Prvá pivná extraliga zorganizovala už šiesty ročník anonymnej súťaže o najlepší ležiak zo supermarketu v Česko-Slovensku za rok 2015. Výsledky prekvapili samotných degustátorov i českých milovníkov chmeľového nápoja. Všetky tri prvé priečky totiž obsadili pivá zo Slovenska!V medzištátnom porovnávaní klasických ležiakov o víťazoch rozhodujú pivní znalci. Tentoraz v superfinále súťažilo osem ležiakov – štyri zo slovenského a štyri z českého národného kola. Zaujímavosťou je, že kým u našich západných susedov potrebovali na ohodnotenie vyše päťdesiatich pív najprv základné kolá a neskôr aj semifinále, štvorica slovenských ležiakov sa vyberala podstatne ľahšie, pretože na našom trhu nenájdete ani desať ležiakov.

Z konečných výsledkov sa ale nakoniec môžu radovať práve Slováci. Za najlepší ležiak bol totiž označený Topvar, na druhom mieste skončil Urpiner a na treťom Corgoň. „Gratulujem víťazom zo Slovenska a odporúčam českým pivárom, aby nad slovenskými pivami neohŕňali nos, veď sú to rovnako a mnohokrát aj lepšie pivá ako tie české,“ zhodnotil výsledky podľa webu podujatia prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl.

beergirl

První pivní extraliga je občianske združenie, ktoré existuje od roku 2010 a zaoberá sa odbornými degustáciami a propagáciou kvality a rozmanitosti na českom pivnom trhu. Cieľom jeho degustačnej česko-slovenskej súťaže je búrať zažité predsudky a mýty. „Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami. Aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené pivá ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ dodal L. Jakl.

Zdroj: strategie.hnonline.sk | Foto: pixabay.com, slovakbeer.com

4 KOMENTÁRE

  1. Když tam jsou od nás samé srance, je jasné, že Slováci vyhrajou svými sranci :D Být tam takový Radegast, Poutník, Plzeň… tak se nechytají :)

    • Vyberalo sa z viac ako 50 druhov pív z Čiech, takže je dosť možné, že tie tvoje pivá sa sem ani neumiestnili…

  2. To sa asi rozhodovalo v skupine druhotriedneho piva, napr. neviem čo tak prechvaľujú Urpiner, mne vôbec nechutí ani nikoho nepoznám čo by si ho chválil, kto viac zaplatil ten sa dostal na vyššie miesto v rebríčku. V slovenských pivách na prvé miesto určite Zlatý bažanť, a české Pilsner a Gambrinus……to sú určite topky pivá

KOMENTÁRE

Please enter your comment!
Please enter your name here