Keď sa povie vojenský tréning, každý si pravdepodobne predstaví skupinu holohlavých chlapcov bežiacich v dokonalej formácii, plaziacich sa pod ostnatým drôtom alebo šplhajúcich sa po lanách. V skutočnosti sa vojenské výcvikové techniky veľmi líšia od krajiny ku krajine – niektoré z nich sú šialene komplikované, niektoré sú šialene kruté a niektoré z vás urobia čistého blázna. 6. Špeciálne jednotky Južnej Kórei a Číny – polonahé tréningy v snehu

vojaci_6

Už niekoľko desiatok rokov je Južná a Severná Kórea vo vojne a vojenské nábory oboch krajín sú neustále v plnom pohybe. Južná Kórea však túto “studenú vojnu” berie trošku doslovne. Každú zimu približne 200 najlepších vybraných vojenských adeptov cestuje do zasneženého regiónu Pyeongchang, kde trénuje v naozaj krutých podmienkach. Teplota sa tu totiž pohybuje okolo -30°C. Tréning pozostáva z maratónu, zápasenia v snehu a gymnastiky.

vojaci_kor1vojaci_kor2vojaci_kor3

Veľmi podobne trénujú aj špeciálne jednotky Číny, ktoré zas cestujú k ruským hraniciam na severe, kde sú podmienky sub-polárne, kde sa teplota pohybuje od -20°C po -50°C. Vojenské tréningy sa však viac orientujú na fyzicky náročné a kondične orientované cviky. Nesmie chýbať tradičné sústredenie a vyrovnanie harmónie v tele.

vojaci_cin1 vojaci_cin2

5. Taiwanskí mariňáci – plazenie sa po 45 m dlhej trati z hranatých kameňov

vojaci_5

Taiwan je národ známy vďaka svojej chatrnej elektronike, ale kvalita vojakov je prvotriedna. Predtým, ako sa však adepti stanú členmi taiwanskej špeciálnej jednotky, musia absolvovať jeden špecifický tréning zvaný “Cesta k nebesiam”. Jedná sa o 50 yardov (45 metrov) dlhú trať, ktorá pozostáva z ostrých skál a hranatých koralov. Adepti musia doslovne preplávať touto dráhou bez použitia rúk (za akékoľvek pomáhanie si rukami hrozia penále či cviky navyše).

vojaci5Zvažujete vstúpiť do francúzskej cudzineckej légie? Pripravte sa na peklo!

To ale nie je všetko, pozdĺž trate stoja inštruktori a adeptov zastavujú a dávajú im ďalšie cviky (áno, stále na tých kameňoch). Priemerný čas prejdenia trate sa pohybuje medzi 15 – 20 minútami a regrúti končia s pomliaždeninami a vnútorným krvácaním. Dokonca sú na túto cestu pozvaní členovia rodín (rodičia, manželky a deti), aby mohli “podporovať” toto krviprelievanie svojich mužov/synov/otcov.

vojaci_tai1 vojaci_tai2 vojaci_tai3

4. Americkí snajpri – mesiac sa musia kúpať v zatuchnutom rybníku

vojaci_4

Hejkal (Ghillie) je maskovací oblek, ktorý je využívaný pre nepozorovaný pohyb. Môže byť z rôznych materiálov a farieb, často pre maskovací efekt doplnený rastlinami, chaluhami či sieťovinou. Tieto obleky využívajú hlavne americkí odstreľovači (čo ste si mohli všimnúť minimálne v Call of Duty). Ako si však tieto maskovacie oblečenia vojaci obstarávajú? Amazon? E-Bay? Nie, nie. Pravda je taká, že každý snajper si svoj hejkal vyrába počas tréningu. Ten pozostáva (hlavne na to, aby vás zlomili) z celodenného ponárania sa do zatuchnutého rybníka, kde je stojatá voda, hnijúca vegetácia a rozkladajúce sa zvieracie mäso. Každý deň sa táto “rutina” opakuje po dobu 30 dní. Počas toho sa prevádzkuje vojenský výcvik, kondičný tréning, plazenie sa v blate a spanie na zemi v prachu. Samozrejme, stále v tom istom obleku, čím sa docieli maskovací efekt (napr. zabraňuje odrážať svetlo či splýva s daným prostredím). Nakoniec sa oblek potiera slizom a nanáša sa vegetácia. Po mesiaci sú adepti viac “močiarnici” než vojaci.

vojaci_uss1 vojaci_uss2 vojaci_uss3