Súčasný muž pripomína dnešnú Európu – so všetkou vervou a pozoruhodnou vynaliezavosťou pracuje na svojej skaze.



Len si to zoberme: My, Európania, sme si v záchvate multikultúrnosti pozvali k sebe domov civilizácie, ktoré našu kultúru neuznávajú a plánujú ju zničiť. Nielenže im za to tlieskame, ale svojich vlastných hrobárov štedro dotujeme a prispôsobujeme im svoje zákony a zvyky. Rešpektujeme svet, ktorý nerešpektuje nás.

Rovnako tak my, dnešní muži: Dobrovoľne sa pod tlakom filozofie rovnosti pohlaví vzdávame všetkého pozitívneho, čím mužstvo prispelo k rozvoju ľudskej civilizácie. Utápame sa v neriešiteľnom rébuse, ako zostať mužom a zároveň prijať a naplniť typicky ženské role. Presne takúto úlohu totiž položila na naše plecia moderná doba a spoločenský tlak na rovnosť.

muzstvo 4

Rovnosť pohlaví je princíp, ktorý každý civilizovaný človek, teda i muž, dobrovoľne ctí a berie ako samozrejmosť. Nás skôr zaujímajú vychýlenia oproti normálu, kedy sa muž javí rovnako ohrozeným druhom ako žena na prelome 18. a 19. storočia.

Pokiaľ ste muž a čítate tento článok, mám pre vás zlú správu – sme v hajzli. Sme na kratšej strane lana, za ktoré naviac momentálne ťahá niekto iný. I keď máme dojem, že sme tvorcovia vlastného osudu, to, čo v skutočnosti držíme v rukách, je hračka podobná tej, ktorú má v rukách Maggie v Simpsonovcoch.  Niektorí z vás si to možno už všimli. A niektorí z vás možno už tiež zistili, že kričať hrôzou je to jediné, čo sa s tým dá robiť.

Pre veľa mladých ľudí je dnes veľmi ťažké si to predstaviť, ale skutočne existovala doba, a nie je zas tak úplne vzdialená, kedy bolo cool napríklad fajčiť. Človek sa za to nemusel hanbiť a vymedzovať sa len na určené priestranstvá, a naviac to vyzeralo dobre. Rovnako tak existovali doby, kedy bolo lietanie lietadlom príjemným a exkluzívnym zážitkom, pred ktorým vám žiadny arogantný primitív neobchytával genitálie a nezabavoval zapaľovač alebo fľašu vody. Bola to doba zážitkov, počas ktorých si človek – muž nepripadal ako dobytok.

muzstvo 3

Ťažko povedať, ako to vtedy muži robili, ale každopádne ešte vtedy mohli byť sebeckí, málo komunikatívni a minimálne empatickí. Na jednej strane v porovnaní s dnešnou dobou až prehnane galantní, ale tiež sexistickí, náladoví,… a tak nejako im to prechádzalo. Najskôr preto, že boli veľmi často hlavnými živiteľmi svojich rodín a peniaze, ktoré nosili domov, fungovali ako výkupné. Muži si za ne kupovali možnosť byť akými chceli byť. Aby bolo jasné, jedná sa o domnienku – my muži toto nevieme isto, pretože nám to otcovia nepovedali. Možno niektorých z nás otec bral ako malých na futbal a naučil nás rybárčiť, ale len málokomu z nás sa však podarilo na prahu dospelosti porozprávať sa s otcom o tom, čo znamená byť chlap. A čo to znamenalo kedysi.

Čo sa s mužmi počas posledných pár desiatok rokov stalo, je podobná záhada ako vyhynutie dinosaurov. Stále dobré, stále dobré a naraz bum a všetko je inak. Isté je, že pokiaľ dinosaurom pomohol do hrobu meteorit, tak modernému mužovi pomohla do dnešnej zvláštnej fázy existencia knihy The feminine mystique, publikovaná v roku 1963 Betty Friedanovou. Iste, väčšina mužov knihu nepozná, ale to, že ste nevideli svojho vraha, ešte neznamená, že nie ste mŕtvi. V tomto diele, považovanom obecne za jednu z najdôležitejších kníh faktu druhej polovice dvadsiateho storočia, jasne formuluje tézy, na ktorých stojí väčšina moderného feminizmu. Kľúčová veta je hneď v prvej kapitole: „Nemožno naďalej ignorovať vnútorný hlas žien, ktorý hovorí – Chcem viac než jedného muža, deti a dom.“

muzstvo 1

Počas trinástich kapitol tak Friedanová celkom presvedčivo rozmetá všetko, na čom až doposiaľ stáli základy spoločenského fungovania medzi mužom a ženou. Kniha sa stala bestsellerom a jej čitateľky sa ňou začali hromadne riadiť. Moderná žena tak naraz začala riešiť, či je spokojná v práci, či žije svoj život naplno, či si užíva daný život a postupne sa začala nejako osamostatňovať. Naraz nestačilo, že muži zarábajú peniaze, teraz ďaleko viac záležalo na tom, aby muži dali ženám priestor. Tak sme im ho dali, čo iné nám zostávalo. A niekde tu sa to celé pokazilo. Zatiaľ čo ženy spokojne surfovali na vlne slobody, muži začali tŕpne čakať, až ich tá vlna spláchne. Novootvorený priestor pre ženy znamenal logicky úbytok priestoru pre muža. Inými slovami, výkupné prestalo fungovať. Muži, od ktorých sa stále očakáva úspešnosť spojená so slušným zárobkom, sa učia byť chápaví k novému svetu žien, ženy sa učia hrať profesionálne futbal a na prvý pohľad je jasné, kto sa u toho baví lepšie.

muzstvo 2

Časť mužov, hlavne tých mladších, sa novej situácii potichu prispôsobila. Keď zistili, že sa od nich naraz nečaká rola vodcu a živiteľa rodiny, proste sa začali viac venovať sami sebe a užívať si slobody. Sú ich plné posilňovne a keď ich večer nenájdete s kamarátmi niekde v bare, tak väčšinou preto, že sú ešte v práci. Je im aj cez tridsať rokov, ale založenie rodiny pre nich nie je priorita. Ďalšia časť statočne bojuje v rámci partnerstva či rodiny a pracuje na nemožnej úlohe skĺbiť dva svety: byť dominantným samcom a zároveň zapadnúť do novej doby, kde sú dominantné samce žiaduce asi ako fajčenie v reštaurácii počas obeda. Veľká časť boj vzdá, rodinu opustí a často si nájdu mladšie milenky. Ich synovia strácajú otcovskú autoritu a celý problém sa nám pekne zacyklí. Pridajte totálne feminizované školstvo a ťažko sa môžete diviť, že muž na začiatku 21. storočia je niekto, kto miesto rešpektu vzbudzuje skôr súcit…

Foto: time4thinkers.com

6 KOMENTÁRE

 1. neviem som mladý chlapec síce ale neak nesúhlasím s tým. Veď nieje dobre že ženy už niesu totalne samozrejmosti ktorých životná úloha je porodiť dieťa .. krmiť ho a starať sa aby muž bol sýty ? podľa mňa je tu uplne zle interpretovane čo je muž. V celom tomto članku ale ja rad o tom budem diskutovať ako múdri ľudia :)

 2. s časti s tým súhlasím, ale rozhodne nie so všetkým, niektoré veci sú naozaj smiešne v dnešnej dobe, no myslím si že rovnoprávnosť pohlavý je dobrá vec

 3. Prišlo do e-mailu:

  Dobrý deň.

  Práve som si prečítala Váš článok na internete o tom kam dospelo mužstvo za posledné desaťročia. Ja mám na to len jednu odpoveď, tam kam dovolili. Keby im nieje pohodlný tento štýl života tak to proste nedovolia. Pred pár desaťročiami ženy nemali žiadny práva, nemali žiadny hlas ( v mnohých krajinách je to tak aj dnes). Ale hľa, bojovali a získali slobodu nielen pre seba, ale aj pre budúce generácie. A podotýkam stále nemáme vyhraté. Stále existujú ľudia, ktorí si myslia, že ženské pohlavie je menej. Ja sa pýtam, kto dal komu právo nadraďovať jedno pohlavie nad druhým? Rovnosť pohlaví nieje utópia pokiaľ ľudia pochopia, že jeden bez druhého to nejde. Myslím, že žena má rovnaké právo byť v garáži ako chlap v kuchyni.

  A k tomu, že chlap opustí rodinu, pretože zrazu nieje alfa samec? To je skôr zbabelosť a neochota prispôsobiť sa žene.

  Eliška

  • Eliska – nie celkom je pravda rozpravka o rovnopravnosti muzov a zien. Ako vieme – zeny chcu vzdy viac. Takze ciel je podrobit si muza. Neviem ci je to dobre alebo zle, ale viem ze toto jedine funguje, pretoze zena sa podriadit nedokaze. A nechce. Zena ktora robi viac ako muz v domacnosti alebo pripadne celkovo (aj s pracou) je „zneuzivana“, „otrokyna“, „sluzka“ atd. Muz ktory maka viac ako zena je sice vraj trochu „zensky“ (kto na to prisiel?!) ale hlavne spokojny ze co vsetko zniesol k noham svojej zenicky, nie je nasrany ani ponizeny. A preco by aj. Mudry muz kupi ten dom, ktory sa paci jeho zene, nie jemu. On ju lubi a prisposobi sa. Ona by sa nasrala a lubila by ho o kus menej. Podriadit sa vlastnej zene je vyborne, chore je podriadovat sa a koketovat s inymi zenami, davat im vyhody lebo su zeny. Ine zeny maju mat pocit ze nemaju ZIADNU vyhodu len preto ze su zeny. Vzdy si myslim ze muzi su mudrejsi ked vidim napr ako kto soferuje, ako si kto vie udrzat poriadok v pc alebo skrini (uplny top je braigel v damskej kabelke), ale ked sa potom pozriem ze kto volil napr meciara, alebo ine celevriti, alebo ako brania svoju rodinu, atd atd. tak zeny su o par levelov nad muzmi. Tak aku rovnost – manzelka ma mat v rukach velke veci a muz technicke a ine detaily a zasadne slovo otca pri vychove deti. Muz stastnej zeny maka v praci, doma, okolo domu, okolo auta atd ale nerozhoduje o nich. Stara sa. Z lasky.

KOMENTÁRE

Please enter your comment!
Please enter your name here