. Je to však zároveň aj vaša láska, takže len tak vyhodiť ho z domu nemôžete. Môžete však urobiť niekoľko opatrení, vďaka ktorým náklady nebudú vysávať z vašej peňaženky aj posledné centy. Čo by ste mali pre to urobiť? 

Posvieťte si na poistenie

Veľa majiteľov áut povinné zmluvné poistenie vôbec nerieši. Keď vyšiel zákon, ktorý hovoril o tejto povinnosti, väčšina ľudí si vybrala vtedy najvýhodnejšiu poisťovňu a odvtedy sa o to nezaujímali. No ste si istý, že vaša poistka je skutočne aj po toľkých rokoch najvýhodnejšia? Pozrite si konkurenčnú ponuku, lebo v poisťovníctve sa vernosť nevypláca. Keď zmeníte poisťovňu, môžete ušetriť aj stovky eur ročne.

Potrebujete náhradný diel?

Hlavne staršie autá sa rozhodnú urobiť vám len tak do prieku a pokazia sa. Teda nie celé, ale iba nejaký diel a vám sa pretočia oči pri sume, ktorú chcú od vás v autoservise. Skúste nájsť lacnejšiu alternatívu, kvalitné repasované diely vám môžu ušetriť až polovicu sumy za náhradnú súčiastku. Kvalita nie je ohrozená, dokonca dostanete aj záruku.

Chodíte často na autoumývarku?

Môže to byť kvôli vášmu povolaniu, kvôli tomu, že milujete prírodu alebo ste iba neporiadny a vnútro vášho auta vyzerá na zaplakanie. Aby ste nemuseli chodiť často na umývarku, používajte autorohože, ktoré iba vyprášite alebo vystriekate wapkou a ušetríte za umývací program.

Zvýšte aerodynamiku vášho auta

Odpor vzduchu je veľký nepriateľ rozumnej spotreby. Preto sa snažte zvýšiť aerodynamiku svojho auta na maximum. Dajte dolu truhlu na lyže, keď je nevyužívate, alebo si namontujte okenné deflektory. Aj vďaka tomuto môžete ušetriť viac ako 0,5 l na 100 km. A to už je úspora, o ktorej sa oplatí minimálne porozmýšľať.