Ťažko by ste hľadali človeka, ktorý nepočul o zdrvujúcich účinkoch jadrových útokov v Hirošime a Nagasaki. Vedeli ste však, že na ostrove Nová Zem explodovala bomba, ktorá by vám spôsobila popáleniny tretieho stupňa aj vo vzdialenosti 100 kilometrov?Keď americkí vedci spozorovali odchýlku na seizmografoch a identifikovali epicentrum otrasov mimo litosferických zlomov, potvrdili sa ich najhoršie obavy. Úhlavný súper studenej vojny, Sovietsky zväz, disponuje letecky prepraviteľnou atómovou bombou zo silou 60 Mt (megaton). Tento údaj vám pravdepodobne nič nehovorí, no atómová bomba bola 4000 x silnejšia než bomba zhodená na Hirošimu – Little boy. Jej názov bol Cár bomba.

Fakty v číslach:

Hmotnosť bomby: 24.8 tony

Dĺžka: 8 m

Šírka: 2 m

Odpovedajúca sila: 60 Mt. TNT (jediná takáto nálož dokáže zničiť krajinu veľkosti Slovenska a Maďarska)

Určite je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, preto si tu môžete pozrieť dychberúce video zo skúšky tejto bomby:

Zdroj | Foto: YouTube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Peter Ch
Chalanisko ktorý sa zaujíma od športu až po vedu a techniku. Riadim sa heslom "čo človek nevymyslí aby nemusel myslieť" a preto sa rád účím nové veci :)

3 KOMENTÁRE

  1. Zaujimave je ze vo vrchnom popise piste ze bomba sposobila popaleni tretieho stupna na 100km co k tej sile velmy realne no o kusok nizsie uz zas pisete ze by dokazala znicit slovensko aj madarsko dokopi co si mzslim ze napriec ja vacsia vzdialenst nez 100km takze nam to tu troska nesedi skor by som povedal ze by dokazala znicit max mesto o rozlohe londyna ale nie to co popisujete vy

  2. Pri takto silnej bombe pôsobiacej na rozľahlom území je veľa faktorov ktoré ovplyvnia jej účinok. Jedným z najdôležitejších je výška v ktorej vybuchne a potom terén zasiahnutej oblasti. Inak bude samozrejme pôsobiť tlaková vlna na rovinatom teréne ako keď vybuchne v kotline či hornatej oblasti. Popáleniny tretieho stupňa sú priamym (takmer okamžitým) následkom explózie. Ďalšími následkami explózie je radioaktívne zamorenie ktoré sa šíri prostredníctom tzv. „radioaktívneho spadu“ ktorý tvori ožiarená pôda ktorá sa dostala do atmosféry pri výbuchu a je schopná zamoriť veľké územia tak aby neboli obyvateľné pre človeka, napr. hore uvedený príklad ktorý samozrejme závysí od veľa premenných ako bolo spomenuté vyššie.
    ďakujem za dotaz

    S pozdravom
    PCh

  3. Vôbec nie je to video pravé… len 1 záber je pravý piloti ho nakrútili … Výbuch Tsar bomby predsa bolo vidno do 1200km. A atomový hríb bol vysoký 65km … čiže až do MEZOSFÉRY…. test bol uskutočnený 29. oktobra 1961. TO VIDEO JE FAKE

KOMENTÁRE

Please enter your comment!
Please enter your name here